Siyaset:
"Torba Tasarı"da internet ile ilgili düzenlemeler

TBMM (AA) - CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, "Torba Kanun Tasarısı"nda İnternet ile ilgili düzenlemelerin temel hak ve özgürlükleri daha da geri götürdüğünü belirterek, "Akıl tutulması diyebileceğimiz bu süreç sonucunda internet hak ve özgürlüklerimiz daha da sınırlandırılıyor" dedi.   

Erdemir, Alternatif Bilişim Derneği, Türkiye Bilişim Derneği, İnternet Teknolojileri Derneği, Bilgisayar Mühendisleri Odası, Türk İnternet Derneği temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda  kabul edilen tasarıya ilişkin eleştirilerini dile  getirdi. "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"un 2007 yılında yürürlüğe girdiğini  hatırlatan Erdemir, Türkiye'den yapılan bir başvuru üzerine AİHM'in düzenlemeyi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı bulduğunu kaydetti. 

Aradan geçen sürede toplumun farklı kesimlerinin temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan yasaya karşı eleştirilerini yönelttiğini belirten Erdemir, ancak Torba Kanun Tasarısı'nda yapılan düzenlemelerle bu taleplerin karşılanması yerine temel hak ve özgürlükleri daha da geri götürücü değişiklikler yapıldığını savundu.  Erdemir, "Ne yazık ki akıl tutulması diyebileceğimiz bir süreç sonucunda internet hak ve özgürlüklerimiz daha da  sınırlandırılmıştır. Ülkemiz; Kuzey Kore, Suudi Arabistan, İran ve Çin ile birlikte internete erişimin kısıtlı olduğu otoriter ülkeler ligine düşmüş olacak. Türkiye küme düşmüş olacak" dedi. 

Erdemir, tasarının görüşülme sürecinde TÜSİAD ve konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarının Türkiye'nin geleceğinin karartılmasına ilişkin haklı ve yerinde uyarılarına Hükümetin duyarsız kaldığını ileri sürdü.

Erdemir, Torba Tasarı'da erişimin engellenmesinin Bakan yerine TİB'e bırakılmasının "makyaj düzenleme" olduğunu belirterek, "Bu talihsiz bir makyajdır. Bize verilen mesaj; Bakan'a güvenilmez, bu şalteri nasıl kapayacağı belli olmaz, o nedenle Bakan'dan aldık TİB'e bıraktık. Temel hak ve özgürlükler açısından ilerleme sağlamayan, ciddiye alınmayan bir düzenleme. Kelime oyunlarıyla bilişim ve bilgi ekonomisi gelişmez. Türkiye'nin yatırım iklimi ve bilgi ekonomisi, siz hangi kelime oyununu yaparsanız yapın zarar görecek" dedi.

Toplantıda söz alan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de düzenlemenin  kamuoyunda çok fazla tartışılmadan yapıldığını belirterek, getirilecek kısıtlamaların ülkeye ekonomik zarar vereceğini anlattılar. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Kılıçdaroğlu: “Yalana tanıklık etmeyeceğim”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde basın toplantısı...

Haberi Oku