Güncel:
ODTÜ’de olaylar nasıl başladı Aralık 2012

 

ODTÜ'de Göktürk-2 uydusu için düzenlenen törende Başbakan Erdoğan'a yönelik protestolar ve protestoları engellemek amacıyla polisin uyguladığı yöntem uzun süre gündemden düşmedi.
 
ODTÜ'de ne olmuştu?
Başbakan Erdoğan 18 Aralık salı günü, Çin'den fırlatılan Göktürk-2 uydusu için ODTÜ Uzay'da yapılan törene katılmak üzere üniversiteye gitmişti.
 
Başbakanın ziyareti dolayısıyla üniversiteye sevk edilen binlerce takviye polis, Erdoğan'ın ziyaretini protesto eden öğrencilere gaz bombaları ve tazyikli su ile sert bir şekilde müdahalede bulunmuştu.
 
ODTÜ'de düzenlenen gösterilere polisin sert müdahale etmesi dün de üniversitede boykotla protesto edilmişti.
 
21 Aralık'ta ise 10 ODTÜ'lü öğrenci ev baskınlarıyla gözaltına alınmış ve çıkarıldıkları mahkemede, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
 
İki öğrenci ise ikametinde bulunamadığı için gözaltına alınmamıştı. Davada 12 öğrenci yargılanacak.
 
Öğrenciler: Okulu terk etmiyoruz
 
ODTÜ'lü öğrenciler ise bir haftadır Türkiye'nin gündeminde olan olaylar ve yankılarının ardından okulu terk etmeme eylemi yaptı.
Öğrencilerin "ODTÜ Ayakta, AKP'ye direniyor" başlığıyla yaptıkları bu eylemin amacı, 18 Aralık'ta üniversite Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gelişini protesto etmek isteyen arkadaşlarına yönelik müdahale ve üniversite yönetimlerinden yapılan açıklamalara karşı tepkilerini göstermek.
 
Öğrenciler bu eylemi Salı günü başlattılar. Eylem bugün sanatçıların vereceği bir konserle sonlandırılacak.
 
Erdoğan: Bize böyle hocalar lazım değil
Erdoğan ise ODTÜ'ye gelişini protesto eden öğrencilerin yanı sıra akademisyenleri de eleştiriyor.
Geçen hafta bir televizyon programına katılan Erdoğan, "Eğer bu hocalar öğrencilerini böyle yetiştiriyorsa onlara da yazıklar olsun. Bize böyle hocalar lazım değil. Bir defa bir hoca öğrencisine ilme saygılı olmayı öğretmesi lazım," dedi.
 
Erdoğan yaptığı bir başka açıklamada ise, "Hiç kimsenin bu nasıl öğrenci, bu nasıl bir yönetim ve rektör demiyor. Burası bir üniversite burada yapılan, Türkiye ilk kez uzaya bir uydusunu gönderiyor. Onlar böyle bir heyecanı yaşamak yerine ülkenin en üst yöneticileri orada toplanıyor onlar orada araba lastikleri yakmak molotof atmak."
 
Başbakan'ın akademisyenlere yönelik bu çıkışının öncesinde ise ODTÜ rektörlüğü bir açıklama yaparak üniversitedeki polis şiddetini kınamıştı.
 
ODTÜ rektörlüğü 19 Aralık'ta, olayların ertesi gününde yazılı bir açıklama yaparak, "Polisin, protesto hakkını kullanmak isteyen öğrencilere karşı şiddet kullanmaktan kaçınmasının, güvenlik tedbiri alırken olaylarla ilgisi olmayan öğrencilerin ve çalışanların yaşadıkları büyük olumsuzluklara karşı duyarlı olmasının önemini ve gereğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz," demişti.
 
Üniversiteler ODTÜ'deki olayları kınadı
 
İstanbul'da faaliyet gösteren 6 üniversite yaptıkları açıklamada ODTÜ'de yaşanan olayları kınadı.
Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Bingöl Ünivetsitesi ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirilen Göktürk-2 Uydusunun uzaya fırlatılması töreni sırasında yaşanan olaylara tepki göstererek Başbakan Erdoğan'a destek verdi.
 
5 üniversite tarafından yapılan ortak açıklamada şöyle denildi:
 
18.12.2012 tarihinde Göktürk-2 Uydusu Çin'deki Jiuquan Havaüssü'nden fırlatılarak yörüngesine oturtulmuştur. Uydunun yörüngeye oturtulması dolayısıyla ODTÜ yerleşkesi TUBİTAK Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Araştırma Merkezinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir tören düzenlenmiştir.
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin uzay bilimleri ve teknolojileri alanında göstermiş olduğu bu tarihi başarı, ne yazık ki ODTÜ yerleşkesinde bazı öğrencilerin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışılmıştır.
 
Üniversiteler öğrencilerin ve bilim adamlarının fikir ürettiği, düşüncelerini özgürce paylaştığı; farklı, hatta katılmadığı düşüncelere tahammül etmeyi içselleştirdiği ortamlar olmalıdır. Şiddet içeren eylemlerin fikirlerin önüne geçmemesi esastır. Öğrencilerin tek protesto aracı eleştirel fikirleri olmalı; taş, sopa ve molotof kokteyli öğrencilerle anılmamalıdır. Kavga ve şiddet hiçbir fikre hizmet edemez ve hiçbir fikir hedeflerine bu yöntemlerle ulaşamaz.
 
Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi olarak, ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirilen tören sırasında yaşanan şiddet olaylarını üzüntüyle karşılıyoruz.
 
Toplumun her alanda bir adım daha ileriye gidebilmesinin, üniversite öğrencilerinin eğitim, araştırma ve sosyal sorumluluk faaliyetleriyle mümkün olacağına inanıyoruz. Üniversiteler olarak öğrencilerimizin kamuoyunda başarılarıyla gündeme gelmeleri en büyük arzumuzdur.
 
Bu vesileyle, ülkemizde heyecan uyandıran ve tüm dünyanın ilgisini çeken böylesine bir bilimsel ve teknolojik başarının gerçekleşmesinde katkısı olan bilim adamlarımıza ve diğer yetkililere teşekkür eder, tebriklerimizi sunarız.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Şırnak'ta 4 terörist teslim oldu
Şırnak'ta bölücü terör örgütü mensubu 4 terörist teslim oldu.

Haberi Oku