Güncel:
Savaş, Suriyeli çocukların resimlerine de yansıyor

BEYRUT (AA) - Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçarak Lübnan'a sığınan ailelerin çocuklarının çizdiği resimler, Başkent Beyrut'ta sergilendi.

Serginin organizatörlerinden Arube Diyk, bir yardım kuruluşunun katkılarıyla düzenledikleri etkinlikliğin çocukların psikolojisini olumlu etkilediğini ifade etti.

Bu tür etkinliklerle savaşın yıprattığı "çocuk ruhunu" bir nebze olsun onarmayı hedeflediklerini ve daha önce de benzer organizasyonlar düzenlediklerini dile getiren Diyk, çocukların resimlerle kendilerini daha rahat ifade ettiğini anlattı.

Öte yandan Suriyeli çocukların çizdikleri resimlerde, yaşadıkları savaşın yanı sıra geleceğe yönelik hayallerini yansıttığı görüldü.

- "Savaşın çocukları" cizdikleri resimleri anlattı

Suriye'nin Hama kentinden Lübnan'a sığınan bir ailenin çocuğu olan 8 yaşındaki Muhammed el-Adlan'ın (8), çizimi kadar söyledikleri de yaşadıklarının üzerinde bıraktığı izleri yansıtıyor. Adlan, çizdiği bir resme ilişkin, "Evleri bombalayan uçakları çizdim. Baba, çocuklarını korumaya çalışıyor. Ben bunları Suriye'de gördüm" ifadelerini kullandı. Küçük Adlan'ın hayali de yaşıtlarınınkinden farklı. O, bilgisayar veya cep telefonu değil sadece evine döneceği günün hayalini kuruyor.

Sergide eseri bulunan çocuklardan Eyhen Biyk (12) de çizdiği resmi, "Burada bir tank, diğer tarafta da uçak var, evleri yıkıyorlar. Her yanı kanla kaplanmış şu adam ise insanları dövüyor" sözleriyle anlattı. Biyk, "Suriye'de yaşananları herkesin bilmesi için bunları çizdim" dedi.

Henüz 11 yaşındaki Raşa el-Harak isimli Suriyeli çocuk ise çizdiği resimle ülkesinden neden ayrılmak zorunda kaldıklarını anlatmak istediğini belirtti. Harak, evinin bahçesinde çiçek toplayan bir kız çocuğuna yer verdiği resmini göstererek ," Bizim evimiz de tıpkı böyleydi. Bahçesinde ağaçlar ve çiçekler vardı" diye konuştu.

Lübnan'da 1 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacı bulunduğu belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF) Direktörü Anthony Lake de Suriye’deki krizden etkilenen çocuk sayısının 5,5 milyon olduğunu, eğitimden uzaklaşanların ise 3 milyonu bulduğunu ifade etmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Başbakan Davutoğlu'nun en mutlu anları
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bugün serbest kalan konsolosluk personeli ve çocuklarına gösterdiği yoğun...

Haberi Oku