SEÇİM 2015:
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yabancılar Saray'ı görünce..


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki iftarda, Türkiye'nin değişik kentlerinden aralarında öğrencilerden öğretmenlere, işçilerden memurlara, henüz bir işte çalışmayanlardan emeklilere, çiftçiden esnafa, mühendisten mimara, bankacıdan doktora, din görevlisinden akademisyene, gazilerden astsubaylara kadar uzanan yaklaşık 400 vatandaşla bir araya geldi.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

"MİLLETİMİZİ DAVET ETMEK BİZİM İÇİN ŞEREFTİR"
"Her kesimden insanla burada, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde buluşuyoruz. Biz milletimizin çağırdığı her yere gideriz. Çünkü biz milletin içinden çıkarak buralara geldik. Milletimizi buraya davet etmek bizim için şereftir.
 
Bizim yerimiz milletimizin yanıdır. Bunun için gerektiğinde darbecilerin karşısında durduk, cuntacılar ile mücadele ettik. Bizi Başbakan, Cumhurbaşkanı yaptı. Biz de ona daha fazla hizmet etmenin çabası içerisinde olduk.
İstanbul ve Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz eserlerin şahidi milletimizdir.  Biz bu azim ile devam ederken bazı saldırılara maruz kalıyoruz.

Şu içinde bulunduğumuz külliye de en çok istismar edilen konulardan biri. Biz burada Cumhuriyet tarihinin tarihine vizyonuna yakışır bir şekilde bir bina için yola çıktık. Bu benim şahsi mülküm değil. Burası sizin, milletin. Biz onlara bir kalıcı yatırım gerçekleştirdik. Temsilde asla israf olmaz. Temsil çok önemli. Yabancılar burayı görünce “Haa burası büyük bir devlet” diyor.

Yabancılar, Topkapı Sarayı’nı Süleymaniye’yi, Fatih Camii’ni geziyor. Göstereceğimiz yerler işte buralar. Ankara’da gezilecek yerleri bir soralım. Acaba Ankara’da kaç tane gezdirebileceğimiz yer var. Soruyorum. Parmak sayılarını bulur mu? Ama bakın şurada Beştepe Millet Camii’ni yaptık. Geçen Cuma’dan bugüne her gün dolup taşıyor. Sadece Ankara’dan değil Türkiye’nin değişik yerlerinden buraya vatandaşlar geliyor. Böyle bir merak oluştu. Mesele bu. Camimizin hemen yanında inşaatı süren bir kongre merkezi var. Türkiye’nin sayılı kongre merkezlerinden biri olacak. Alt tarafında Türkiye’nin en büyük kütüphanesini yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı kütüphanesi.  Gençliğimizin vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 24 saat gençliğimizin hizmetinde olacak. Bugüne kadar bunlar neden yapılmadı? Biz bu eksiği gördük ve bunu gideriyoruz. Onun yanında çok amaçlı salonlarımız var. Orada da sanat eserleri sergilenecek. Bunun yanında da 1000-2000 kişinin toplanacağı salonlar olacak. Devletin kendine ait bir yeri olsun, bakanlarımız misafirlerini burada ağırlayabilsinler dedik.

 
'1 MİLYON TL'LİK İFTAR' İDDİASI
Bu masanın değerini 1 milyon TL olarak ifade ettiler. Bu masa suntadır. Ayrılırken de bakmanızda faydası olur. Üzerinde gördüğünüz çiçekler buraya 'vinçlerle yerleştirilmiş.' Kullanılan bardaklar bunlar. Sehpalar rahmetli Demirel’den kalma. Vurabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Dert şu: İftira et tutmasa da iz bırakır. Hatta cuma günü cami için saçma iddialar ortaya attılar. Biz artık bu yalanlar ile bu iftiralarla uğraşmaktan bıktık. Bununla birlikte gerek medya vasıtasıyla, gerek halkla ilişkiler birimiyle doğruyu milletimize anlatacağız.
 

"SURİYELİLER TÜRKİYE'DE YEDİRİLİYOR, İÇİRİLİYOR, BAKILIYOR"
Türkiye kritik bir dönemden geçiyor. Ana vatan kadar değerli coğrafyamız var. Bir kısmıyla doğrudan akrabalık bağlarımız bulunuyor. Orta Asya'daki kardeşlerimizle medeniyet birliğimiz var. Afrika, tarihimizin ve vicdanımızın bize bir emanetidir. Geçmişte, yakın zaman dilimlerinde hakimiyet kurduğumuz coğrafyada biz eser, diğer ülkeler sömürge yarası bırakmıştır. Irak'ta, Suriye'de, Mısır'da, Filistin'de tarihi misyonumuza uygun bir duruş sergilemeye çalışıyoruz.
70 bin Suriyeli geri döndü ancak diğerleri Türkiye’de yediriliyor, içiriliyor, bakılıyor. Ülke olarak, millet olarak güçlü olmak zorundayız. Elde ettiğimiz her başarı kardeşlerimizin de başarısıdır.


"BAŞKANLIK DİVANI BELLİ OLDUKTAN SONRA GÖREVLENDİRMEYİ YAPACAĞIM"
Şu anda hükümet kendi Meclis Başkanvekilini ve Grup Başkanvekillerini onlar da açıklayacaklar ve Meclis'te başkanlık divanı oluşacak. Bunlar bittikten sonra da Cumhurbaşkanı olarak ben görevlendirmeyi yapacağım. Ondan sonra da hükümet kurma süreci başlayacak. Görevi vereceğim de tabii ki en fazla milletvekiline sahip olan partinin genel başkanı olacaktır. Bunu da süratle en kısa zamanda başkanlık divanı belli olduktan sonra bu görevlendirmeyi yapacağım. Temenni ederim ki tüm siyasi partilerimizin ve onların genel başkanlarının bir sorumluluk duygusuyla hareket etmeleri ve bir an önce hükümetin kurulmasıdır. Meclis Başkanlık Divanı'nın kurulmasının ardından başlayacak olan koalisyon görüşmelerinin yapıcı bir şekilde yürütülmesini ve sonuçlandırılmasını temenni ediyorum.
 
MEKTUP YAZANLARI İFTARDA AĞIRLADI
 
Türkiye’nin değişik kentlerinden farklı meslek gruplarına mensup yaklaşık 400 vatandaş iftarda Cumhurbaşkanlığı’nda ağırlandı.
Edinilen bilgiye göre davetliler, öğrencilerden öğretmenlere, işçilerden memurlara, işsizlerden emeklilere, çiftçiden esnafa, mühendisten mimara, bankacıdan doktora, din görevlisinden akademisyene, gazilerden astsubaylara kadar uzanan bir çeşitlilik taşıyor. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, davetli listesinin, Cumhurbaşkanlığı’nı ziyaret için daha önceden mektup yazanlar, kendi çabalarıyla mesleklerinde başarılı olanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlerine çeşitli nedenlerle daha önce icabet edememiş kişiler başta olmak üzere, farklı vesilelerle yapılan başvurular arasından yapılan bir seçimle oluşturulduğunu söylediler. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, listeyi oluşturma sürecinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yardım alındığını da kaydettiler.


Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Ahmet Davutoğlu ilk olarak CHP ile görüşeceğini...
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek ziyareti öncesinde havalimanında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu,...

Haberi Oku