Güncel:
Seçim yasakları nelerdir? Seçim yasakları ne zaman başlıyor. İnternet siteleri için seçim yasağı

Seçim yasakları açıklandı mı? Seçim yasakları ne zaman yürürlüğe girecek? Seçim yasakları saat kaçta başlıyor? Seçim yasakları ne zaman bitecek? 30 Mart yerel seçim yasakları neler? Yerel seçimlere 13 gün kala seçim yasakları açıklandı.

30 Mart yerel seçimlerini 13 gün gibi çok kısa bir süre kaldı. Seçimlere kısa bir zaman kala seçim yasakları açıklandı.  Seçim yasakları ne zaman yürürlüğe girecek? Seçim yasakları saat kaçta başlıyor? Seçim yasakları ne zaman bitecek? 30 Mart yerel seçim yasakları neler?

Seçim saat kaçta başlayacak? Seçimler saat kaçta bitecek? Sandıklar kaçta açılacak? Seçim yasakları ne zaman bitecek? Seçim sonuçları ne zaman yayınlanacak?


Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere ilişkin uygulama ve yasakları açıkladı.

YSK’nın kararına göre, mahalli idareler seçimlerinin başlangıç tarihi 1 Ocak Çarşamba, seçim propagandası serbestliğinin başlangıç tarihi ise 20 Mart Perşembe günü olarak belirlendi. 

Seçim döneminde ilçe seçim kurullarınca gösterilecek yerler dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak.

Siyasi partilerin toplu olarak sözlü propaganda yapmak için müracaatları üzerine toplantı, meydan, gün, sıra ve saatleri ilçe seçim kurullarınca ad çekme ile belirlenecek ve bağımsız adaylar için de aynı suretle haftada bir gün ayrılacak.

Oy verme gününden önceki onuncu gün olan 20 Mart sabahından, 29 Mart saat 18.00’e kadar olan propaganda serbestliği süresinde denetim ve gözetim yetkisi ilçe seçim kurullarında, 20 Mart'tan önceki dönemde ise yetki mülki idare amirlerinde olacak.

Partiler kendi üyeleri dışında vatandaşların elektronik posta adreslerine ya da telefonlarına mesaj gönderemeyecek.

 

YSK’nın oy verme gününden önceki on gün içinde 20-29 Mart 2014 tarihleri arasında uygulamaya koyduğu esas ve yasaklar şöyle:

YAYIN YASAĞI
"- Yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtımının yapılması yasak.

ANKET YASAĞI
- Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığı, denek sayısı ve araştırmanın kim tarafından finanse edildiği açıklanacak.

İLAN YASAĞI
- Propaganda için kullanılan el ilânları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk bayrağı ve dini ibareler bulundurulamayacak.

TÜRKÇE DİL ZORUNLULUĞU
- Siyasi partiler ve adayların, yapacakları propagandalarda Türkçe kullanmaları esastır.

TANITICI POSTER YASAĞI
- Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, oy verme gününden önceki otuzuncu gün olan 28 Şubat 2014 Cuma gününden itibaren kendilerini tanıtıcı poster, parti bayrağı, ilân, pankart veya afiş gibi malzemeleri asmak veya yapıştırmak amacıyla, o seçim çevresi içerisinde belediyelerce doğrudan kullanılan ve ilçe seçim kurullarınca belirlenen sabit ilân ve reklam yerlerinden süresi, sayısı ve ücreti eşit olmak şartıyla yararlanabilecekler.

VERGİ VE HARAÇTAN MUAF OLACAKLAR
-Vatandaşların oy verme gününden önceki otuzuncu gün olan 28 Şubat 2014 Cuma gününden propaganda süresinin bitim günü olan 29 Mart 2014 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar konutlarına, iş yerlerine veya taşıtlarına, siyasi partilere ya da adaylara ait bayrak, afiş veya poster gibi tanıtıcı malzemeleri asabilecekler veya yapıştırabilecekler, bu ilan ve reklamlar her türlü vergi ve harçtan muaf olacak. Konut veya işyeri olarak kullanılmayan binalar ile iskâna açılmamış ya da inşaat halindeki yapılara, siyasi partilere ve adaylara ait bayrak, afiş veya poster gibi tanıtıcı malzemeler asılamayacak ve yapıştırılamayacak.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA DA YASAK
- Seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2014 Çarşamba gününden oy verme gününü takip eden güne kadar şehir içi veya şehir dışında, toplu taşıma amacıyla kamu hizmetlerinde kullanılan hava, kara, deniz ve raylı sistem taşıtlarında yer alan reklam yerleri ve araçlarında, siyasi propaganda içeren her türlü yayın yapılmasının yasak. Toplu taşıma araçlarına tahsis edilmiş üstü kapalı duraklar ile yolcuların inip bindiği kapalı alanlarda da aynı yasak uygulanacak.

TÖRENLER NUTUKLAR YASAK
- 20 Mart 2014 tarihinden itibaren oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri, umumi menfaatlere hâdim cemiyetler ve Bankacılık Kanunu’na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla (açılış ve temel atma dahil) törenler tertiplenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak.

HİZMET VASITALARI YASAK
- 20 Mart 2014 tarihinden itibaren oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde Başbakan ve bakanlarla, milletvekillerinin yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacaklar. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenler yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek.

GEZİLERE MEMURLAR KATILMAYACAK
- 20 Mart 2014 tarihinden itibaren oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memurun katılamayacak”.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Başbakan Davutoğlu'nun en mutlu anları
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bugün serbest kalan konsolosluk personeli ve çocuklarına gösterdiği yoğun...

Haberi Oku