Siyaset:
CHP Adana mitingi canlı izle Halk TV izle Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adana miting konuşmasını canlı internetten İzle 8 Mart Halk tv İzle

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu mitinglerine Karadeniz turundan sonra Akdeniz ile devam ediyor.Bugün CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Adana'da miting düzenleyecek.Halk tv'den Kemal Kılıçdaroğlu'nun mitingi canlı olarak İzlenecek ve spot haberden canlı yayınlanacak..Halk tv canlı izle,CHP Adana mitingini izle,CHP miting programı 2014 

MİTİNGİ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLA


TRABZON MİTİNGİ KONUŞMASI TAM METNİ
 
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu,  Trabzon Mitingi’ne “Sesim biraz ağır çıkacak ama sesim size feda olsun” sözleriyle başladı.
Yiğit insanların kenti Trabzon’da olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
“Türkiye’de iki efsane var; bir Cumhuriyet Halk Partisi, iki Trabzonspor. Biz 90 yıldır mücadele ediyoruz, Türkiye’ye demokrasi gelsin, kul hakkını siyasetçiler yemesin, kadın erkek eşitliği olsun, herkes evine akşam helal ekmek getirsin diye. Trabzonspor, o da mücadele ediyor. Anadolu’nun efsanesi, Anadolu’ya şampiyonluğu getiren takım. Rozet takmakla Trabzonsporlu olunmaz. Trabzonspor yaylaların sesi, Karadeniz efsanesidir, Türkiye’nin efsanesidir. Trabzonspor’u böyle biliyoruz” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere değinerek, “Daha önce bildiğiniz, tanıdığını bir ağabeyiniz vardı. Trabzon’un Volkan ağabeyi vardı. O yeniden aday” ifadelerini kullandı.
Mitingi izleyenlere “Sevgili Trabzonlular işsizlik var mı, Trabzon göç veriyor mu” diye soran Kılıçdaroğlu, “İstanbul’da nereye gitsek bir işsiz Trabzonluyla karşılaşırız. Her yerde var. Özellikle iktidara oy veren saygıdeğer yurttaşlarıma sesleniyorum; elinizi vicdanınıza koyup 30 Mart’ta oy kullanın. 12 yıldır iktidardasınız, bu işsizlik, bu yolsuzluk, yoksulluk neden var? 12 yıldır iktidardasınız kul hakkı yiyenlerden neden hesap sormuyorsunuz” diye konuştu.
Konuşmasında kürsüyü kullanmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Nedeni de şu. Yağmur yağıyor. Ben de ıslanacağım, siz de ıslanacaksınız. Beraber ıslanacağız, beraber mücadele edeceğiz” dedi.
Bir adamın hikayesini anlatacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hep mağdur olduğunu söyledi. Dedi ki ben mağdurum, ben hapse atıldım, yoksulluk çektim, yırtık ayakkabı ile siyasete girdim. Mağdurluğuna bir şey demem. Şiir okudu diye bir adamın hapse atılmasını istemem. Demokrasiyi savunan bir parti, şiir okudu diye birisinin hapse atılmasını istemez ama o çıktı meydanlara her gün konuştu. Ben yolsuzlukla, yoksullukla, yasaklarla mücadele edeceğim dedi. Ne oldu? Vatandaş onu iktidar yaptı. Oy veren hiçbir yurttaşıma bugüne kadar neden Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy verdin diye kızmadım. Oy veren her yurttaşımın benim başımın üstünde yeri var. Önce onlar bilsinler bunu istiyorum.
Oy verdiniz, yolsuzlukları, yoksulluğu, işsizliği önledi mi? Fındığın, alın terinin hakkını verdi mi? Peki Allah aşkına kime çalıştı? Kime çalıştı, kendine mi çalıştı. Şimdi ben sizi Silivri’ye göndermeyeyim de ne yapayım? Siz diyorsunuz ki kendine çalıştı. Sadece kendine mi? Sadece kendine çalışsa hemen bir yardım kampanyası açardık, ben kendisine söyledim zaten, Allah aşkına kaç liraya doyacaksan yardım kampanyası açacağım, sana o parayı vereyim, şu milletin yakasından düş.”
Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerine de değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
“Trabzon’dayız, düzgün insanların kentindeyiz. Barışın, sporun, fındığın, alın terinin kentindeyiz. Bana rahmetli babam şunu öğretti, eminim hepinize babalarınız bir şekilde öğretmiştir. Derdi ki Allah her türlü günahı affeder ama kul hakkıyla gelmeyeceksin. Eğer kul hakkı yemek günahsa, bizim dinimizde yoksa, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren değerli yurttaşlarımın vicdanına, ahlakına, insanlığına, inançlarına sesleniyorum; hala bu ülkede hırsızlara oy verilecek mi? Kul hakkı, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlere oy verilecek mi? O zaman hepinize bir görev düşünüyor. Ayın 30′unda sandığa gideceksiniz. Namuslu, dürüst, halkına hesap veren insanlara, kapısını vatandaşın yüzüne kapatanlara değil, sonuna kadar açan insanlara oy vereceğiz. Beraber yapacağız. Söz mü? Ben de size söz veriyorum. Allah’ın izniyle milletin takdiriyle Başbakan olacağım, tüyü bitmemiş yetimin hakkını mutlaka ve mutlaka soracağım.”
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu mitinglerine ara vermeden devam ediyor.Günde 2 miting yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün Rize ve Artvinde mitingler yapacak.CHP mitingini spot haber farkıyla takip edebileceksiniz.Halk tv canlı yayın izle.CHP miting programı canlı izle,CHP Artvin mitingini aynı anda spot haberden takip edebilirsiniz.CHP Trabzon mitingi canlı izle. Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon mitingi canlı izle spothaber.com farkıyla.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart'taki yerel seçim çalışmaları kapsamında 28 Şubat'tan 29 Mart'a kadar, 30 günde 49 miting yapacak.
Bazı günler üç miting yapacak Genel Başkan Kılıçdaroğlu, olağanüstü koşullarla karşılaşılmazsa 2 Mart'ta Eskişehir, 3 Mart'ta Edirne ve Kırklareli, 4 Mart'ta Tekirdağ ve İstanbul, 5 Mart'ta Rize ve Artvin, 6 Mart'ta Giresun veTrabzon, 7 Mart'ta Ordu ve Samsun, 8 Mart'ta Adana ve 9 Mart'ta Mersin'de yapacağı 16 mitingle ilk haftayı tamamlayacak.CHP Trabzon mitingi canlı izle. Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon mitingi canlı izle spothaber.com farkıyla.
 
