Kültür - Sanat:
Türkan Sultan'dan sonra o isimler de nihayet belirlendi...

25 yılın gümüş yılı, 50. yılın ise altın yılı olarak kutlandığı düşünülürse, bu yıl Altın Portakal adına yakışır bir altın yılı geçirecek. Bu yıl 50.si düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Festivali 4-11 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliği ile düzenlenen festival, ülkemizin en büyük kültür ve sanat fesitvallerinden biri.

Bu yıl jüriye damgasını vuracak olan isim şüphesiz Türkan Şoray. Türk sinemasının 'Sultan'ı Türkan Şoray, büyük jüriye başkanlık edecek. Jüri için yeni belirlenen isimler ise ünlü yönetmenler Reis Çelik ve Ümit Ünal.

"Hoşçakal Yarın" filmiyle Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı ölümsüzleştiren Reis Çelik, sinemacılığı yanında gazetecilik ve televizyon programcılığı alanlarında da önemli eserlere imza attı. 12 belgesel film, 600 civarında reklam ve siyasal kampanya filmi çeken Çelik, Nazım Hikmet Ziyaretçin Var (Belgesel Film-1992), Işıklar Sönmesin (1992), Hoşça kal Yarın (1998), İnat Hikayeleri (2004), Mülteci (2008), İnadına Film Çekmek (Belgesel Film-2010), Lal Gece (2012), F Tipi Film (2013) adlı uzun metraj filmlerin yönetmenliğini yaptı.

Sinemayla okul yıllarında tanışan Ümit Ünal ise senaryosuna da imza attığı 9 (2001), Anlat İstanbul (2004), Ara (2008), Zaman Hırsızı (2007), Gölgesizler (2008), Kaptan Feza (2009) ve Ses (2010), Nar (2011) gibi 2000'li yıllara damgasını vuran filmlerin yönetmenliğini yaptı. Edebiyatçı yanıyla da tanınan Ümit Ünal'ın Amerikan Güzeli (öykü), Aşkın Alfabesi (Roman), Kuyruk (Roman) ve Işık Gölge Oyunları (Yaşantı) adlı dört de kitabı yayımlandı. 

 

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal uzun metraj film yarışmasına başvuruda bulunan 68 film, eylül ayının ilk yarısında toplanacak ön jüri tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak. 

 

Seçilen filmler, festivalin ana jürisi tarafından değerlendirilecek. Altın Portakal Film Festivali'nde bu yıl en iyi film 350 bin lira, en iyi ilk film 100 bin lira, en iyi yönetmen 55 bin lira, en iyi senaryo 35 bin lira, en iyi görüntü yönetmeni 30 bin lira, en iyi müzik 30 bin lira ile ödüllendirilecek. 

Reis Çelik Kimdir?

Reis Çelik (d. 1961 Ardahan), Film yönetmeni, senarist.

İlk ve orta öğrenimden sonra İstanbul’a yerleşti.İstanbul Belediye Konservatuarı’nda müzik öğrenimi ve İktisat Fakültesinde Uluslararası Ekonomi okudu. Dünya Gazetesi,daha sonra Günaydın Gazetesinde muhabir olarak 10 yılı aşkın çalıştı. Günaydın gazetesi içinde 1984 yılında Türkiye’nin ilk özel televizyon girişimi olan Video Gazete projesinde yeraldı.Daha sonra bu yayının yönetmenliğini üslendi.Benzer bir yayını Almanya’da TÜRKİYE’DEN VİDEO SELAM adıyla gerçekleştirdi. Çok sayıda reklam filmleri ve 12 belgesel film yaptı. Fotoğrafçılık konusunda ki çalışmalarını ise aralıksız sürdürdü.12 ayrı ülkede fotograf sergileri açtı. 1992 yılında atv televizyonun kurucuları arasında yeraldı.Çok sayıda program hazırlayıp yönetti.1995 yılında gazetecilik,televizyonculuk ve reklamcılıkla ilgili çalışmalarına son vererek tamamen sinemaya yöneldi. İlk uzunmetraj filmini 1996 yılında çekti.

Çelik, 21 Nisan 2005 tarihinde İstanbul İstiklal Caddesi'ndeki Vakko mağazasının önünde silahlı saldırıya uğradı. Olay sonucu yanağından ve karnından ağır yaralandı.

Ümit Ünal Kimdir?
 

Ümit Ünal (d. 14 Nisan 1965), yönetmen ve senarist.

9 Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümünü 1985 yılında bitirdi. Okul sırasında yaptığı kısa filmler çeşitli ödüller aldı. İlk senaryosu Teyzem, 1986 Milliyet Gazetesi Senaryo Yarışması'nda Birincilik Ödülü aldı ve Halit Refiğ tarafından filme çekildi. 1986-93 yılları arasında sekiz senaryosu filme çekildi.

İlk filmi 9'u 2001 yılında yazdı ve yönetti. 9, 2003 yılı Yabancı Film Oscar'ı için Türkiye'nin adayı seçildi ve çeşitli festivallerde ödüller aldı. 2004 yılında senaryosunu yazdığı Anlat İstanbul adlı filmi 4 farklı yönetmenle birlikte yönetti. 2008 yılında gösterime giren yazıp yönettiği Ara 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali jüri özel ödülünü ve 15. Altın Koza Film Festivali'nde en iyi senaryo ve en iyi kurgu ödüllerini aldı. 2008 yılında Hasan Ali Toptaş'ın Gölgesizler adlı romanını senaryolaştırdı ve yönetmenliğini üstlendi. 2010 yılında senaryosu Uygar Şirin'e ait olan Ses filmini yönetti. Ünal, son olarak, 2011 yılında senaryosunu kendisinin yazdığı Nar filminin yönetmenliğini yaptı.

Anahtar Kelimeler
Bakan ElvanDev Dalga

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Görmezden gelmeyelim
Abdi İbrahim Otsuka’nın katkılarıyla hazırlanan, Türkiye’de bir ilk olan ve şizofreni konusunda toplumsal...

Haberi Oku