Siyaset:
CHP'nin yerel seçim adayları belli oldu mu? İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya 2014

Mart 2013 yerel seçimleri yaklaştı. Artık siyasi partilerin belediye başkan adayları yavaş yavaş belli olmaya başladı. CHP'nin İstanbul, Ankara ve İzmir adayları belli oldu mu? Şuanda resmi bir şekilde adaylar açıklanmasa da siyaset kulislerinde çeşitli isimler kulaktan kulağa çalınıyor.

2014'ün Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere hummalı bir hazırlık başladı. CHP'nin de adaylarını sıralaması yakındır. İstanbul, Ankara ve izmir için değişik isimlerin konuşulduğu, ancak resmi olarak açıklanmadığı günümüzde, siyaset kulisleri de çalkalanıyor. CHP yerel seçim adayları belli oldu mu? İzmir, Anlara ve İstanbul'da CHP kimleri aday gösterecek?

Yerem seçimler yaklaştıkca siyasi kulisler de ısınıyor. CHP'de kimler aday olacak? Ankara Büyükşehir ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde aday olacak isimler kimler? MHP Ankara adayını açıkladı. CHP ve AK Parti bekliyor. Muharrem İnce'nin Ankara Büyükşehir'den, Gürsel Tekin'in ise İstanbul'a aday gösterileceği söyleniyor.

CHP Ankara adayının Muharrem İnce olması beklenirken İzmir'de ise kazanmasına kesin gözüyle bakılan adaylığı kabul etmesi durumunda Aziz Kocaoğlu bakılıyor. Ancak Kocaoğlu'nun yerine İzmir milletvekili Alaattin Yüksel ismi de konuşuluyor. Parti yönetimi ise bu isme sıcak bakmıyor. Kazanılması kesin gözüyle bakılan büyükşehire bir milletvekilinin aday gösterilmesinin gerek olmadığı düşünülüyor. Öte yandan İstanbul'da ise hala belirsizlik sürüyor. İstanbul adayını hala belirleyemeyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Gürsel tekin ve Mustafa Sarıgül ismi üzerinde gelgitler yaşıyor.

Ancak Gürsel Tekin aday adaylığını açıklarken henüz Mustafa Sarıgül herhangi bir açıklama yapmadı. Parti içinde Sarıgül'ün bayram sonrası partisine yeniden katılması söz konusu olduğu konuşulurken parti içinde merakla Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün alacağı karar bekleniyor. CHP'de Sarıgül'ün partiye yeniden katılmak için başvurması durumunda dosyasının PM’de ele alınmasının ardından yapılacak oylamada partiye dönüşünün kabul edileceği belirtildi. Parti içindeki kulislerde Sarıgül'ün daha ağır bastığı yönünde konuşmalar geçiyor.

Ankara’da İnce sesleri

Parti kulislerinde Ankara için Muharrem İnce, İzmir için ise kabul etmesi durumunda Kocaoğlu’nun isimleri ön plana çıkıyor. Kocaoğlu yerine İzmir milletvekili Alaattin Yüksel’in ismi konuşulsa da, parti yönetiminin kazanılmasına kesin gözüyle bakılan bir kentte bir milletvekilini aday göstermeye sıcak bakmadığı konuşuluyor. Kulislerde Aydın’da Özlem Çerçioğlu, Ordu’da Seyit Torun, Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen, Sinop’ta Baki Ergül, Giresun’da Kerim Aksu ile devam edileceği, Trakya’daki üç kentte de mevcut başkanların yeniden aday gösterme eğiliminin öne çıktığı belirtiliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Kılıçdaroğlu: “Yalana tanıklık etmeyeceğim”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde basın toplantısı...

Haberi Oku