Güncel:
Ses montajı nasıl yapılır? Ses kaydının montaj olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Ses montajı nasıl yapılır? Sesin montaj olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sesin gerçek mi yoksa montaj mı olduğu nasıl anlaşılır? Ses kayıtları nasıl montajlanır? Ses kayıtları montajlabilir mi? İşte merak ettiğiniz o soruların cevabı spothaber.com'da..

MONTAJ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

-“Kriminal laboratuvarlarda çok net yapılan bir audio analiz vardır. Sesin ne olduğu audio analiz sonucunda bulunur. Yapılacak şeyler bellidir. Çıplak kulakla değilse de analizde bir yazılım ile muhakkak anlaşılır.”

DİP SESLER ELE VERİR Mİ?

Tüzün, bu konuda özellikle “dip sesler”in, yani sesi kaydedilen kişinin çevresindeki seslerin önem taşıdığını söyledi. Konuşan kişinin çevresindeki bu doğal sesler eğer böyle kurgu yapıldıysa bunun ortaya çıkarılabilmesi için en önemli faktör. Kurgu olup olmadığını anlamak için bu dip seslerin dışında, sesler arasındaki geçiş noktalarına, konuşma sırasındaki etkinliklere de bakılması gerekiyor.Ses montajı nasıl yapılır? Sesin montaj olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sesin gerçek mi yoksa montaj mı olduğu nasıl anlaşılır? Ses kayıtları nasıl montajlanır? Ses kayıtları montajlabilir mi? İşte merak ettiğiniz o soruların cevabı spothaber.com'da..

TÜBİTAK MONTAJ MI DEĞİL Mİ BELİRLEYEBİLİR Mİ?

Bunun yapılabilmesi için herhangi bir bilgisayar kullanılabilir. Fakat Tüzün’e göre böyle bir kurgunun anlaşılmayacak bir şekilde yapılması zor.

Tüzün, “Başbakan’ın olduğu söylenen kayıtları TÜBİTAK’a gönderirseniz, böyle bir analiz yapma imkânı vardır. Veya dışarda bu işi yapan laboratuvarlar var. Bir takım devletlerin kriminal ve adli tıp labarotuvarları bu analizleri yapmakta gayet yetkindir. Oralara gidersiniz, raporu alırsınız, ortaya çıkar. Bu ‘Montaj mı, değil mi?’ tartışması yapmayı gerektirmeyecek kadar teknik bir iştir.” dedi.Ses montajı nasıl yapılır? Sesin montaj olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sesin gerçek mi yoksa montaj mı olduğu nasıl anlaşılır? Ses kayıtları nasıl montajlanır? Ses kayıtları montajlabilir mi? İşte merak ettiğiniz o soruların cevabı spothaber.com'da..

ÇIPLAK KULAKLA MONTAJ MI GERÇEK Mİ ANLAMAK MÜMKÜN MÜ?

Çıplak kulakla bir kaydın kurgu olduğunu anlamak mümkün değil. Bunun için teknik imkanların devreye sokulması gerekiyor. Kulağın sesleri algılama eşiği var. Bunun dışında kalan frekansla ancak teknik analiz ile ortaya çıkarılabiliyor.

Bunun için konuşmanın akışı, yani seyri de önem taşıyor. Tüzün, ayrıca kayıtlarda montaj yapanların, sesi montajlayacağı kişilerin seslerindeki “Fonetik unsurları” da analiz etmesi gerektiğini söyledi:

“Frekans içeriğine de bakmak lazım. Spektral analize soktuğumuz zaman frekans içerikleri de farklı olur. Bir sesin değişik yerden alınıp alınmadığı spektral analiz sonucu belli olabilir.”Ses montajı nasıl yapılır? Sesin montaj olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sesin gerçek mi yoksa montaj mı olduğu nasıl anlaşılır? Ses kayıtları nasıl montajlanır? Ses kayıtları montajlabilir mi? İşte merak ettiğiniz o soruların cevabı spothaber.com'da..

EVDE BİLE KOLAYLIKLA SES MONTAJI YAPILABİLİR Mİ?

Bilişim hukukçusu Gökhan Ahi, “Ses montajı, evlerde kullanılan herhangi bir bilgisayarda kurulacak amatör yazılımlarla dahi kolaylıkla yapılabiliyor. Ancak, bir ses montajı da ne kadar büyük bir uzmanlıkla ve yüksek teknolojiyle yapılırsa yapılsın, montaj olup olmadığı ses uzmanlarıyla ve özel adli bilişim yazılımlarıyla da anlaşılabilir” dedi.

Ahi, daha önce gördüğü bir çok bilirkişi raporunda olduğu gibi, analizler seslerin grafik verilere dönüştürülerek doğal akışı, arka plan gürültüleri, aralık düzeni, perde akışı gibi teknik incelemelerin yanı sıra, inceleme konu sesin sahibinin konuşma aksanı, vurgusu, stres düzeyi, konuşma hataları gibi bir çok parametreye göre inceleme yapıldığını belirtti. Ahi, “Her ne kadar bir çok parametre incelenmiş de olsa, hiç bir olguya yüzde yüz kesin gözüyle bakılmamaktadır. Fakat sonuçların doğruluk payı genelde yüzde 99’un üzerindedir” dedi.

FON SESİNİ DÜZGÜN YAPARSANIZ ANLAŞILMAZ

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) öğretim üyesi Cem Çınlar da bir ses kaydının sahte olup olmadığının dış sesler ile anlaşılabileceğini söyledi:

“Temelde bir şeyin kolaj olup olmadığını backround denilen bu arka plandaki seslerden anlarsınız ve bu arka fonla ilgili çalışmaları düzgün yaptığınız süre içerisinde bu mümkün olabilir.”

