Aziz Yıldırım veda konuşması Aziz Yıldırım kimdir? Aziz Yıldırım ne kadar hapis yatacak?

Fenerbahçe'nin olağanüstü Divan Kurulu Toplantısı, kulüp başkanının konuşmasıyla başlayarak bir ilke imza attı. Başkan Aziz Yıldırım konuşmasında Başbakan Erdoğan'ın Fenerbahçe bankası ve Fenerland projeleri hakkındaki eleştirilerine yanıt verirken Başbakan Erdoğan'ın 1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı görevini yürütürken yaptığı açıklamaları hatırlattı.

Yıldırım, Divan Kurulu'nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

VEDA ETMEYECEĞİM BEN BURDAYIM

Değerli Fenerbahçeliler, değerli arkadaşlar. Ben veda etmiyorum ben buradayım. Bugün konuşmayacaktım ama hepimiz göreceğiz, yaşayacağız.

FENERBAHÇE ŞİKE YAPMADI

Biz şike yapmadık. Siyasi bir olayın içerisindeyiz. Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım’ın tek farkı hep Cumhuriyet'in yanında oldu. Bu kulübe hiçbir zaman siyaset sokmadık. Hepimizin bir düşüncesi var ama bunu hiçbir zaman kulüp bünyesine sokmadık. Kulübe siyaset sokmadım.

FENERBAHÇE YIKILMAZ

Fenerbahçe Atatürk’ün kulübüdür. Fenerbahçe Türkiye’nin son kalesidir ve bu kale hiçbir zaman yıkılmaz. Bugün gelinen noktada Fenerbahçelilerin ve kamu vicdanının bunun bir şike olayı olmadığını görüyordur.

 

BAŞBAKAN BİLE AÇIKLADI

Üç senedir çektiklerimizle gelinen noktada kumpas kurulması, iftiralarla dolu fezlekeler hazırlanması, bizler için savunma olayını ortadan kaldırmıştır. Bizim haklıyız ya da haklı değiliz söylemlerine gerek yok. Zaten sayın Başbakan söylüyor bunlar haksız diye.

FENERBAHÇE'NİN KAPISINDA BEKÇİ OLURUM

Ben Fenerbahçeliyim ve Fenerbahçeli doğdum, Fenerbahçeli öleceğim. Bir sevda bu.

BİR ESERE BİLE İSMİMİ VERMEDİM

O kadar eser yaptım, bir esere bile ismimin konmasını istemedim.

ONURSAL BAŞKAN OLMA İSTEĞİM YOK

Ben bu kulübün kapısında bekçi olmaya hazırım ve ona talibim. Benim onursal başkan olma isteğim yok.

FENERBAHÇE DEMOKRATİK BİR YAPI

Cezaevine girersem ne olacak diyenlere... Fenerbahçe'nin bir tüzüğü var ve tüzük ne diyorsa o olur. Aziz Yıldırım'ın dedikleri ile olmaz. Sadece imkanım olursa gelir oyumu kullanırım. Burada padişahlık sistemi yok.

FENERBAHÇE AKAR YOLUNU BULUR

Benim düşüncemde, benim kafamda bir şey yok, benden sonra Fenerbahçe akar yolunu bulur. Bu süreçte iyi şeyler yaptığımı düşünüyorum. Dünkü toplantı geleceğe dönük, bunu şunu yapacağız meselesi olmasın diye iptal edildi.

POLİS NE ZAMAN GELECEK DİYE BAKIYORUZ

Biz de her sabah evimizde polis gelecek diye bekliyoruz.

BUNDAN SONRA SICAK BAKACAĞIZ

Biz bugün Fenerbahçe olarak havuz dışında yayın haklarını satarsak para alırız. 2011 yılında 25 milyon dolar iki kuruluş teklif etti. Biz Anadolu kulüpleri havuzdan yararlanıyor diye sıcak bakmadık. Ancak artık sıcak bakacağız. Bundan sonra çıkmayı düşünüyoruz. Devlet her şeyden pay alıyor. Bana katkısı ne? Yok. Devletin koyduğu bu paraların ortadan kalkması lazım. Devlet sporu üvey evlat gibi görüyor. Spor kulüpleri gidiyor borçlanıyor onlar da vergisini siliyormuş gibi görünüyor. Halbuki öbür tarafta haklarımız ödenmiyor. Benim isim hakkı için aldığım paranın aynısını diğer kulüpler de alıyor. Benim ismim para ediyor.

FENERBAHÇE İNEK GİBİ EMİLİYOR AMA KARŞILIĞINI ALAMIYOR

Bütün kulüplerin üstünden para kazanılıyor. En çok Fenerbahçe’nin. Fenerbahçe bir taraftan bağlanmış, zincirlenmiş bir taraftan inek gibi emiliyor ama karşılığını alamıyor.

DEVLET BÜYÜKLERİ BİZİ BOMBARDIMANA TUTTU

Fenerbahçe için yapacağımız projeleri açıkladık, devlet büyükleri bizi bombardımana tuttular.