Kılıçdaroğlu, 10 Mart'ta Niğde ve Kayseri, 11 Mart'ta Çorum, Amasya ve Sinop, 12 Mart'ta Bolu, Düzce ve Karabük, 13 Mart'ta Bartın ve Zonguldak, 14 Mart'taKocaeli ve Sakarya, 15 Mart Cumartesi günü İstanbul ve 16 Mart Pazar günü yapacağı Ankara mitingiyle ikinci haftada da 15 miting yapacak.
 
Mitinglere, 17 Mart Pazartesi günü Elazığ ve Tunceli ile devam edecekKılıçdaroğlu, 18 Mart'ta Muğla, 19 Mart'ta Aydın, 20 Mart'ta Tokat ve Sivas, 21 Mart'ta Gaziantep, 22 Mart'ta İzmir ve 23 Mart'ta Antalya'da yerel seçim kampanyasını sürdürecek.
 
Seçime altı gün kala, 24 Mart'ta Isparta ile Burdur'da vatandaşlarla bir araya gelecek Kılıçdaroğlu, 25 Mart'ta Denizli ve Uşak, 26 Mart'ta Manisa, 27 Mart'taHatay ve Adana, 28 Mart'ta Ankara ve 29 Mart Cumartesi günü de İstanbul'da bir kez daha miting ve şehir turu yapacak. İstanbul mitinginin ardından Ankara'ya dönecek Kılıçdaroğlu, 30 günde 49 miting yapmış olacak..

