Kültür - Sanat:
Kaybolduğu düşünülen filmin kopyası ortaya çıktı!

Orson Welles'in kaybolduğu düşünülen 1938 tarihli ilk filmi 'Too Much Johnson'ın bir kopyası İtalya'da ortaya çıktı.

 

Welles'in 'Yurttaş Kane'den (Citizen Kane) bile önce çektiği ancak gösterime sokmadığı filminin, ABD'li yönetmenin Madrid'deki evinde 1970'de çıkan yangında yok olduğu sanılıyordu.

 

Geriye hiçbir nüshası kalmadığı ve tamamen yitirildiği düşünülen film, çekildiğinden 75 yıl sonra, İtalya'nın kuzeydoğusunda bir depoda bulundu.

 

Nasıl bulunduğu henüz bilinmeyen film George Eastman House'da restorasyona alındığında, durumunun iyi olduğu, on makaradan sadece birinin hasarlandığı görüldü.

 

İLK GÖSTERİM EKİM'DE

 

Filmin, Tony DelgrossoPaolo Cherchi Usai ve Tony Delgrosso tarafından üstlenilen restorasyon çalışmasının sonuçları 9 Ekim'de Pordenone sessiz film festivalinde kamuoyu ile paylaşılacak. Film bir hafta sonra da George Eastman House'da gösterilecek.

Welles, 'Too Much Johnson'ı çektiğinde henüz 23 yaşındaydı. O yaşlarda tiyatroda daha faal olan yönetmen, Shakespeare uyarlamalarıyla ses getiriyordu. Yine aynı dönemde Mercury Tiyatrosu için bir komedi hazırlayan Welles, oyunun giriş ve perde arasında gösterilmek üzere sinema ile tiyatro karışımı komik sahneler çekmek istiyordu. Bu program, 'Too Much Johnson'ın başlangıç fikriydi.

 

WELLES MONTAJDAN VAZGEÇTİ

 

New York'ta 1938 yazında çevrilen 'Too Much Johnson', Welles'in kariyeri için de belirleyici oldu. Paramount ile yaşadığı mali sorunlar ve çekim sırasında karşısına çıkan zorluklar montajı durdurmasına yol açtı.

 

Filmin başrolündeki Joseph Cotten daha sonra Welles'in başka birçok filminde daha rol aldı. Cotten, Alfred Hitchcock'un bir filminde de oynadı.

Anahtar Kelimeler
Bakan ElvanDev Dalga

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Görmezden gelmeyelim
Abdi İbrahim Otsuka’nın katkılarıyla hazırlanan, Türkiye’de bir ilk olan ve şizofreni konusunda toplumsal...

Haberi Oku