Güncel:
Seçmen yeri sorgulama 2014 - Ysk seçmen sorgulama - ysk.gov.tr - Son seçmen listesi 2014 Oy pusulası

YSK SEÇMEN SORGULAMA - NEREDE OY KULLANACAĞIM

Karı-koca yaşadıkları evde 6 seçmen daha çıktı.Trabzon'da yerel seçimlerde nerede oy vereceğini öğrenmek için Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sitesinde sorgulama yapan Caner Sağlam, hiç tanımadığı 6 kişiyle aynı evde oturduğunu görünce şaşırdı. Trabzon'da kuaför Caner Sağlam, aynı evde oturan eşi ile birlikte nerede oy kullanacağını ve sandık numarasını öğrenmek için YSK'nın resmi internet sitesine girdiğini söyledi. Sağlam, YSK'nın internet sitesine girdiğinde kayıtlara göre kendisi ile  aynı evde oturan, hiç tanımadığı, aynı soyadını taşıyan 6 kişinin isminin çıktığını belirterek şöyle dedi:  "Büyük şaşkınlık yaşadım. YSK sitesinde hata mı, yoksa bu olayda bir hile mi var bilemiyorum. YSK'ya telefonla ulaşmaya çalıştım. Sonuç alamadım. Kiracı olarak oturduğum evin sahibine benden önceki kiracılar olup olmadığını sordum ancak o da bu 6 kişiyi tanımadığını söyledi." 

YSK, seçmen sayısını açıkladı 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Türkiye'de bulunan seçmen ve sandık sayılarını açıkladı. YSK verilerine göre, 52 milyon 695 bin 831 seçmenin bulunduğu Türkiye'de 194 bin 310 sandıkta oy kullanılacak. YSK, 30 Mart'ta yapılacak olan mahalli idareler seçiminde muhtarlık, belde, köy seçmen ve sandık sayısını açıkladı. YSK verilerine göre, Türkiye'de bulunan 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak. 169 bin 213 sandığın bulunduğu mahallelerde 48 milyon 55 bin 316 kişi oy verecek. 820 bin 194 seçmenin bulunduğu beldelerde ise sandık sayısı 3 bin 379. Seçmen sayısının 3 milyon 820 bin 321 olduğu köylerde ise 21 bin 718 sandık bulunuyor. YSK tarafından açıklanan bu sayılara cezaevi sandık sayıları dahil değil. 

Taşıma seçmen tartışması: İnşaat halindeki evleri adres göstermişler 

2009’daki yerel seçimlerde AK Parti’nin 312 oy farkıyla kazandığı İstanbul’un Çekmeköy ilçesindeki seçmen listelerinde skandal yaşandığı ortaya çıktı. İlçeye Ümraniye, Sancaktepe ve Kadıköy’den çok sayıda seçmenin taşındığı, kapı ve penceresi olmayan evlerin adres gösterildiği belirlendi. Seçmen kayıtları ve adres beyanlarında usulsüzlük yapıldığını iddia eden CHP Çekmeköy İlçe Başkanlığı,  450 taşıma seçmenin listeden düşürülmesi için İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu. Seçmenlerden 180’inin beyan ettikleri adreslerde oturmadığı tespit edilirken, gerçeğe aykırı adres beyan eden vatandaşların kayıtları donduruldu. Bu kişiler, 30 Mart’taki yerel seçimlerde oy kullanamayacak. 

Çekmeköy İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, CHP Çekmeköy İlçe Başkanlığı’nın tek tek tespit ederek şikayet ettiği gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan vatandaşların seçmen kayıtlarını dondurdu. Bu kişiler 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde oy kullanamayacak. Kapı ve penceresi olmayan evlerin de adres gösterildiği tespit edildi. 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi İstanbul Çekmeköy’e taşıma seçmen tartışması yaşanıyor. İlçeye çevre ilçelerden çok sayıda seçmen taşındığı belirlendi. CHP Çekmeköy İlçe Başkanlığı yaklaşık 450 taşıma seçmen bulunduğunu iddia ederek, bu isimlerin listeden düşürülmesi için İlçe Seçim Kurulu’na başvuruda bulundu. Listeden düşürülmesi talebinde bulunulan 450 kişiden 180’inin beyan ettikleri adreslerde oturmadıkları tespit edildi.

Anahtar Kelimeler
YskSeçmenOy Sorgulama

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Yusuf İslam'dan 38 yıl aradan sonra bir ilk
Dünyaca ünlü İngiliz müzisyen Cat Stevens (Yusuf İslam) 38 yıl sonra ABD'de konser vermeye hazırlanıyor.

Haberi Oku