“Hangi partiden olursa olsun adı yolsuzluğa, hırsızlığa bulaşmış bir kişinin başbakanlık koltuğunda oturmasını, ben sindiremiyorum”CHP Trabzon mitingi canlı izle. Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon mitingi canlı izle spothaber.com farkıyla.
”Hangi yasağı getirirseniz getirin, Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkede olduğu sürece, bütün yolsuzluklarınızı halka anlatacak”
”Hırsızın polisi olmaz, polis halkın polisidir. Biz size güveniyoruz, eğer bir mitingi yapıyorsak sizin katkınız var ama siz de hukuk, adalet, halktan yana olun, yolsuzluktan yana olmayın ki sizi başımızın üstünde taşıyalım”
Kılıçdaroğlu,  Cumhuriyet Meydanı’ndaki  mitingde yaptığı konuşmada, temiz ve halka hesap veren bir siyaset, işsizlere iş bulmak, çiftçinin alın terini değerlendirmek ve barış içerisinde yaşamak için Türkiye’nin yeni bir yönetime kavuşması gerektiğini söyledi.
30 Mart’ta demokrasi yağmurunun Türkiye’ye yağacağını anlatan Kılıçdaroğlu, seçimlerin ardından milleti soyanlardan hesap soracağını dile getirdi.CHP Trabzon mitingi canlı izle. Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon mitingi canlı izle spothaber.com farkıyla.
Ülkenin barış ve huzur içerisinde yaşaması için çalışacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Şimdi size bir hikaye anlatacağım, bir ülkenin başbakanlık koltuğuna oturan adamla ilgili. Bu kişi meydanlara çıktı, ‘ben mağdurum, şiir okudum diye hapse atıldım’ dedi. ‘Yırtık ayakkabı ile siyasete girdim’ dedi. Siyasete girdi. Hep mağdur edebiyatı yaptı. Köşeyi döndü. Yine mağdur edebiyatı yapıyor, bugünlerde. Yırtık ayakkabı ile siyasete girdi, şimdi dünyanın en zengin başbakanlarından birisi. Bunun hesabı hep beraber sormak durumunda değil miyiz, hesabını soracak mıyız? Siz istiyorsanız ben hesabını soracağım. Trakya’dayız, Kapıkule çok yakın oradan kaçacak gibi görünüyor. Nereye kaçarsa kaçsın, hangi ülkeye giderse gitsin, size söz veriyorum. Türkiye’ye getireceğim ve hesabını soracağım. İnşallah o da olacak.”CHP Trabzon mitingi canlı izle. Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon mitingi canlı izle spothaber.com farkıyla.
”17 Aralık 2013′te bir devletin namuslu kadroları, hükümet tarafından soyulan devletin maskesini ortaya çıkardılar” diyen Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ve montaj olduğu belirtilen ses kaydına atıfta bulunarak, “AKP’ye hırsız demeyeceğiz. Orada düzgün insanlar da var. Bizim ‘hırsız’ dediğimiz adam bir kişi. Devleti soyan bir kişi, adına başçalan diyoruz biz” diye konuştu. CHP Trabzon mitingi canlı izle. Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon mitingi canlı izle spothaber.com farkıyla.
Kılıçdaroğlu, çiftçilere, işsizlere, emeklilere, memurlara ve öğretmenlere seslenerek, “Böyle bir rezaleti Türkiye Cumhuriyeti hiç yaşamadı. Böyle bir hırsızlığı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç görmedik. İlk kez bir hükümet, devleti adeta soymakla görevlendirilmiş. Buna izin verecek miyiz?” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez halkına açıkça yalan söyleyen bir başbakanla karşı karşıya olduklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
”Ben ona asla bundan sonra başbakan demeyeceğim. Sizin bir hemşeriniz var, Bihlun hanım, ben ona talimat verdim. Artık kimse onun adına soru önergesi vermeyecek. Kimse ona başbakan demeyecek. Eğer söylenirse onun adı başçalan zaten. Geçen bir Fransız gazeteci geldi, bu konuyla ilgili soru soruyor. ‘Efendim ben başçalanla ilgili soru sormak istiyorum’ dedi. Artık herkes biliyor. Benim merak ettiğim bu adam nasıl milletin yüzüne bakıyor. Ya insanda biraz utanma olur, biraz ar duygusu olur. O nedenle öğretmenlere seslendim, onu yetiştiren öğretmenlere seslendim. Siz böyle bir insan acaba yetişir, ülkeyi yönetir diye bir beklenti içinde olabilirsiniz. Hangi partiden olursa olsun, adı yolsuzluğa, hırsızlığa bulaşmış bir kişinin başbakanlık koltuğunda oturmasını, ben sindiremiyorum. Bir adamın hikayesi bu. Yolsuzluğu kendisi yapmıyor, aile boyu yapıyorlar. Annesi, af edersiniz, annesi değil, Allah rahmet eylesin… Eşi, o da çünkü telefonda ‘diğer oğlana da haber ver’ diyor. ‘Onun da haberi olsun’ diyor. Kızları, çocukları, kendisi, amcası, dayısı, yeğeni, teyzesi, bütün sülale malı götürmekle meşguller. O nedenle söylüyorum, aile boyu yolsuzluk bizim tarihimizde ilk kez gerçekleşmiş oldu.”
”Hangi yasağı getirirseniz getirin, Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkede olduğu sürece, bütün yolsuzluklarınızı halka anlatacak”
