Magazin:
Şehzade Mustafa'nın 7 yaşındaki oğlu Mehmet nasıl öldü katilleri kim Şehzade mustafa ne zaman öldü?

Zamanın yaşlıları tarafından dedesi yavuz sultan selim'e benzetilen şehzade mustafa, kanuni'nin oğulları arasında mertliği ve komuta yetenekleriyle padişahlık yarışında öne çıkan, güçlü biri. lakin küçük oğlu bayezid'i padişah olarak görmek isteyen hurrem sultan'ın kurduğu tuzaklar, kızı mihrimah sultan ve damadı rüstem paşa ile kurduğu işbirliği yardımıyla, önce mustafa yanlısı makbul ibrahim paşa(PARGALI) 1536'da idam edilir.bundan sonra zaman mustafa'nın aleyhine işlemeye başlar. 1553'e kadar olan 17 yıllık süre içinde hurrem ve etrafındakilerin kışkırtmalarına 'oğlum öyle şey yapmaz, babasına sadıktır' tarzı cevaplarıyla boyun eğmeyen kanuni en sonunda oğlunun el yazısı taklit edilerek iran şahına yazılan mektupları görür ve bu işi bitirmeye karar verir. ağustos 1553'te iran seferine çıkan kanuni'nin ordusuna kendi ordularıyla bayezid ve selim de katılır. mustafa'da amasya dan kendi askerleriyle yola çıkar ve hiç bir şeyden habersiz tokat yakınlarında aktepe de babasının ordusuna katılır. el öpmek için babasının otağına girdiğinde nöbetçiler silahlarını dışarda bırakmasını ister. o dönemde bir tek şehzadeler padişah çadırına silahlarıyla girebilmektedir. o yüzden mustafa bu isteğe bir anlam veremez, biraz kızar, kırılır ama silahlarını bırakır. kendisini koruyan 3 4 adamına dışarda beklemelerini söyler. içeri girdiğinde babasını göremez. endişesi artmıştır. etrafına bakınırken bir perdenin açıldığını ve karanlıklar arasında bir çift gözün ona bakıp perdeyi tekrar kapadığını görür. bu gözler babasına aittir. sonra 7 dilsiz cellat üstüne atılır ve yağlı ibrişim kemendini boynuna takmaya çalışır. çok güçlü olan mustafa yı bir türlü yere düşüremez dilsizler. güçlü yumruklarıyla dilsizleri kendinden uzakta tutmakta olan mustafa eski arkadaşı zal mahmut ağa nın geldiğini görür. en sonunda arkadaşı onu kurtarmaya gelmiştir. eğer bu çadırdan sağ çıkarsa dışarda bekleyen ve kendisine tapan yeniçerilerin o gazla kendisini padişah yapacaklarını düşünür, yetiş lan mahmut! diye bağırır... 
fakat o da ne, zal mahmut ağa elinde baltayla gelmektedir. o kadar sene şehzadeden iyilik görmüş, ona yoldaşlık yapmış bu kişi baltayla mustafa nın sırtına vurur. yere düşen mustafa nın boynuna kement atılır. bir süre sonra gözleri patlar, dili dışarı çıkar. ağzından, burnundan ve kulaklarından gelen kan, padişahlık hayalleri, sallanmakta olan devletin geleceği ve 38 yaşındaki soylunun gelecekteki hiç olmayacak zaferlerinin bittiğini anlatır. 

bundan sonra kanuni yoluna devam eder.yeniçeriler idam olayına tepki gösterip rüstem paşa nın azlini isterler. rüstem paşa azledilip sürgüne gönderilir(bir kaç yıl sonra tekrar döner yine sadrazam olarak) mustafa nın cenazesi yanında bir kaç cellatla bursa ya gönderilir. mustafa orda gömülür, cellatlar da henüz 7 yaşında olan mustafa nın oğlu şehzade mehmet i ilerde dedesine karşı açacağı olası bir intikam savaşını önlemek ve nizam-ı alem için öldürürler. 
kanuni nin hurrem den olma en küçük oğlu cihangir ağabeyinin trajik ölümüne dayanamaz ve olaydan birkaç ay sonra üzüntüden ölür. 

