Güncel:
Selam terör örgütü nedir? Taner Yıldız dinleme açıklaması Son dakika Selam terör örgütünde kimler var?

Paralel yargı üyelerinin imza attığı illegal dinlemeler için çeşitli soruşturmalar kullanıldı ve dinlenecek isimler bu dosyalara dahil edildi. Bazı isimler 17 aralık-25 aralık operasyonları kapsamında, bazıları ise daha önceki gezi parkı eylemlerine ilişkin soruşturmalarda dinlendi. Meydanları savaş alanına çevirenlere ceza öngörmeyen paralel yargının, 'vandal'larla ilgisi olmayan birçok ismi gezi soruşturmasına dahil ederek 'arşivlemesi' dikkat çekti. Başsavcılık, incelemeyi derinleştirdikçe paralel yapının başta başbakan erdoğan olmak üzere Türkiye'nin önde gelen birçok ismini dinlemek için bir 'terör örgütü' uydurduğu'nu da ortaya çıkardı. 2011/762 nolu dosya kapsamında neredeyse tüm türkiye'yi kendilerinin uydurduğu 'selam terör örgütü' bahanesiyle dinleyen paralel yapı, dinleme ve fişleme işini 7 şubat 2012'deki mit krizinden önce, 2011 yılında başlattı.

BAKAN TANER YILDIZ'DAN DİNLEME AÇIKLAMASI
 

7 bin kişilik dinleme listesinde adı geçen Taner Yıldız açıklama yaptı.

Star ve Yeni Şafak gazetelerinde manşet olan 7 bin kişilik dinleme listesinde adı geçen Enerji Bakanı Taner Yıldız açıklama yaptı. Bakan Yıldız özetle şunları söyledi:

2.5, yıldır resmi olarak, 5 yıldır ise gayriresmi dinlendiğini tahmin eden birisiyim. Bunu bir bakan olarak, Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılmış bir hakaret olarak sayıyorum.

7 bin kişinin içinde, fikir ayrımı yapmaksızın herkes var. Kim ne öğrenmek istiyorsa biz basınla paylaşan yapı içerisindeyiz. Kendi paramızı değil, kamunun parasını yönetiyoruz. O sebeple şeffaf olmaya çalışıyoruz.Yeni Şafak'ın haberine göre Çağlayan Adliyesi'nden çıkan belgeler çerçevesinde Başbakan Erdoğan , yakın çevresi, siyasetçi, gazeteci, yazar, STK temsilcileri ve işadamlarının da aralarında bulunduğu binlerce kişi 3 yıl boyunca dinlenmiş.

Haberde, adliyede göreve yeni başlayan savcıların, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gizlenen 125 klasörü bulduğu iddia edildi. Klasörlerde bulunan 3 binden fazla kişinin ise çeşitli soruşturmalar kapsamında yıllarca dinlendiği öne sürüldü.

Bazı isimler 17 Aralık-25 Aralık operasyonları kapsamında, bazıları ise daha önceki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruşturmalarda dinlenmiş. Haberde, başsavcılığın, başta Başbakan olmak üzere pek çok ismin 'Selam Terör Örgütü' bahanesiyle dinlendiğini belirlediği kaydedildi.

'SELAM TERÖR ÖRGÜTÜ'

2011'de dört sayfalık bir ihbar mektubu üzerine başlayan soruşturma eski Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen'in talimatıyla hayata geçti. Soruşturmayı daha sonra TMK Savcısı Adnan Özcan sürdürdü. Soruşturmayı yürütenler dört sayfalık ihbar mektubunun bir kenarına ' Tayyip Erdoğan ' notu düştü. 5 kişiyle başlayan soruşturmaya önce Başbakan Erdoğan, daha sonra başta danışmanlar olmak üzere Başbakan'ın tüm çevresi dahil edildi. İlerleyen tarihlerde soruşturma kayıt listesine sivil toplum kuruluşları temsilcileri, gazeteciler, yazarlar, öğretim üyeleri, işadamları, siyasetçiler, medya kuruluşlarının santralleri ve bankalar da eklendi.

ARŞİV BÖYLE OLUŞMUŞ

Başsavcılığın ilk bulgularına göre dinlenenlerin sayısı 3064'ü buluyor. Fakat takipteki isimlerin çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Star'da yer alan haberde sayının 7 bin olduğu öne sürüldü. Dinlenen kişilerle bağlantılı olarak, on binlerce kişinin telefonunun yıllarca dinlendiği iddialar arasında.

LİSTEDE KİMLER VAR?

Yeni Şafak haberinde dinlenen isimlere yer verdi.
Efkan Ala, MİT müsteşarı Hakan Fidan, Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan gibi isimlerin yanı sıra Mithat Sancar, Mehmet Bekaroğlu, Temel Kotil, İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Ahmet İnsel, Hakan Çelik, Ali Bayramoğlu, Ertuğrul Özkök, Nihal Bengisu Karaca, İsmail Küçükkaya gibi toplumun farklı kesimlerinden gazeteci, STK temsilcisi, akademisyenin de dinlendiği öne sürülüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Medya sorunlarının çözümü için büyük...
Anadolu Yayın Platformu yönetimi, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya’yı ziyaret etti....

Haberi Oku