”Hırsızın polisi olmaz, polis halkın polisidir. Biz size güveniyoruz, eğer bir mitingi yapıyorsak sizin katkınız var ama siz de hukuk, adalet, halktan yana olun, yolsuzluktan yana olmayın ki sizi başımızın üstünde taşıyalım” CHP Trabzon mitingi canlı izle. Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon mitingi canlı izle spothaber.com farkıyla.
.
Kılıçdaroğlu,  AK Parti’ye oy veren vatandaşlara seslenmek istediğini ifade ederek, şunları söyledi:
”Bunlar sizi kandırdı. ‘Sizi zengin edeceğiz’ dediler, kendilerini zengin ettiler, en temiz duygularınızı sömürdüler. Millet oy verdi. Verilen her oya saygı saygım var. ‘Şu partiye veya bu partiye oy verdi’ diye suçlamadım ama şunu söylüyorum artık; Bu iktidar sizi kandırdı, ‘sizi zengin edeceğiz’ dediler, yalan söylediler. Bunlar ‘sizi zengin edeceğiz’ dediler, kendileri zengin oldular. Kendileri köşeyi döndüler. Size sadece din, iman edebiyatı yaptılar. Dini inancınızı açıkça sömürdüler.”
Hükümetin yolsuzlukları önleyemediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Hangi yasağı getirseniz getirin, Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkede olduğu sürece, bütün yolsuzluklarınızı halka anlatacak. Bu hükümetin 4 bakanı, adı yolsuzluğa bulaşan dört bakanı, bir başçalan beraber götürüyorlar zaten” diye konuştu.
Bakanlarla ilgili fezlekeyi okuyacağını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
”Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kendi ekonomisini çok iyi biliyor. Hakkını teslim etmek lazım. 28 seferde 52 milyon dolar götürmüş, Çiftçi, emekli, işçi kardeşim, işsiz kardeşim acaba sen hayatında 52 milyon doları bir arada gördün mü? Çalınan 52 milyon dolar… Eğer mazotu 5 liradan alıyorsan sebebi işte budur. Yarın sandığa gideceksin, hala AKP’ye oy verirseniz harama ortak olursunuz. Ya helale oy verin ya da haramdan yana tavır takının.”
AK Parti’ye oy veren vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, “Vicdanınız körelmediyse, inancınız körelmediyse, hala bu ülkenin geleceği için çocuklarınız için güzel beklentiler içindeyseniz. Elinizi vicdanınıza koyun. Bir bakanın oğlunun evinde, 1 trilyon paraya ‘bir kaç kuruş’ diyen adama, hala oy verecek misiniz, vermeyecek misiniz? Egemen Bağış, ama bu mütevazi bir rakam, buna pek fazla iş düşmemiş anlaşılan, 3 defada toplam 1,5 milyon dolar götürmüş. 52 milyon dolara bakınca bununki ufak kalıyor. Neden buna az gelmiş, çünkü çuvalla değil çikolata kutusunda gelmiş” ifadelerini kullandı.
- ”Hırsızın polisi olmaz, polis halkın polisidir”
Türkiye genelinde yaptıkları mitinglerde dinletilen ses kayıtlarının zaman zaman polisler tarafından engellenmek istediğini savunan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Hırsızın polisi olmaz, polis halkın polisidir. Biz size güveniyoruz, eğer bir mitingi huzur içinde yapıyorsak, sizin emeğiniz ve katkınız var. Ama siz de hukuk, adalet, halktan yana olun, yolsuzluktan, hırsızlıktan yana olmayın ki sizi başımızın üstünde taşıyalım. Bakınız siyasete girdiğim gün, mal varlığımı siteye koydum. Her kuruş benim alın terimin karşılığıdır. Herkes de zengin olsun, geliri olsun, huzur içinde olsun isterim. 1971′den bu yana Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı aylığın en az 2 katını aldım. Benim mal varlığım ortada, alın teri, onun ki sahte, paraları evinde saklıyor. Dağıt dağıt bitmiyor, ertesi gün 30 milyon avro kalıyor.”
Kılıçdaroğlu, her evde huzur ve barışın olduğu bir Türkiye istediklerini anlatarak, iktidara gelmeleri durumunda mazot fiyatlarının indirileceğini söyledi.
- “Her türlü provokasyonu yapabilirler”
Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne’den gelirken arkadaşlarının kendisine Başbakan Erdoğan ile eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında geçtiği iddia edilen bir ses kaydı dinlettiğini ifade etti.
30 Mart’ta temiz ve güzel bir Türkiye umudu ile vatandaşların sandığa gideceklerini belirten Kılıçdaroğlu, ”Provokasyonlara asla alet olmayacağız. Bunlar yakında büyük provokasyonlar yapabilirler. Hatta Erdoğan’a suikast ayağından bir şeyler de yapabilirler. Hatırlıyorsunuz değil mi? Geçen seçimlerde efendim, Tokat’a gidiyor kendisini helikopterle, Başbakan’a suikast yapıldı… Neymiş arabasına iki kişi silahla… Yalan, doğru ama gerçeği görün diyorum size. Her türlü provokasyonu yapabilirler” şeklinde konuştu.
Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde tüm vatandaşların kazanacağını, herkesin mutlu olduğu, barış ve huzurun hakim olduğu bir Türkiye için çalışacaklarını dile getirdi.

