Siyaset:
Temayül yoklaması nedir? İl il Ak Parti Temayül yoklamaları

Ak parti temayül yoklamalarına başladı. Temayül yoklamasını merak edenler için araştırdık. Türk Dil Kurumu Temayül'ü ' Bir tarafa eğilme, meyletme' olarak açıklamış. Peki gerçekte Temayül yoklaması nedir ve ne için yapılır işte cevabı.

1. Bir tarafa eğilme, meyletme

2. ruh b. Yönseme.

3. mec. Bir kimseye veya bir şeye ilgi duyma.

AK Parti, 30 Mart yerel seçimleri için adayların belirleneceği temayül yoklamalarına başladı. Toplam 16 büyükşehirde gerçekleştirilecek olan temayül yoklamalarının Ankara ayağı da Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu'nda bugün gerçekleştiriliyor. Partililere temayül yoklamalarında aday adayı olmamış isimleri dahi yazmalarına imkan veriliyor.

İLK TEMAYÜL YOKLAMASI ANTALYA'DA YAPILDI

- Antalya’da il, ilçe teşkilat yöneticileri ve mahalle başkanlarının katılımıyla gerçekleşen AK Parti temayül yoklaması Kepez Belediyesi Kapalı Spor Salonu’nda başladı. Yoklamaya 3 binin üzerine AK Partili katıldı.
AK Parti’nin yerel ve genel seçimler öncesinde uyguladığı ön seçim niteliğinde olan temayül yoklaması Antalya’da başladı. Yoklamaya AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, il, ilçe teşkilat yöneticileri ve mahalle başkanları olmak üzere yaklaşık 3 bin kişi katıldı.
Kepez Belediyesi Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşecek uygulama öncesi konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, her seçim öncesi temayül yoklaması yaptıklarını ve bu uygulamaya da büyük önem verdiklerini dile getirdi. Temayül yoklamasının bir ön seçim gibi düşünülebileceğini de belirten Ünal, “Temayül sonuçlarını alınca bunun toplumsal karşılığına bakıyoruz. Çıkan sonuçlar üst kurul tarafından değerlendiriliyor ve üst kurulda yapılan değerlendirme sonucunda aday belirlemeye gidiliyor. Her siyasi parti seçim kazanmak ister. Biz de bu yoklamayı yaparken seçim kazanmak için yapıyoruz” şeklinde konuştu.
16 BÜYÜK İLDE TEMAYÜL YOKLAMASI
Temayül yoklamasının Antalya ile birlikte 16 farklı ilde de yapıldığına dikkat çeken AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, “Büyükşehir belediyelerinin AK Parti’de olanları için ayrı bir yoklama, AK Parti’de olmayan büyükşehir belediyeleri içinde ayrı bir yoklama yapıyoruz. Sayımlar burada olmayacak. Sonuçlar burada belirlenmeyecek. Bunlar sadece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği bir üst kurula sunulacak. Ankara’da özel bir komisyon sonuçları değerlendirip rapor halinde tekrardan başbakana sunulacak” dedi.
"BAŞBAKANIMIZ TEMAYÜLLERE SON DERECE ÖNEM VERİYOR"
AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, teşkilatlar açısından son derece önemli bir birliktelik olduğunu ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın temayül yoklamalarına son derece önem verdiğini de belirten Köse, “Başbakanımız temayüllere son derece önem veriyor. Her ne kadar en temel belirleyici kriter olmasa da teşkilatlarımızın dileği, arzusu, isteği, bakış açısını Başbakanımız önemsiyor. Herkesin iradesinin özgür bir şekilde tecelli ettiği bir netice ortaya çıksın” dedi.
19 ilçedeki teşkilat yöneticilerinin büyükşehirde kimi aday görmek istediklerini belirtecekleri uygulamada herhangi bir yönlendirme olmaması için önlem aldıklarını da ifade eden Köse, partililere en yakınlarına dahi kimse oy vereceklerini söylememesi konusunda uyarılarda bulundu.
SONUÇLAR ARALIKTA BELLİ OLACAK
Yapılan temayül yoklamasının sonuçlarının yıl sonuna doğru tamamlanmış olacağını belirten AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, 1 Kasım itibarıyla aday adaylığı uygulamasının sona ereceğini belirterek yoklama sonuçlarının ve adayların aralık ayına girmeden belirleneceğini söyledi.
Ak Parti temayül yoklaması Antalya’da saat 16.00’a kadar devam edecek olup, toplanan oylar Ankara’da başkanlığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği üst kurulca incelenecek.

KOCAELİ ADAY ADAYLARI TEMAYÜL YOKLAMASI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, "11 yıllık iktidarımızda bugüne kadar girdiğimiz bütün seçimlerde elde ettiğimiz başarıların temelinde teşkilatlarımızın, dava arkadaşlarımızın fedakarca çalışması yatar" dedi.

Çavuşoğlu, partisinin Kocaeli'deki bir restoranda düzenlediği 30 Mart 2014 yerel seçimlerine yönelik büyükşehir belediye başkanlığı ve ilçe belediye başkanlıkları aday adayları temayül yoklamasında yaptığı açıklamada, herkesin görüşüne önem verdiklerini söyledi.

Diğer illerde de temayül yoklamalarının devam ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "11 yıllık iktidarımızda bugüne kadar girdiğimiz bütün seçimlerde elde ettiğimiz başarıların temelinde teşkilatlarımızın, dava arkadaşlarımızın fedakarca çalışması yatar. O nedenle biz her seçimde, sadece çalışmalarda değil, aday belirlerken de teşkilat görevlilerimizin, üyelerimizin görüşlerine önem veriyoruz ve kendilerine güveniyoruz" şeklinde konuştu.

- "Temayül, kesin sonuç değil"

Temayülün aday belirleme kriterlerinden biri olduğunu, her il ve ilçede anketler yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, il ve ilçelerde kanaat önderlerinin, milletvekillerinin ve il başkanlarının görüşlerini de aldıklarını dile getirdi.

Çavuşoğlu, adaylarla ilgili araştırma ve karar edinme yöntemlerini devreye soktuklarını, tüm bu değerlendirmelerin sonucunda en uygun adayı belirlemeye çalıştıklarını aktardı. 

Temayül sayımının Ankara'da yapılacağını belirten Çavuşoğlu, "Temayül yoklamalarının aday belirleme yöntemlerinden biri olduğunu söylememize rağmen, sayım yaptığımız zaman sanki temayül kesin bir sonuç ve listelerin belirlendiği bir yoklama yöntemi olarak değerlendiriliyor. Oysa diğer kriterler sonucunda farklı bir aday çıkabiliyor. O zaman bazı kırgınlıklar, küskünler oluyor" diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Kılıçdaroğlu: “Yalana tanıklık etmeyeceğim”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde basın toplantısı...

Haberi Oku