Magazin:
Kurt Seyit ve Şura'nın gerçek hikayesi nedir Kırımlı bir genç Kurt Seyit Eminof kimdir? Üstteğmen Eminof kimdir?

Edebiyat dünyasına "Uyandıran Aşk" isimli şiir kitabı ile adım atmış olan Nermin Bezmen, bu kez Çarlık Rusyasının debdebeli yaşantısından Bolşevik ihtilali ile İstanbul'a sürüklenen hayatları anlatıyor. 1892'nin Yalta'sından St. Petersburg'un saltanat günlerine, Karpatlar cephesinden ihtilalin cehennemine ve nihayet işgal altındaki İstanbul'a, 1920'lerin Pera'sına, macera dolu bir yolculuk yapacaksınız. Onlarla beraber polkaların, troykaların sihirli alemini, ihtilalin acımasızlığını, parçalanmış Osmanlı İmparatorluğunun son günlerini yaşayacaksınız. Kurt Seyt: Mirza Eminof'un oğlu olarak servet ve ünvanla doğmuştu. Yakışıklıydı, hırslıydı, cesurdu. Çar Nikola'nın Muhafız Alayında genç bir Üsteğmen oluşu onu Bolşeviklerin ölüm listesine dahil etmişti. Kaçarken getirdiği bir taka dolusu silahı Mustafa Kemal'in Kuva-yi Milliyesine teslim ettiğinde, karşılık istemeyecek kadar gururluydu. Hayatına sıfırdan başlarken elinde kalan serveti sadece gururu ve aşkıydı. Shura: Tchaikovsky nağmelerinin romantizmi ile sarılmış karlı bir Moskova gecesinde, henüz onaltısındayken saf güzelliği, beklentisiz aşkı ile Seyit'in dünyasına girdi. Ailesinin ünvanı, serveti onun da ülkesinde kalmasına yardımcı olamadı. Sevdiği erkekle atıldığı bu macerada bir daha hiç göremeyecekleri vatanlarının, ailelerinin, artık yaşamayacakları geçmişlerinin hasretlerini birbirlerinin aşklarında dindirmeye çalıtılar. Büyük bir aşkın, harbin, ihtilalin, hasret ve hüzünlerin hikayesi ile okuyucuyu baştan sona kendine has bir tat, merak ve heyecanla sürükleyen, uzun süren araştırmaların gerçeklikle aktarıldığı bir roman, "Kurt Seyt ve Shura.

 

Kurt Seyit kimdir? Kurt Seyit ve Şura dizisinin yayın hayatına başlamadan önce son günlerin en merak edilen bu sorusunu sizler için araştırdık. Bir roman karakteri olan Kurt Seyit, Şura ile Rusya'da bir davette karşılaşır ve aşık olur. Fakat Şura İstanbul'da, Kurt Seyit ise Rusya'da yaşamaktadır. Rusya'ya ölümcül hastalığının tedavisi için gelen Şura, Kurt Seyit'i görür görmez aşık olur.
Kurt Seyit'in gerçek hikayesi ve Kurt Seyit'in kim olduğunu merak edenler için işte gerçek hikaye....


KURT SEYİT KİMDİR? KURT SEYİT'İN GERÇEK HİKAYESİ


Kurt Seyit aslında bir roman karakteridir. Nermin Bezmen'in 1999 yılında yayınladığı Kurt Seyit ve Shura (Kurt Seyit ve Şura) romanının baş karakteri olan Kurt Seyit, Kurt Seyit Eminof'un hayatını anlatır. 
Kırım'da yaşayan bir ailenin en büyük çocuğu olan Kurt Seyit, babası gibi Çar'ın en iyi subaylarından birisi olmuştur. Çocukluğundan beri babasının izinden giden ve babasına hayran olan Kurt Seyit Eminof'un en büyük dileği bir Türk kızıyla evlenmektir.
Roman boyunca bunu dile getiren Kurt Seyit'in hayatı asilzade bir Rus ailenin en küçük kızı olan Shura (Şura)'yı görünce değişecektir. Fakat Şura talihsiz bir şekilde ölümcül bir hastalığa yakalanmıştır. Hastalık sebebiyle hem aile hem de Şura acı dolu günler geçirmektedir. Şura'nın ablası Valentina ise babasıyla beraber Şura'yı St. Petersburg'a götürmeye karar verir.
İstanbul'da yaşayıp Rusya'ya tedavi için giden Şura burada Kurt Seyit ile tanışacaktır. Bu ölümcül hastalık bir şekilde yeni bir aşkı doğurmuş olacak ve Kurt Seyit ile Şura'nın aşkına tanıklık edeceğizdir. Fakat Kurt Seyit'in eski silah arkadaşı Petro işleri karıştıracak ve Kurt Seyit'e olan düşmanlığı ile her şey değişecektir. 
Kurt Seyit ve Şura birbirini ilk kez Rusya'daki bir davette görür ve ilk görüşte de aşık olurlar.
Kurt Seyit ve Şura Ne Zaman Hangi Kanalda Yayınlanacak?


İŞTE KURT SEYİT VE ŞURA'NIN KÜNYESİ


Kıvanç Tatlıtuğ -Kurt Seyit Eminof
Farah Zeynep Abdullah - Şura (Alexandra) Verjenskaya
Birkan Sokullu - Petro Borinsky Ushan Çakır
Celil Seda Güven - Valentina
Elçin Sangu - Güzide Aslı Orcan
Barones Lola - Doğu Alpan
Vlademir - Berk Erçer


KURT SEYİT VE ŞURA'NIN HİKAYESİ - KURT SEYİT VE ŞURA 1. BÖLÜM ÖZETİ


Kurt Seyit, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı Kırımlı Türk bir ailenin en büyük oğludur. Babasına derin bir hayranlık ve saygı besleyerek büyüyen Kurt Seyit, tıpkı babası gibi Çar'ın en değerli subaylarından biri olmuştur. Zamanı geldiğinde de kendisine nasihat edildiği gibi Türk bir ailenin kızıyla evlenecektir. Asil bir Rus ailenin en küçük kızı olan güzeller güzeli Şura'nın mutlu hayatı ise babasının ölümcül bir hastalığa yakalanmasıyla sarsılır.
Ablası Valentina ile birlikte babasının tedavisi için Petrograd'a (St. Petersburg) geldiklerinde, Kurt Seyit'in eski silah arkadaşı Petro ve ailesi kapılarını onlara açar. Savaş alanında yaptığı bir hatadan ötürü üniformasıyla şerefi arasında bir tercih yaparak yeni bir hayata adım atan Petro, Kurt Seyit ile Şura arasında köprü olur. Ancak Petro'nun gizliden gizliye Kurt Seyit'e beslediği düşmanlık, iki sevgili arasında aşılmaz bir engel haline gelecektir. Katıldıkları bir davette Kurt Seyit ile Şura'nın gözleri ilk kez birbirine değdiğinde, kaderleri de baştan yazılır. Yaşayacakları büyük aşk, zaman içerisinde onların vatanı, ailesi, hayattaki tek yaşama sebebi olacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Seni Seviyorum Adamım için geri sayım!
Ekranların beğenilen iki ismi Gizem Karaca ve Barış Kılıç'ın başrollerinde oynadığı 'Seni Seviyorum...

Haberi Oku