Türkiye bir yol ayrımına geldi. Bir tarafta ülkeyi hortumlayan bakan evlatları var, öbür tarafta da vatan evlatları var. Ya bakan evlatlarına ya vatan evlatlarına oy kullanacaksınız. Oyunuzu vatan evlatlarından yana kullanın”

“Dün bu adam demiş ki ‘Facebook’u kapatacağız’ demiş. Kapatabilir mi? Gençler hiç meraklanmayın siz, nice diktatörler geldi geçti. O diktatör ağzıyla konuşur, bir şey yapamaz. Çünkü bu ülkede CHP var, demokrasiyi savunan, özgürlükleri savunan CHP var”

“Benim oğlum Güney Kore’de doktora yapıyor, orada çalışıyor. Güney Kore hükümetinin bursunu kazandı. Ben hiçbir zaman oğluma, ‘oğlum yurtta kalıyorsun yurttaki paraları sıfırla’ demem”

“Bu ülkede fındık üreticisi alın terinin karşılığını alamıyorsa, çiftçi, esnaf, memur alamıyorsa bu soygun nedeniyledir. Bu soyguna izin verecek misiniz? O zaman demokratik yollardan hesabını soracağız. Ayın 30′unda sandığa gideceğiz, helal oylarımızı kullanacağız”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu,  Ordu Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada,  “Başbakan Kemal” diye tezahüratta bulunulması üzerine sözlerine, “Allah’ın izniyle, halkın desteğiyle inşallah bir gün o da olacak. Kul hakkı yiyenlerden hesap sormak için, herkesin aş, iş sahibi olması için, fındık üreticisinin alın terinin karşılığını alması için inşallah başbakan olacağım” şeklinde başladı.

