Magazin:
Rtük'ten tesadüfen çıplak göründü cezası

Rtük'ün son günlerde uyguladığı cezalar gündemdeyken yeni bir Rtük cezası daha gündeme geldi. Rtük bu sefer ' Türk sinemasında Sansürün Tarihi' adlı belgesele ceza kesti. Rtük belgeselde yer alan 1964 senesinde çekilen "Gurbet Kuşları" adlı filmde bir kadın oyuncunun göğüslerinin tesadüfen çıplak göründüğü, bu sahne sebebiyle filmin o dönem "fazla iş yapmış olduğu" bilgisinin yer almasını uygun bulmadı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), "Türk Sinemasında Sansürün Tarihi" adlı belgesel programında 50 senelik film afişlerini mozaiklemeden ekrana yansıtan ve bazı cinsel içerikli sahneleri kullanan mahalli televizyon kanalını, "Çocukların ve gençlerin gelişimine zarar verdiği" sebebiyle cezalandırdı. Bunun üzerine ilk defa sansürün tarihini ele alan bir belgesel RTÜK sansürüne takılmış oldu.

Cumhuriyet gazetesinden Fırat Kozok'un yaptığı habere göre, Ordu'dan yayın yapan TV 52 kanalı 1 Ocak'ta "Türk Sinemasında Sansürün Tarihi- Siyahperde" adlı bir belgesel yayımladı. Programın genelinde, geçmiş dönemlerde bazı Türk sinema filmlerinde uygulanmış olan sansür konusu ele alındı. Programda, bazı film afişleri de ekrana yansıdı. Programı hemen mercek altına alan RTÜK uzmanları tarafından hazırlanan rapor, İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Emir Uluocak imzasıyla üst kurula sunuldu. 1960'lı yıllara ilişkin seks filmi afişlerinin görüntülerine herhangi bir flulaştırma veya mozaikleme tekniği uygulanmadığına işaret edilen raporda, 1964 senesinde çekilen "Gurbet Kuşları" adlı filmde bir kadın oyuncunun göğüslerinin tesadüfen çıplak göründüğü, bu sahne sebebiyle filmin o dönem "fazla iş yapmış olduğu" bilgisinin verildiğine değinildi.

Programda yayımlanan bir başka klipte, bazı seks filmlerinin afişlerine ve afişlerdeki kadın göğüslerine yer verildiği belirtilen raporda, yayıncı kanalın cezalandırılması istendi. Bu rapor, Prof. Dr. Davut Dursun başkanlığında toplanan üst kurulun normal toplantısında masaya yatırıldı. Tartışmaların peşinden kanalın söz konusu hükmü ihlal ettiği sonucuna varıldı. CHP kontenjanından seçilen üyeleri Süleyman Demirkan ve Ali Öztunç'un itirazlarına rağmen oy çokluğuyla mahalli televizyon kanalına ikaz müeyyidesi verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Seni Seviyorum Adamım için geri sayım!
Ekranların beğenilen iki ismi Gizem Karaca ve Barış Kılıç'ın başrollerinde oynadığı 'Seni Seviyorum...

Haberi Oku