Siyaset:
Savunma Sanayi Fuarı açıldı


İDEF'15, 12'nci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, Milli Savunma Bakanlığı desteğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda Büyükçekmece Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı. Kara, Deniz, Havacılık ve Uzay, Ulaşım, Lojistik Destek Faaliyetleri, Levazım malzeme araç ve gereçlerinin sergilendiği fuarda aralarında ana muharebe tankları, İnsansız hava araçları (İHA), Roket ve Güdümlü füzeler, Torpidolar ve Torpido Savunması, Radar (RF) İkaz Sistemleri, Eğitim ve Simülasyan sistemleri, Kara taşıtları, Elektronik Harp, İstihbarat ve İletişim Sistemleri ve hafif ve ağır silahların da aralarında bulunduğu çok sayıda ürün sergileniyor.
Fuarın açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Özel, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Kuvvet Komutanları ile birlikte yaptı. Erdoğan yaptığı konuşmada Akdeniz'de yaşanan göçmen ficialarına dikkat çekti.
ASELSAN'IN YENİ GELİŞTİRDİĞİ 'TORPİDO' KARŞI SAVUNMA TORPİDOSU

Savunma teknolojileri alanında Türkiye 'nin büyük kuruluşu olan ASELSAN, geliştirilen harp sistemlerinin yanı sıra tekerlekli ve paletli kara platformlarının temelde zırhlı tanklara karşı savunmasını sağlamak üzere geliştirilen yeni nesil tanksavar füze sistemini ilk defa sergiliyor. ASELSAN, yeni geliştirdiği Torpido Karşı Savunma Torpidosu (TORK) ile tekerlekli ve paletli kara platformlarının temelde zırhlı tanklara karşı savunmasını sağlamak üzere geliştirmiş olduğu yeni nesil tanksavar füze sistemini ziyaretçilerle ilk kez buluşturuyor.
USET KABİLİYETLERİNİ SERGİLİYOR

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın seçimi olan İnsansız Hava Aracı “ANKA Sistemi, Hedef Uçak Sistemleri TURNA ile ŞİMŞEK sergilenirken, uydu bölümünde, 2012 Aralık ayında uzaya fırlatılan GÖKTÜRK-2 uydusunun yeterlilik modeli, TÜRKSAT 6A ve yakın zamanda faaliyete geçecek olan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET) kabiliyetleri sergileniyor.
HÜRKUŞ VE ATAK HELİKOPTERİ
TUSAŞ'ın uçak bölümünde iki uçakla testleri devam HÜRKUŞ'un Mock-up'ı yanında, helikopter bölümünde ise Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmiş Türkiye'nin gururu, T129 ATAK Helikopteri sergileniyor. ROKETSAN, Teber adını verdiği Lazer/Gps/Ins güdüm kitli Mk-81/82 ürününü sergiliyor.
Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport, fuarda 215 askeri araç ve teçhizatını sergiliyor. Rosoboronexport'un fuar alanındaki standında özellikle Be-200 amfibi uçakları, Ka-226 ve Ka-31 çok amaçlı helikopterleri, tanklar ve sahil güvenlik gemileri dikkat çekiyor.
DÜNYANIN DÖRT SAVUNMA FUARINDAN BİRİ

1993 yılından itibaren iki senede bir tekli yıllarda icra edilmekte olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, katılımcı ülkeler arasında dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesinde büyük bir rol oynamakta. Savunma sanayii ile doğrudan ve dolaylı ilişkili tüm sanayi dallarını kapsamakta olan IDEF, ülkemiz için olduğu kadar, diğer katılımcı ülkeler ile savunma sanayii şirketleri için de önemli bir tanıtım merkezi ve uluslararası pazar konumunda. Katılımcı ülke, heyet ve firma sayısını yıllar itibariyle artıran IDEF, bölgenin birinci fuarı ve dünyanın en büyük dört savunma sanayi fuarından biri konumunda.
2013'DEKİ FUARI 111 ÜLKEDEN 54 BİN 210 PROFESYONEL ZIYARET ETMİŞTİ