İlk öğrendiği türkünün “Ordu’nun Dereleri” olduğunu anımsatarak, kız kardeşinin de Ordu’dan biriyle evli olduğunu, Ordulularla akraba olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, Ordu’nun Karadeniz’in en güzel illerinden biri olduğunu söyledi.

“İnşallah bir dahaki sefere başbakan olarak geleceğim” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Fındığın bu bölge için, bütün Karadeniz için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Alın teri döküyor fındık üreticisi, alın terinin karşılığını yeterince alamıyor ama o alın terinin karşılığını yabancılar alıyor. Benim bir sözüm var, Kemal Kılıçdaroğlu olarak fındık üreticilerine sözüm var. CHP iktidarında fındık borsası Avrupa’da değil Karadeniz’de olacak. Dünya fındık fiyatını Karadeniz belirleyecek.”

- “Tek güvencem bu ülkenin insanları”

30 Mart’ta sandığa bayram havası içinde, hiçbir yurttaşı ötekileştirmeden gideceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, yeni bir tarihi yazarak başlangıç yapacaklarını söyledi.

2004 yılında bir don faciası sonucu 169 milyon liranın fındık üreticisine ödenmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Aradan geçti 10 yıl. Her seferinde takip ettik, ‘neden vermiyorsun’ diye. Eski parayla 169 trilyon lira. Bugüne kadar aldınız mı? Size sözüm. Fındık üreticilerine sözüm, 10 yıldır alamadığınız alacağınızı size ödeyeceğiz. Siz alacaksınız. Alın terinin karşılığını alacaksınız” diye konuştu.

17 Aralık operasyonunda yolsuzlukla sağlanan paranın 85 milyon avro olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Size Ordu’dan sesleniyorum. Bütün Türkiye’deki esnafa, çiftçiye, emekliye, işçiye, memura sözüm. Bu ülkede yaşayan her yurttaşa sözüm. Onları mutlaka yargılayacağız, bu parayı alacağız ve halka dağıtacağız. Öyle ‘kaçarız kurtuluruz’ diye düşünmüş olabilirler. Söz veriyorum, dünyanın neresine giderse gitsin alıp getireceğim, Türkiye’de yargılayacağım. Kul hakkı yiyenden hesabını soracağım. Sanıyorlar ki ‘biz malı götürdük kimse bir şey yapamaz’. Bugün güç elindedir doğru. Güç zehirlenmesi var zaten ama bu milletin sağduyusuna güveniyorum ben, bu milletin erdemine güveniyorum, bu milletin kul hakkı yiyen karşısında ne düşündüğünü biliyorum. O yüzden tek güvencem sizsiniz. Tek güvencem bu ülkenin insanları, halkı. Beraber mücadele edeceğiz ve sorunu beraber çözeceğiz.”

- “CHP iktidarında kim yolsuzluk yaparsa, hesabını soracağım”

CHP’nin iktidara gelmesi halinde ‘gelir desteğinin kesileceğine dair” propaganda yapıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, tam tersine gelir desteğini artıracaklarını, çünkü CHP iktidarı döneminde yolsuzluk yapılmayacağını belirtti.

Vatandaşların tek bir şeye inanmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, “CHP iktidarında kim yolsuzluk yaparsa sonuna kadar üstüne gidip hesabını soracağım. Çünkü bizim iktidarımızda kul hakkı yemeyeceğiz” dedi.

Türkiye’de temiz siyasete ihtiyaç olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Kul hakkı yemeyen siyasete ihtiyaç var. Alın terine değer veren siyasete ihtiyacımız var. O nedenle adım adım bütün Türkiye’yi geziyorum. Türkiye bir yol ayrımına geldi. Bir tarafta ülkeyi hortumlayan bakan evlatları var, öbür tarafta da vatan evlatları var. Ya bakan evlatlarına ya vatan evlatlarına oy kullanacaksınız. Oyunuzu vatan evlatlarından yana kullanın. Bunu istiyorum ben.”

