Güncel:
Kıyak yasasına emeklilikte yaşa takılanlar grubundan tepki geldi

 

Toplumun bazı kesimlerinden de emeklilikte yaşa takılanlar gibi bu yasaya tepki geldi.

 

1999 yılından bu yana sürekli eylemler yapıp kapı kapı dolaşan emeklilikte yaşa takılanlar grubu Meclis'te alınan ve bir kez milletvekilliği yapmış kişilere büyük ayrıcalıklar tanıyan yasaya büyük tepki gösterdi. 

 

 

ALİ BABACAN: ERKEN EMEKLİLİK YOK

 

 

Türkiye erken emeklilik acısını geçmiş yıllardan bu yana çok çekti. Artık bu hata bir daha düşmeyiz...

 

Ali Babacana, Ankara'da ekonomi muhabirleriyle kahvaltılı sohbet toplantısında erken emeklilikle ilgili tartışmalarla ilgili görüşünün sorulması üzerine Bakan Babacan, erken emeklilikle ilgili çalışma olmadığın belirterek düşüncelerini şöyle ifade etti :  "Pek çok ülke kriz ortamından emeklilik yaşını yükseltirken, Türkiye'nin emeklilik yaşını düşürmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Türkiye erken emeklilik acısını geçmiş yıllardan bu yana çok çekti. Artık bu hata bir daha düşmeyiz...

 

 

 

 

 

Sosyal medya şu sıralar AK Parti, CHP, MHP ve BDP’nin üzerinde uzlaştığı vekillere imtiyaz tanıyan yasa teklifini tartışıyor. Vekillere kıyak yasa olarak eleştirilen bu teklife gelen tepkilerden en ilgi çekeni ise Anakralı Turgut'un 'Vekiller kaymak lazım' şarkısının paylaşılması oldu.

 

- Milletvekillerinin "temsil niteliği bulunan programları için yapmış oldukları giderler" TBMM bütçesinden karşılanacak.

 

- Vekil araçlarına, ambulans, itfaiye ve takipteki polis araçları gibi geçiş üstünlüğü tanınacak. Sadece görev sırasında kırmızı pasaport kullanan milletvekilleri ve aileleri, teklifle ömür boyu bu haktan yararlanabilecek.

 

- Ayrıca, vekiller halen uygulandığı gibi silah ruhsatı alabilecek. Bu ruhsatlarda süre kaydı aranmayacak. Belgeler için vergi ve harç da alınmayacak.

 

Milletvekillerinin temsil niteliği bulunan programlar için yapmış oldukları giderler, TBMM bütçesinden karşılanacak. Bunun uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Başkanlık Divanı tarafından belirlenecek.

 

- 3 aylık peşin maaş uygulaması sürecek. Ancak ölüm, cumhurbaşkanı seçilme ve genel seçimler halinde önceden verilen üç aylık ödenek ve yolluklar geri alınmayacak.

 

- Milletvekillerinin alacağı para aylık 25 bin TL’ye çıkacak. Toplamda 3 ayda bir 75 bin TL alacaklar.

 

 

DÜZENLEME CUMHURBAŞKANLIĞI’NI DA KAPSIYOR

-Milletvekillerine şu anda ölüm ve genel seçimlerin yenilenmesi halinde verilen ve geri alınmayan üç aylık ödenek ve yoluklara ilişkin düzenleme, Cumhurbaşkanlığı seçimini de kapsayacak. Buna göre, bir vekilin Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, önceden aldığı üç aylık ödenek ve yolluğu da geri alınmayacak.

- TBMM Başkanlığınca milletvekillerine, üyeliği sona erenlere ve dışarıdan atanan bakanlara verilen kimlik belgesi, tüm resmî ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi kimlik hükmünde olacak.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Yusuf İslam'dan 38 yıl aradan sonra bir ilk
Dünyaca ünlü İngiliz müzisyen Cat Stevens (Yusuf İslam) 38 yıl sonra ABD'de konser vermeye hazırlanıyor.

Haberi Oku