sehzade mustafa daha ölümünden bir gün önce, cadırına atılan gizli okla haber verilmesine rağmen, mektupla gitme, tuzak var denmesine rağmen, aman aranızı bozuyorlar dikkat denmesine rağmen kararını vermisti, mustafa, cadıra girerken, baban sana güvenmiyor mesajlı silahları teslim etmesi istendiği anda bile babasına güveniyordu, tek ve en büyük hatası; herkes tarafından cok akıllı ve adil bilinen, fakat sahsına ya da hükümranlığına el uzatanlara karsı çok acımasız kabul edilen babasının bu yüzünü hala kesfedememis olmasıydı, hatası ölümüyle ödedi.. 
yahya beğ'in mersiyesi bu acıklı hikayeyi merak edenler için tavsiye edilir: 
hayflar oldi ana iftira ile gitdi, 
huzur-ı hakka du'a vu sena ile gitdi 

taşlıcalı yahya beg'in şehzade mustafa mersiyesi'nin ilk bendi 

meded meded yıkıldı bu cihanın bir yanı 
ecel celalileri aldı mustafa hanı 

tolundu mihr-i cemali bozuldu divanı 
vebale koydular al ile al-i osmanı 

geçerler idi geçende o merd-i meydanı 
felek o canibe döndürdü şah-ı devranı 

yalancının kurı bühtanı bugz-ı pinhanı 
akıttı yaşımızı yaktı nar-ı hicranı 

cinayet etmedi etmedi canı gibi onun canı 
boğuldu seyl-i belaya tağıldı erkanı 
n'olaydı görmeyeydi bu macerayı gözüm 
yazıklar ona reva görmedi bu rayı gözüm 

günümüz türkçesi ile mersiye 

ecel haydutları mustafa han’ı aldılar ve bu cihanın bir yanı yıkıldı, medet medet! 
yüzünün güzelliğinin güneşi battı, herşeyi dağıldı, osmanlı hile ile vebal altında kaldı. 

yalancının o kuru iftirası ve gizli nefreti yüzünden gözlerimizden yaşlar aktı, içimizde ayrılık ateşi yandı. 

bu olup bitenleri görmesek ne kadar iyi olurdu ama maalesef bütün fenalıkları görmek zorunda bırakıldık. 
ahımız sabah rüzgarı gibi yerlerde kalmasın, zira padişahımızın soyu hakarete uğradı! 

hazreti ömer’i andıran bir hükümdarın oğluna kıydığını bugüne kadar kim gördü, kim işitti acaba? 
cennet bahçeleri şehzade mustafa’nın durağı, alemin düzeni olan padişahımız da sağ olsun 

mersiyede taşlıcalı korkusuzca sultan süleyman'a ayar da vermiştir. 

şehzadenin ölümünün hemen ardında amasya'da bulunan oğlu mehmet de boğularak öldürülmüştür. ancak ölümünden sonra orduyu teskin etmek çok zor olmuştur. ölümünden sorumlu olan rüstem paşa yeniçerilerin elinden zor kurtulmuş ve hayatını padişahın himayesi ile kurtarabilmiştir. 

şehzadenin ölümü sadece taşlıcanın mersiyesi ile sınırlı kalmamış ve 1561 yılında gabriel bounin’in yazdığı la soltane (sultan) isimli tiyatro oyununa konu olmuştur. eserin en önemli özelliği fransızca ilk türk konulu trajedi olmasıdır. 

sadece mustafa yi oldurmemistir suleyman, kendisinden sonra 2. selimin padisah olmasina sebebiyet vererek bir imparatorlugunda sonunu hazirlamistir aslinda, tirnaklarla kazinilarak gelinen yerleri, bir kalemde kumar masasina koyuvermisitir suleyman, kendi zayifligina yenik dusup asli olmayan savsatalara inanmistir, hurremin anlattiklarini dinlemis onun kurdugu hayale kendiside inanmistir. sadece hurrem hatrına canında bir parcayi koparmamistir ayni zamanda osmanliyida cokmeye mahkum etmistir. demek ki anildigi kadar da muhtesem degilmis suleyman sıradanmis hatta yoldan gecenler kadar. 

ölümünün 40. gününde başlayıp günlerce devam eden, asitane'de yüzlerce evin sele kapılmasına neden olan yağmurların, ölümüne göklerin ağlaması şeklinde yorumlandığı şehzade.
Paylaş   

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Seni Seviyorum Adamım için geri sayım!
Ekranların beğenilen iki ismi Gizem Karaca ve Barış Kılıç'ın başrollerinde oynadığı 'Seni Seviyorum...

Haberi Oku