Bir adamın hikayesinden söz etmek istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir ülkede bir adam yırtık ayakkabıyla siyasete girmiş, bununla da hep övünürmüş, ‘ben yırtık ayakkabıyla siyasete girdim’ diye. Eyvallah, itirazımız yok ama bir süre sonra bakmışlar ki bu adam dünyanın en zengin başbakanlarından birisi. Bunların bir bakanı var. 24 saatte iki kez doğruyu söyler. Geçen gün bir televizyon programına katılmış ve orada söylemiş, ‘çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz’ demiş. Doğru mu? Ben de doğru diyorum zaten” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu,  30 Mart’ta sandığa gidecek seçmenden “ellerini vicdanlarına koyarak” oy kullanmalarını istedi.

17 Aralık operasyonuna ve Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçen telefon kayıtlarına değinen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi, AKP’ye oy veren iyi niyetli yurttaşlarımın vicdanına sesleniyorum. Bana dünyanın herhangi bir ülkesinde, herhangi bir başbakan örneği versinler. Oğlunun evinde bir milyon avro var, bir başbakan örneği göstersinler. Hala diyorlar ki ‘bunlar montaj’. Bugün sabah gazeteciler sordular, ‘senin de sesini montaj yapacaklarmış’. Dedim ki benim oğlum Güney Kore’de doktora yapıyor, orada çalışıyor. Devlet bursu ile gitti, benim paramla değil. Güney Kore hükümetinin bursunu kazandı. Ben her sabah fırsat buldukça oğlumla konuşuyorum. Gidin sesi, bandı alın, büyük ihtimalle dinliyorlar zaten. Dinliyorsun, Allah aşkına bir montaj yapın da bakalım ne montaj çıkacak. Ben hiçbir zaman oğluma, ‘oğlum yurtta kalıyorsun yurttaki paraları sıfırla’ demem. Zaten alacağı para belli. Hiçbir zaman oğlumun yalanla, dolanla, haramla ilişkisinin olmamasına önem veririm. Ne diyordu bu, ‘Hırsızlık babadan evlada geçer, evlattan babaya geçmez’. Vallahi doğru söylüyor. Hep beraber gördük.”

Kılıçdaroğlu, yaşananlara gülündüğünü ancak ağlanacak halde olunduğunu ifade ederek, “Bir ülkenin başbakanı, devlet sana iki tane uçak vermiş, altına araçlar vermiş. Gidiyorsun, karşılıyorlar. Sen Başbakanlık koltuğuna oturmuşsun. Haram paradan ne istiyorsun arkadaş? Bu kadar paradan ne olur? Sonuçta öbür dünyaya gideceksin bir kefenle arkadaş. Kefenin cepleri olsa bir milyar dolar sığmaz. Ne olacak senin halin? Bunları söylüyorum, bütün yurttaşlarım dinlesin diye söylüyorum” diye konuştu.

- “Erdoğan Bayraktar’ın söylediği de mi montaj”

Bakanlarla ilgili yolsuzluk iddialarından söz eden Kılıçdaroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti devleti başbakanı koltuğunda şaibeli bir adam oturamaz, Türkiye Cumhuriyeti koltuğunda bir başbakan, başçalan olarak oturamaz” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Rabia” işaretini göstererek, şunları söyledi:

“Arada bir şöyle işaret ediyor, biliyorsunuz değil mi? Ne demek bu? Rabia selamı değil. Bu dört bakan, bir başçalan. Öğrendiniz değil mi? Budur. Niye bu parmak böyle, dört bakan beni korusun diye. Dört bakanın önüne istifa dilekçelerini koymuş, bir de deklarasyon, ‘istifa edin, deklarasyonda da beni destekleyin’. Bu bakanlardan Erdoğan Bayraktar çıktı dedi ki, ‘Ya arkadaş ben niye istifa edeyim, istifa edecek biri varsa senin istifa etmen lazım. Sen söyledin, ben de yaptım’. Ne diyordu, ‘bunlar montajdır’ diyordu. Peki Erdoğan Bayraktar’ın söylediği de mi montaj ? Senin bakanın, sana söylüyor.”