İnternette yayınlanan kayıtlarda bazı noktalarda sesin belli noktalarda zayıflaması, gidip gelmesi, kaydın nasıl alındığıyla alakalı.

NASIL ANLAŞILIR?

Çınlar, “Sesin montaj olduğunu da bir insanın konuşmasındaki nefes, vurgular, tonlama, buradaki farklılıklar da en temel şeylerden biri. Onları düzeltemezsiniz, ses seviyelerini ayarlayarak belki bir şeyler yapabilirsiniz ama bu da elinizdeki sesin ne olduğuna bağlı” diye konuştu.

Cem Çınlar özellikle miting alanında yüksek sesle yapılan konuşmalar için montaj yapmanın daha kolay olduğunu, telefon görüşmelerinde ise bunun daha zorlayıcı olduğunu söyledi.Ses montajı nasıl yapılır? Sesin montaj olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sesin gerçek mi yoksa montaj mı olduğu nasıl anlaşılır? Ses kayıtları nasıl montajlanır? Ses kayıtları montajlabilir mi? İşte merak ettiğiniz o soruların cevabı spothaber.com'da..

Montaj kaset nasıl anlaşılır?

"Üst üste gelen katmanları düşünün. O katmanları ayıklayan yazılımlar sayesinde ses kaydına ya da görüntülere ekleme yapılıp yapılmadığı tespit edilir. Üzerine eklenmiş olanlar böylece açığa çıkarılır. Ama bu bir programın otomatik şekilde çalışmasıyla yapılamaz. Önemli olan o programı kullanan uzmandır. Öte yandan ekleme, çıkarma yapmış kişinin de uzman olması gerekir ki Türkiye’de bu işin uzmanı 20 kişiyi geçmez. Bu kişilerin eğitimi de hep yurtdışı kaynaklıdır."

’SES KAYDI YAPMAK DAHA KOLAYDIR’

Kekevi, ses dosyalarının görüntü dosyalarından daha kolay montajlandığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ses tonumuz Word dosyasına yazılmış kodlardır aslında. Kullanılan dille, oturup yazarak o sesi meydana çıkarabilirsiniz ve ses kaydında oynama yapabilirsiniz. Yabancı filmlerdeki ses montajlarında kullanılan yüksek kalite nedeniyle, Türkçe’ye çevrilmiş olduğunu bile fark edemiyorsunuz."

 

İŞTE KULLANILAN TEKNİKLER

Kayıt üzerinde ekleme, çıkarma ve diğer müdahalelerin bulunup bulunmadığına ya da kaydın orijinal olup olmadığı ile ilgili kullanılan teknikler ise şöyle;

*Konu Bütünlüğünde Tutarlılık Aranması

Kaydın bütünlüğü içerisinde yer almaması gereken bir bölümün eklendiğinin ya da başka bir bölümün o kaydın bütünlüğü içerisinden çıkarıldığının anlaşılabilmesi için konu bütünlüğü incelemesi yapılır.Ses montajı nasıl yapılır? Sesin montaj olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sesin gerçek mi yoksa montaj mı olduğu nasıl anlaşılır? Ses kayıtları nasıl montajlanır? Ses kayıtları montajlabilir mi? İşte merak ettiğiniz o soruların cevabı spothaber.com'da..

*Kritik Dinleme

Konu bütünlüğü ile ilgili bir şüphe oluşmazsa kritik dinleme yapılır. Bu analiz işleminde genellikle ses kalitesi, oranı, kişisel konuşma tarzı, genlik, konuşma bozuklukları, nefes düzeni, perde periyodunun algılanması, ağız, kayıt kalitesindeki değişiklikler, arka plan seslerindeki değişiklikler, yapı ve çevre akustiği, gürültü değişkenlikleri, sinyalin genliğindeki ani değişmeler, fiziksel müdahaleler ve diğer akustik unsurların kulak ile işitilebilirliği göz önünde bulundurulur.Ses montajı nasıl yapılır? Sesin montaj olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sesin gerçek mi yoksa montaj mı olduğu nasıl anlaşılır? Ses kayıtları nasıl montajlanır? Ses kayıtları montajlabilir mi? İşte merak ettiğiniz o soruların cevabı spothaber.com'da..

*Makroskopik İncelemeler

Bant üzerindeki karakteristik izlerin makroskoplar altında görüntülenmesiyle şüpheler giderilip karar doğrulanır.

*Ezgi Çözümlemesi

Politikacıların "konuşmalarım cımbızlanmış" diye sözünü ettikleri, konuşmacının farklı zaman ve yerlerde sarf ettiği sözcüklerin montajlanıp montajlanmadığı, adli dilbilim laboratuvarlarında anlaşılır.

*Görsel Analiz

İşitsel analiz neticesinde fonksiyon özelliklerinde farklılaşmalardan kaynaklandığından şüphelenilen seslerle ilgili olarak karar verilememişse spektrografik analiz yapılır. Kayıt bütünlüğünün kesintiye uğradığı, fonksiyon özelliklerinin işitildiği bölümler aşağıdaki resimlerde olduğu gibi görüntülenebilirSes montajı nasıl yapılır? Sesin montaj olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sesin gerçek mi yoksa montaj mı olduğu nasıl anlaşılır? Ses kayıtları nasıl montajlanır? Ses kayıtları montajlabilir mi? İşte merak ettiğiniz o soruların cevabı spothaber.com'da..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Şırnak'ta 4 terörist teslim oldu
Şırnak'ta bölücü terör örgütü mensubu 4 terörist teslim oldu.

Haberi Oku