Siyaset:
AK Parti Tek Seçim Kaybetse Biter
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, AK Parti hükümetinde yolsuzlukların olduğunu belirterek, "Bir seçim kaybederlerse, biterler." dedi.


Etyen Mahçupyan, Belçika'nın Gent Üniversitesi'nde bir konferasna katıldı. Burada çok tartışılacak ifadeler kullandı. Hürriyet'te yer alan haberde, Mahçığyan'ın halkın darbelere karşı yolsuzlık yapan partyi tercih ettiğini söylediği ifade edildi. Son yapılan bir araştırmaya göre ise AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 70'inin yolsuzluk yapıldığına inandığını ortaya çıkardı.


Erdoğan'ın ise taktik icabı her şeyi söyleyebileceğini ifade etti. 

Mahçupyan  burada yaptığı konuşmada, "Rakamdan emin değilim; ama son araştırmalarda Ak Parti'ye oy veren seçmenlerin yüzde 70'i yolsuzluk olduğuna inanıyor. Yolsuzluk da olmuştur. Gerçi yolsuzluk 90 yıldır oluyor, AK Parti hükümetinde de olmuştur. Ama halk darbe tehlikesini de görüyor. Darbe tehlikesi ile yolsuzluğu kıyaslıyor halk. İkisi arasından darbenin daha kötü olduğunu görüyor ve yolsuzluğu seçiyor. Yolsuzlukla mücadele daha kolay çünkü. AK Parti de hatalar yapıyor. Sonuçta siyasi bir parti. Ama doğru yaptıkları, yanlış yaptıklarından daha fazla" ifadelerine yer verdi.

Bir öğreci söz alarak bu ifadelere tepki gösterdi. Batı'da yolsuzluk iddialarının bile partilerde istifa getirdiğini, Mahçupyan'ın yolsuzlukları meşru gösterdiğini söyledi. Mahçupyan ise bu öğrenciye "Bu siyasi bir tercihtir. Belçika'da bir darbe tehlikesi yok. Ama Türkiye'de var." diyerek yanıt verdi.

Erdoğan'ın Türkiye'yi dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisine sokacağı vaadi ile ilgili ise "Hedefin gerçekçi olup olmaması önemli değil. Olup olmayacağını bilmiyoruz; ama hedef bu. Bu hedefle dinamizm üretiyorsunuz." dedi.


Mahçupyan'ın en dikkat çeken sözleri ise  "AK Parti risk odaklı bir parti. Fırsatlar ve riskler varsa, AK Parti riskleri tercih eder. Özellikle Erdoğan. Risklere bakar ve ona göre karar alır. Bu mekanizmada tek bir seçim kaybederse, AK Parti bitmiştir. Bu, AK Parti'deki algıdır. Bu yüzden tüm seçimleri kazanmayı hedefliyorlar" oldu.

Erdoğan'ın doğru işler yaparak her seçimi kazandığını ifade eden Mahçupyan, demokrasinin Türkiye'de işlemeyeceğini ise "Avrupa Türkiye'de olup biteni bilmiyor. Çok çabuk sonuçlara varıyorlar. Kendi ülkelerinin kriterleriyle yola çıkıp bunu Türkiye'ye uyguluyorlar. Türkiye demokrasinin olduğu bir ülke değil. Hiç olmadı da. Türkiye demokratikleşen bir ülke. Demokrasi kurallarını demokratlaşan bir ülkeye uygulayamazsın" dedi.

Mahçupyan ön benliği ile ilgili olarak da "Ermeni'den çok Osmanlı hissediyorum" dedi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Erdoğan o ülkeler için kurban bağışı yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Kızılayı'na 8 hisse kurban bağışında bulundu.

Haberi Oku