- “Helal oylarımızı kullanacağız”

“Şimdi AKP’ye oy veren saygıdeğer yurttaşlarıma sesleniyorum. Bir içişleri bakanının oğlunun evinde bir t lira para helal para mıdır, haram para mıdır, sizin vicdanınıza sesleniyorum” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Sizin vicdanınıza teslim ediyorum. Bu ülkede fındık üreticisi alın terinin karşılığını alamıyorsa, çiftçi, esnaf, memur alamıyorsa bu soygun nedeniyledir. Bu soyguna izin verecek misiniz? O zaman demokratik yollardan hesabını soracağız. Ayın 30′unda sandığa gideceğiz, helal oylarımızı kullanacağız. Demokrasi için, çocuklarımız için, ülkemiz için, geleceğimiz için oylarımızı kullanacağız. Yeniden inşa edeceğimiz temiz siyaset için oylarımızı kullanacağız.”

İktidara gelmeleri halinde, ilk dört ayda “siyasi ahlak yasası” çıkaracaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, siyasette ahlakın egemen olacağını dile getirdi.

Esnafın prim borcuna ve emekli aylığından kesilen yüzde 15 sosyal güvenlik destek primi konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, iktidar olması halinde, yüzde 15′lik sosyal güvenlik destek primini kaldıracağının sözünü verdi.

Miting alanında çok sayıda kadın olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, başı açık, kapalı tüm kadınların başının üzerinde yeri olduğunu söyleyerek, üniversitelerde türbanın serbest olmasını sağlayan kişinin de kendisi olduğunu söyledi.

“Eğer bir evde işsiz varsa o evde huzur yoktur” diyen Kılıçdaroğlu, iktidar olması halinde işsizliği ortadan kaldıracak mücadeleyi vereceğini ifade etti.

- CHP’nin kadın adayları

Kılıçdaroğlu, CHP tarihinde ilk kez 47 kadın belediye başkan adayları olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

“İnşallah önümüzdeki süreçte kadın belediye başkanı ve kadın milletvekili sayısı daha fazla olacak. Buna yürekten inanıyorum. Yüzde 33 cinsiyet kotası getirdik. Kadınların önündeki siyaseten oluşabilecek engelleri kaldırdık. Önümüzdeki süreç içinde çok fazla sayıda kadın belediye başkanımız koltuğuna oturduğu zaman o kentleri göreceksiniz. Kadın elinin değdiği bir yerden bereket fışkıracaktır. Buna yürekten inanıyorum.”

- “Hoşuna gitmeyen haber varsa kabahat sende”

Gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Dün bu adam demiş ki ‘Facebook’u kapatacağız’ demiş. Kapatabilir mi? Gençler hiç meraklanmayın siz, nice diktatörler geldi geçti. O diktatör ağzıyla konuşur, bir şey yapamaz. Çünkü bu ülkede CHP var, demokrasiyi savunan, özgürlükleri savunan CHP var. Neymiş, orada hoşuna gitmeyen haberler çıkıyormuş. Hoşuna gitmeyen haber varsa kabahat sende, dönüp kendine bakacaksın. Oğlunu alıp başka işlere bulaştırmayacaksın. Çocuklarını bu işin içine sokmayacaksın. Yazık günah değil mi o çocuklara? Ben çocuklara acıyorum, ona acımıyorum. O nedenle söylüyorum, demokrasiyi ve özgürlüğü savunacağız, kadın erkek eşitliğini savunacağız, alın terini savunacağız. Esnafın, çiftçinin, üreticinin yanında olacağız. Çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye’yi bırakmak için yeniden mücadeleyi başlatacağız. Ayrışmanın zamanı değil, beraber olacağız, birlik olacağız. Cumhuriyetten, demokrasiden, bayraktan, özgürlüklerden, kadın erkek eşitliğinden, hukukun üstünlüğünden yana olacağız.”

Kılıçdaroğlu, daha sonra  Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Seyit Torun’u platforma çağırarak, Ordu’ya hayatını vakfeden Torun ile gurur duyduklarını söyledi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından  Ordu genelindeki belediye başkan adaylarıyla partilileri selamladı.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Kılıçdaroğlu: “Yalana tanıklık etmeyeceğim”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde basın toplantısı...

Haberi Oku