2013 yılında hazırlanan fuara; 51 ülkeden 794 firma ve firma temsilcisi, 81 ülke ve 2 uluslararası kuruluştan aralarında 26 Bakan ve Bakan Yardımcısı, 11 Genelkurmay Başkanı ve Genel Kurmay II. Başkanı, 8 Müsteşar olmak üzere ülkelerinin savunma ihtiyaçlarının tedariğinden sorumlu makamlardan oluşan 531 üst düzey yabancı delegasyon katılmıştı. Fuar, toplam 111 ülkeden 54.210 profesyonel tarafından ziyaret edilmişti. MSB, TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğünden; Tedarik, Plan ve Prensipler Dairelerinden sorumlu 22 üst düzey tedarik makamı ile katılımcı firmalar, yabancı heyetler, üst düzey askeri ve sivil yetkililer arasında, 2.200'ün üzerinde randevulu görüşme yapılmıştır.
'GÖÇMEN KIVILCIMI HERKESİ YAKAR'
Fuarın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akdeniz'de yaşanan göçmen faciasına ve duyarsızlıklara değinerek, "Çevrenizde bir ateş varsa oradan sıçrayan kıvılcım eninde sonunda gelir sizi bulur" dedi. Sığınmacılara Türkiye'nin 5,6 milyar dolar harcadığını söyleyen Erdoğan, şunları söyledi:
"Ülkemizde bulunan Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimizin sayısı 2 milyon civarındadır. Suriye'deki çatışmaların başladığı günden beri ülkemize sığınan kardeşlerimiz için yaptığımız harcama 5,6 milyar doları buldu. Buna karşılık Avrupa ülkelerinde bulunan toplam sığınmacı sayısı 250 bin. Kendilerine sığınmak üzere gelen mültecilerin gemilerinin Akdeniz'de batmasına ve içindekilerin boğularak hayatını kaybetmesine kayıtsız kalıyorlar. Hatta sorunun çözümü olarak botların limanları terk etmeden batırılmasını, imha edilmesini teklif eden ülkeler bile var. Bugün Akdeniz, umut yolcularının, kundaktaki bebeklerin, kadınların mezarı oldu. Akdeniz'in acımasız dalgaları savaştan, kıtlıktan, çatışmadan kaçan binlerce çocuğun hayatını yuttu. Biz açık kapı politikası izlerken ne yazık ki onlar sınır kapılarını da gönül kapılarını da sıkı sıkıya kapatmış durumdalar. Bu şekilde ne kendi ülkenizin ne de dünyanın güvenliğini sağlayamazsınız. Eğer çevrenizde bir ateş varsa oradan sıçrayan bir kıvılcım eninde sonunda gelir sizi bulur. Çözüm bu yangına sırtınızı dönmek değil, el birliğiyle bu yangını söndürmenin yollarını aramaktır. Hiçbir siyaset, diplomasi, çıkar milyonlarca insanın acısından ölümünden daha önemli olamaz."
 "SADECE ÜRÜN SATMANIN PEŞİNDE DEĞİLİZ"
Askeri araç ve gereç üretiminde hem ülkeyi savunmayı hem de diğer ülkelere savunma sanayi alanında destek vermeyi amaçladıklarını kaydeden Erdoğan, "Ülkenizi, insanınızı savunmak, bunun için her türlü tedbiri almak hem hakkımızdır hem yöneticiler olarak görevimizdir. Bu imkanların başka toplumların haklarının gaspı için kullanılması bizim asla kabul etmeyeceğimiz bir davranıştır. Dünyada saldırganlar oldukça savunma için daima hazır olmak bir mecburiyettir. Biz savunma sanayiimizi sadece kendimiz için değil, aynı zaman dostlarımız için de destekliyor, güçlendiriyoruz. Sadece ürün satmanın peşinde değiliz. Biz uzun vadeli ortaklıklar kurmayı, ortak projeler geliştirmeyi de hedefliyoruz" dedi.
"TERÖRLE MÜCADELE, SAVUNMA SANAYİMİZİ KURMAMIZIN GEREKLİ OLDUĞUNU AÇIK ŞEKİLDE GÖSTERDİ"
Askeri kurumların geçmişlerinin eski dönemlere uzandığını kaydederek geçmişte askeri amaçlı araç-gereç üretimi konusunda önemli örnekler olduğunu belirttiği konuşmasında Erdoğan, "2'nci Dünya Savaşı'nın ardından çabaların yerini dışarıdan hazır ürün alımına bıraktığını üzüntüyle müşahede ediyoruz. Uçak fabrikaları, tersaneler ve diğer tesislerin kapısına kilit vurularak ihtiyaçlar NATO çatısı altında dışarıdan temin edilmeye başlandı. Kıbrıs çıkarması ve uzun yıllar boyunca sürdürmek zorunda kaldığımız terörle mücadele dönemi kendi savunma sanayimizi kurmamızın gerekli olduğunu bize çok açık şekilde gösterdi" diye konuştu.
