Siyaset:
Süleyman Demirel'e Cenaze Töreni


Türk siyasi tarihinde Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapan Süleyman Demirel iki gün önce vefat etti. Demirel Ankara'da bugün resmi törenlerle uğurlanıyor. Ankara'daki ilk tören, Güniz Sokak’taki evinin önünde yapıldı. İkinci tören ise yıllarca görev yaptığı Meclis’te yapıldı ve üçüncü tören ise Kocatepe Cami'nde gerçekleştirilecek olan cenaze namazıyla tamamlanacak.

Demirel askeri uçakla Isparta'ya gönderilecek ve yarın Isparta'da düzenlenecek törenle doğup büyüdüğü ve anıt mezar olarak yapılan İslamköy'deki mezarına defnedilecek.

Güniz Sokak'taki törende konuşan doktoru Aylin Cesur şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunmak istiyorum. Hayatta her zaman doğru ve dürüst olmak gerektiğine, insan olmak gerektiğine, muhtaç olana yardım etmek gerektiğine, insanın her gün ne olursa olsun yeni bir umutla, yeni bir güne başlaması gerektiğini, Allah'a inanmanın en büyük göstergesinin vatana hizmet olması gerektiğine, Türkiye'yi sevmek gerektiğine, dünyayı sevmek gerektiğine, herkese eşit olmak gerektiğini sizden öğrendim" 

Meclis'te düzenlenen törende Doktoru Aylin Cesur, Süleyman Demirel'in fötr şapkasını Türk Bayrağı'na sarılı tabutun üzerine bıraktı.

TBMM'de düzenlenen tören de Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel ve 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşma yaptı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması:

9. Cumhurbaşkanı merhum Demirel’in TBMM’de gerçekleştirilen cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarım asır boyunca Demirel’in, siyasetin ve devlet yönetiminin her kademesinde ülkesine değerli hizmetler verdiğini belirterek, “Türkiye’nin güzel günlerine de, karanlık günlerine de şahitlik eden Demirel, her bakımdan kendine has tarzı olan bir siyaset ve devlet adamıydı” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirel ailesinin kıymetli mensuplarını tazim ve hürmetle selamladığını belirterek, “Ebediyete yolcu etmek üzere bir araya geldiğimiz 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’e bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Başta ailesi olmak üzere, tüm sevenlerine ve milletimize başsağlığı dileklerimi tekraren ifade etmek istiyorum” dedi.

“DEMİREL’İN MİLLETİYLE GÜÇLÜ BAĞI VARDI”

Süleyman Demirel’in, yarım asır boyunca, siyasetin ve devlet yönetiminin her kademesinde ülkesine değerli hizmetler verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirel’in Türkiye’nin güzel günlerine de, karanlık günlerine de şahitlik etmiş canlı bir tarih olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süleyman Demirel’in, her bakımdan kendine has tarzı olan bir siyaset ve devlet adamı olduğunu belirtti. Süleyman Demirel’in, Isparta’nın İslamköy’ünden çıktığını hiçbir zaman unutmadığını, tam tersine, bu özelliğini her fırsatta gururla ifade ettiğini ve bu vasfının aynı zamanda onun milletiyle en güçlü bağı olduğunu söyledi.

“SİYASETTE KALICI OLMAK ÖYLE KOLAY DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasetle uzun yıllar boyunca uğraşan herkes bilir ki, bu alanda ayakta kalmak, kalıcı olmak öyle kolay değildir. Milletin dilini yakalamak kolay değildir. Milletin gönlünde yer etmeden böyle bir başarı elde edilemezdi. Bunun için de, milletle aynı dili konuşmanız, aynı hissiyatı paylaşmanız gerekiyor. Demirel, işte tüm bu vasıfları üzerinde toplayan, bu tarz siyasetin sembolü haline gelmiş bir isimdi. İsmini dahi marka haline getirmiş bir siyasetçinin hatırasına saygı göstermek, onun gibi düşünmeyenlerin de yerine getirmesi gereken bir vecibedir” dedi.

“ÜLKEMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN”

Ülke içinde gittiği pek çok yerde, Demirel’in ve hizmetlerinin izine rastladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Gerek İslamköy’de bizzat yaptırdığı müze, gerekse de Güniz Sokak’taki evi, bundan sonraki nesillere onu anlatan, onun hatıralarını yaşatan eserler olacaktır. Özellikle belgeleriyle adeta bir arşiv haline gelmiş ve Güniz Sokak’ta da bundan sonra gençliğin, milletin hizmetine sunulabilecek bir gelecek, inanıyorum ki siyasetle ilgilenen gençliğimize yol açıcı olacaktır. Bir kez daha ailesinin, sevenlerinin, ülkemizin başı sağ olsun diyorum. Allah gani gani rahmet eylesin, tüm ailesine tekrar başsağlığı dileklerimi, şahsım ve milletim adına iletiyorum.”

Meclis'teki törenden sonra Kocatepe Camii'ne götürülen cenaze orada kılınacak olan cenzae namazı sonrası Isparta'ya gönderilecek.

İşte TBMM'deki törene katılanlar

Törene katılanlar arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, en yaşlı üye sıfatıyla Meclis'i açması beklenen CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski başbakanlardan Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Kemal KIlıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bakanlar, CHP ve MHP'li vekiller de yer aldı.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Erdoğan o ülkeler için kurban bağışı yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Kızılayı'na 8 hisse kurban bağışında bulundu.

Haberi Oku