Magazin:
Kanuni'nin kalbi aranıyor! Hani Hürrem'deydi?

Türk bilim insanları Muhteşem Yüzyıl dizisiyle birlikte popüler kültürde ciddi bir yer edinen Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbi ve iç organlarının vücudundan ayrılarak ayrı bir yere gömüldüğünü biliyor muydunuz? İşte Türk heyeti bu konuyu aydınlatmak üzere kolları sıvadı.

Toplanan heyet, Macaristan'da bulunan Zigetvar Kalesi yakınlarında gömülü olduğu tahmin edilen Kanuni'nin kalbi ve iç organları için ayrıntılı bir arama başlattılar. Bu aramalar sonucunda kesin bir bilgiye erişilirse, yüzyıllardır saklı kalan gizemli olay gün yüzüne çıkmış olacak.

Bilindiği üzere en uzun yaşayan padişah olan Kanuni Sultan Süleyman kendi eceliyle öldü. Ancak sonrasında şaibeli durumlar söz konusu oldu. Bakalım Türk heyetinin yaptığı bu araştırmalar sonucunda Hürrem Sultan'a kalbini kaptıran Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organları nerede gömülü çıkacak...

Türk heyeti, Macaristan'da Kanuni'nin kalbi ve iç organlarının gömüldüğü yeri tespit ederek, incelemelerde bulundu.


Türk heyeti, Macaristan'da Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbinin ve iç organlarının defnedildiği belirtilen yeri tespit ederek, bu alanda incelemelerde bulundu.

TİKA Başkanı Serdar Çam'ın başkanlığındaki Türk heyeti, Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbi ve iç organlarının gömülü olduğu belirtilen Zigetvar Kalesi'ne yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunan, Macarca'da "türbe" anlamına gelen Turbek Kilisesi'nin içine giren Türk bilim adamları, tarihi kaynaklara göre Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbinin ve iç organlarının gömülü olduğu türbenin, Turbek kilisesinin içinde yer aldığını belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Seni Seviyorum Adamım için geri sayım!
Ekranların beğenilen iki ismi Gizem Karaca ve Barış Kılıç'ın başrollerinde oynadığı 'Seni Seviyorum...

Haberi Oku