Siyaset:
BDP'li Milletvekilleri Mardin'de

MARDİN (AA) - Tutuklu yargılandıkları KCK davalarında tahliye edilen BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ve BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Mardin'in ilçelerini ziyaret etti.

Mazıdağı, Derik, Kızıltepe, Nusaybin'i gezen milletvekilleri, halka hitap etti.

BDP Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Türk, Yıldırım ve Irmak'ın tahliye edilmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi.

"Özgürlük, çalışmamızda, birlikteliğimizde ve elimizdedir" diyen Türk, "Biz her seçimi Kürt halkı için referandum olarak görüyoruz. Bu inançla çalışıyoruz. Amacımız belediye başkanlığı veya birini parlamentoya gönderip parlamenter yapmak değildir. Amacımız, Kürt halkının sesini, kimliğini dünyaya duyurması ve haklarını kabul ettirmesidir" şeklinde konuştu.

5 milletvekilinin tahliye edildiğini hatırlatan Irmak ise 6. kişinin Hatip Dicle olacağını ileri sürdü. 

Yıldırım da Nusaybin'in tarih boyunca hep değerlerine sahip çıktığını belirterek, "Biz acınızı, birlikteliğinizi her gün içimizde hissediyoruz. Size layık olmamız için canımızı bu yolda harcamamız bile azdır. Büyük olan, vekil olan, belediye başkanı olan bizler değiliz, sizlersiniz. Bizler sizin köleleriniz" diye konuştu.

Konuşmaların sonunda belediye başkan adayları halka tanıtıldı.

Öte yandan, Derik ilçesinde milletvekillerini takip eden DHA muhabiri Emrullah Karakaş'ın bir kişi tarafından engellendiği ve tartaklandığı, gruptakilerin müdahalesiyle olayın yatıştırıldığı belirtildi.

Anahtar Kelimeler
 Mardin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Kılıçdaroğlu: “Yalana tanıklık etmeyeceğim”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde basın toplantısı...

Haberi Oku