Güncel:
"Paralel yapı"nın telefon dinlemeleri

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan, "paralel yapı"nın telefon dinleme iddiasına ilişkin, "Kanunsuz dinlemeleri esefle ve şiddetle kınıyoruz" dedi.

Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, modern ülkelerde yasal dinlemelere dahi çok ciddi sınırlamalar getirildiğini anımsattı.

Gayri kanuni yollarla siyasilerin, ünlülerin, gazetecilerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ve toplum önderlerinin dinlenmesinin iletişim güvenliğini tamamen ortadan kaldırdığını ifade eden Doğan, bu tür girişimlerin, anayasada teminat altına alınan haberleşme hürriyetine de aykırı bir durum olduğunu işaret etti. 

Hukuk devletinde bu tür dinlemelere değer verilebilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Doğan, "Kanunsuz dinlemeleri esefle ve şiddetle kınıyoruz. Bunlardan büyük üzüntü duyuyoruz. Türkiye'de anayasayla teminat altına alınmış haberleşme hürriyetine yönelik bu tür saldırılarla ilgili gerekli teknik ve yasal önlemlerin alınarak art niyetli kişilerin bu dinlemelerinin bir an önce ortadan kaldırılması gerekir" diye konuştu. 

Kişilerin bir birleriyle olan ilişkilerini, özel hayatın gizliliği çerçevesinde mutlak surette muhafaza edilmesi gerektiğini aktaran Doğan, güvenlik dengesi oluşturulurken özel hayat lehine ve özel hayatı koruyucu, kişilerin kişilik haklarını koruyucu önlemlerin alınması ve öncelikle bireyin onurunun teminat altına alınmasının önemli olduğunu dile getirdi. 

Dinlemeleri yapanlarla ilgili gerekli yasal takibatların yapılması ve soruşturmaların yürütülerek kişilerin ortaya çıkartılması ve cezalandırılmasının önemli olduğunu hatırlatan Doğan, benzer olayların tekerrür etmemesi için de biran önce gerekli önlem alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

- "Şantaj yapılmaya çalışılıyor"

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila ise dinlemeleri "skandal" olarak nitelendirdi.

"Paralel yapı"nın binlerce kişiyi hukuksuzca dinlediğini ve bu durumun özgürlüklere karşı yapılan bir darbe olduğunu savunan Atila, "Listedeki isimler aileleriyle, arkadaşlarıyla konuşurken dinlenmiş ve mahremlerine girilmiştir. Bunu yapanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor. Buradan yola çıkarak kişilere şantaj yapılmaya çalışılıyor" dedi.

Atila, bu olayla ilgili savcıları göreve davet etti.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu da insanların özel hayatını ihlal eden, her türlü hukuk dışı telefon ve ortam dinlemelerine karşı olduklarını söyledi. 

Bu tür girişimlerin ülkeye zarar verdiğini anlatan Küsbeoğlu, herkesin hukuka uygun hareket etmesi gerektiğini belirtti. 

 

Dinlemelerin, insan hakkı ve hürriyetini ihlal ettiğini ifade eden Küsbeoğlu, "Kişilerin özel hayatları ile aile sırlarını deşifre edecek bu tip hukuk dışı dinlemelerin, hem ülkeye hemde Türk aile yapısına zarar verdiğini son günlerde basında ve bazı internet sitelerine sızan konuşmalardan anlıyoruz. Ülkenin genel güvenliğini ve insanlarını tedirgin eden bu yasa dışı dinlemelerin önüne geçilmesi için ağır yaptırım ön gören yasal önlemlerin alınmasını bekliyoruz'' ifadelerini kullandı. 

Anahtar Kelimeler
TelefonDinleme

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Davutoğlu, Neşet Ertaş Kültürevi'ni açtı
Başbakan Ahmet Davutoğlu Neset Ertaş Kültürevi açılışında konuştu

Haberi Oku