 "BUNDAN SONRAKİ HEDEFİMİZ ÖZGÜN TASARIMDIR"
Savunma sanayi alanında yapılan çalışmaları anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:"Ana muharebe tankımız Altay ile ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. Tankımızın prototipi hazır, yakında seri üretime geçilecek. İnsansız hava uçakları konusunda pek çok proje üretiyoruz. ANKA projesi ve Taktik İnsansız Hava Aracı sisteminde son aşamaya gelindi. Burgaz Ada Gemimizin inşası sürüyor. Bunlarla birlikte 100'e yakın askeri gemi ve karakol botu tersanelerimizde üretilerek Deniz Kuvvetlerimize ve Sahil Güvenlik Komutanlığımıza teslim edildi. Milli savaş uçağımızın tasarımıyla ilgili süreç devam ediyor. Deniz karakol uçaklarımız hizmete girdi. Askeri personeli mayın tehdidinden koruyan Kirpi araçlarından bugüne kadar 614 adedi TSK'ya teslim edildi. Seyir füzeleri, güdümlü roketler gibi ürünleri kendi teknolojimizle üretebilir hale geldik. Bundan sonraki hedefimiz özgün tasarımdır. Şu andaki tüm projelerimiz de buna yöneliktir."
"İMZALANACAK ANLAŞMALAR İLE İKİLİ SEVİYELER İVME KAZANACAKTIR"
 Fuarıın açılışında konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da  fuarın ülkeler arası savunma sanayi iş birliği faaliyetlerine zemin oluşturduğunu belirterek "Bölgesinde en büyük dünyada ise ilk 5 Savunma Sanayii Fuarı arasında yer alan IDEF Fuarı, dünya savunma sanayii firmaları ile tedarikten sorumlu makamları bir araya getiren ve ülkeler arası savunma sanayii iş birliği faaliyetlerine zemin oluşturan en önemli platformlardan birisidir. Her geçen yıl daha fazla ülke ve firmanın iştirak ettiği Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı süresince birçok işbirliği anlaşması da imzalanacaktır. İmzalanacak bu anlaşmalar ile ikili seviyeler daha büyük bir ivme kazanacaktır" dedi.
"FUARIN TANITIM VE İŞ BİRLİĞİ PLATFORMU OLUŞTURMASI ANA HEDEFİMİZDİR"
Fuarın yönetim ve sorumluluğunu üstlenen, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Orhan Akbaş ise konuşmasında fuarın önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: "Savunma sanayiinin gelişmesine katkıda bulunmayı kuruluş kanununda bir görev olarak yüklenmiş olan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, bu görevini yüce Türk milletinin bağışları ile yaratılan ve kendi faaliyet alanlarında lider şirket konumuna gelen Aselsan, Roketsan, Tusaş, Aspilsan gibi vakıf bağlı ortakları ile her dönemde büyüyen İDEF Fuarları vasıtasıyla yerine getirmektedir. Fuarın, yerli ve yabancı tedarik makamları ile savunma sanayi firmaları için uygun bir tanıtım ve iş birliği platformu oluşturması ana hedefimizdir. Artan ülke, heyet ve firma sayısının yanı sıra sergilenen yeni teknoloji ürünleriyle tedarik makamları ve savunma sanayi şirketleri için önemli bir iş birliği, pazarlama ve tanıtım platformu konumuna ulaşmıştır."
 AÇILIŞ KURDELESİNİ BİRLİKTE KESTİLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, açılışın onur konuğu olduğu anonsu yapıldı.  Açılış töreninde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de katıldı. Açılış töreninde ilk olarak barkovizyonda Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürlüğü'nün tanıtım filmi gösterildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada "Dünyanın en büyük 4 etkinliğinden biri haline gelen bu fuarın düzenlenmesinde emeğe geçenlere yürekten teşekkür ediyorum" dedi. Konuşmasının ardından Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Özel, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Genelkurmay Başkanı Özel, Orhan Akbaş, Kuvvet Komutanları ile birlikte fuarın açılış kurdelesini kesti.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Erdoğan o ülkeler için kurban bağışı yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Kızılayı'na 8 hisse kurban bağışında bulundu.

Haberi Oku