Magazin:
Şehzade Mustafa ölümü! Zal Mahmut Paşa kimdir? Şehzade Mustafa'nın cellatı Zal Mahmut Paşa'nın hayatı

Dün akşam Muhteşem Yüzyıl'da Şehzade Mustafa'nın ölümü izleyen herkesi gözyaşlarına boğdu. Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa'nın oynadığı oyun ile babası tarafından katline ferman verilen Şehzade Mustafa 7 sağır ve dilsiz cellat tarafından hunharca boğularak öldürüldü. Şehzade Mustafa'nın ölümüne engel olmak isteyen pek çok kişi oldu fakat Şehzade Mustafa babasının kendisine kıyacağını hiç düşünmedi. Pek çok kişi Şehzade Mustafa'yı ölüm yolundan çevirmek istesede cihan yiğidi babasına ihanet etmek istemediği için adım adım ölümüne yürüdü. Babasının otağına girdiğinde öleceğini anlayan Şehzade Mustafa hala babasının kendisini öldürmeyeceğine canı gönülden inanıyordu. Sultan Süleyman Şehzade Mustafa'ya 'Bana ihanet ettin Mustafa' dedi ve Şehzade Mustafa'nın öldürülmesini emir buyurdu. 7 sağır ve dilsiz cellatı yanında gören Şehzade Mustafa'nın son sözü 'Ben sana ihanet etmedim baba' oldu. Cihan yiğidi Mustafa'nın boynuna yağlı urganları dolayan 7 celladı Şehzade Mustafa alt edip tam kaçarken hain Zal Mahmut paşa çıktı sahneye. Mustafa tam çadırdan kaçmak üzereyken Mustafa'nın üstüne atlayarak yere serdi ve çadırın çıkışında Şehzade Mustafa'nın katli gerçekleşti.

Zal Mahmut Ağa  
Kanuni Sultan Süleyman'ın ilk şehzadesi Şehzade Mustafa'yı Cellat Zal Mahmut'a katlettirmiştir. Şehzade Mustafa, üzerine çullanan 7 dilsiz cellatla baş etmeye çalışırken arkadan yaklaşan Zal Mahmut Ağa, kimilerine göre kement ile, kimilerine göre balta ile genç şehzadeyi katletmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Mustafa'ya o kadar öfkelidir ki hanedan mensubu bir kişinin balta ile katledilmesini gözardı ederek cesedinin çadırın önünde sergilenmesini emreder. Amacı Şehzade Mustafa'ya bel bağlayanların son umutlarını da kırmaktır.

Bu kollektif cinayetin tetikçisi Zal Mahmut Ağa, basit bir saray görevlisi iken (Kapıcıbaşı) ödüllendirilerek 1560-1566 yılları arasında Anadolu Beylerbeyi görevine getirilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümünden sonra tahta çıkan 2. Sarı Selim, ilk iş olarak Zal Mahmut tarafından katledilen ağabeyi şehzade Mustafa'ya Bursa'da bir türbe yaptırmak olmuştur.

Sarı Selim, kardeşini katleden Zal Mahmut Ağa'yı da unutmamış onu İstanbul'a çağırarak kızı Şah Sultan ile evlendirmiştir.  Sarı Selim tahta çıkmasında desteğini esirgemeyen Zal Mahmut'u hanedan mensubu yaparak böylece minnetini göstermiştir. Sarı Selim bununla da yetinmemiş, Zal Mahmut Ağa'yı Divan-ı Hümayün'da 5. Vezirliğe yükseltmiştir.

Zal Paşa, karısı Şah Sultan ile 1580 yılında aynı sene ölmüştür. Ölmeden önce bir cinayetle elde ettiği servetini Eyüp semtinde Mimar Sinan'a yaptırdığı Zal Mahmut Ağa Külliyesine vakfeder. Bugün hala Eyüp'te Zal Paşa Caddesi ve Zal Mahmut Ağa Külliyesi ayaktadır.

Orhan Asena "Ya Devlet Başa ya Kuzgun Leşe" adlı tiyatro oyunuyla Kanuni dönemindeki bu kepazelikleri çok güzel anlatmıştır. Ya devletin başı ya da kuzgunların leşi olunan bir coğrafyanın güzel bir özeti gibidir. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Seni Seviyorum Adamım için geri sayım!
Ekranların beğenilen iki ismi Gizem Karaca ve Barış Kılıç'ın başrollerinde oynadığı 'Seni Seviyorum...

Haberi Oku