FENERLAND PROJESİ İÇİN NASIL YAPAR DEDİLER

Kalamış’ta ihale yapılacak. Bu ihalede Kalamış'ta yat limanı yapılacak. Ben çıkarmıyorum, devlet bunu ihaleye çıkaracak. Ben de böyle bir projenin içinde yer almak istedim. Koç grubu ile Ferit Şahanek ile görüştüm. 'Bizi de alın yüzde 20 gibi küçük bir pay alalım Fenerbahçe'ye de katkı olsun' dedim. 'Vay efendim bunu yapamazsınız. İzni kimden aldınız?' Ben yapmadım kardeşim siz ihaleye çıkartıyorsunuz ben giriyorum.

BANKA PROJESİ İÇİN DEVLETTEN TABİ İZİN ALACAĞIZ

Geldik banka projesine. Öyle bir büyük banka değil küçük banka. 20 milyon Euro'luk bir banka. Tahvil çıkartacak, satacak. Tabii devletten izin alacağız. Devletten izin almadan böyle bir şey yapabilr misiniz?

AYKUT'LA RIDVAN GİTTİ KONUŞTU

Aykut'la Rıdvan gittiler konuştular. O zaman kendilerine "Pendik'e yatırım yapın oraya taşınan" dediler. Biz de FenerLand projesi yaptık. Dereağzı’nda futbol sahasının olduğu yere bu projeyi yapalım dedik. Bir taraf vatandaşa açık olsun diğer taraf kulüp üyelerine ait olsun dedik. Vay efendim bunu nasıl yaparlar dediler.


BAŞBAKAN 1996'DA BUNLARI SÖYLEMİŞTİ

Şimdi size 2-3 Mart 1996 tarihinde Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan kongrenin tutanağını okuyacağım;

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan söz alarak; "Fenerbahçemizi böyle birlik beraberlik içinde gördüğümüz zaman mutluluğumuz artmaktadır. Ali Şen tarafından yapılan yönetime girme teklifini kabul ettim. Ancak gelen tepkiler üzerine vazgeçtim. Ben bir Fenerbahçeli olarak hizmete her zaman hazırım. Hizmet için yönetimde olmam gerekmez. Samandıra, Pendik ve Ümraniye tesislerinin alt yapı çalışmalarına başlamış durumdayım. Fenerland Projesi bir an önce hayata geçirilmelidir."

Sayın Başbakan 1996 yılında bu projeye destek olmuştur. Şimdi ise "Sen bunu nerede yapacaksın?"

YUH DERSEK STADYUMLAR KAPATILIYOR

Bu üç yıl içinde yaşadığım, birebir yaşadıklarımız hepsi var. Günü geldiğinde hepsini sizinle paylaşacağım. Sakin olalım. Pazartesi günün statta maçı da ceza yemeden atlatalım. Statlarda "yuh" deseniz stadyumlar kapatılıyor.  Önümüzdeki günlerde neler olacağını görelim ona göre tepkimizi dile getiririz.  Ben hiçbir titrin peşinde değilim. Ben buranın kapıcısı olmaya razıyım.

Taraftarımıza kongre üyelerimize vicdanı olan herkese teşekkür ediyorum.SABİHA GÖKÇEN'DE GÖRÜLMEMİŞ KARŞILAMA

Fenerbahçeliler, Yargıtayın şike davasında aldığı cezaları onadığı kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ı, havalimanında coşkuyla karşıladı. 

Özel uçakla ailesiyle Sabiha Gökçen Havalimanı'na gelen Yıldırım'ı, Genel Havacılık Terminali'nde, yönetim kurulu üyeleri, futbol takımı teknik heyeti ve futbolcular, kulüp yetkilileri, kulübün diğer branşlarındaki sporcular ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk karşıladı. 

Erken saatlerden itibaren havalimanına gelen çok sayıda taraftar, Yıldırım'a sevgi gösterilerinde bulundu.

 

- Terminal önünde taraftar izdihamı 

 

Yıldırım'ın gelişiyle havalimanında uygulanacak program, taraftarların terminal önüne kadar gelmesiyle işlemedi. 

Yıldırım ve ailesi, 21.15'te özel uçakla alana indikten sonra, alan dışında heyecanı artan taraftarlar, terminalin dış kapısındaki barikatı yıkarak, çıkış kapısının önüne toplandı. Burada izdihama neden olan taraftarlar, uyarılara rağmen kapı önünden ayrılmayarak, tezahüratlar yaptı. 

Kalabalık nedeniyle yarım saati aşkın bir süre dışarı çıkamayan Yıldırım, daha sonra güvenlik elemanlarının da yardımıyla yönetim kurulu üyelerinin ardından güçlükle terminalden çıkarak otobüse bindi. 

Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Abdullah Kiğılı'nın da kalabalığın arasında zor anlar yaşadığı görüldü. Bazı taraftarlar da yakılan meşalelerin ateş ve dumanından etkilendi. 

Aziz Yıldırım'ın terminalden çıkmasının ardından yapacağı basın açıklaması nedeniyle hazırlığını yapıp bekleyen gazeteciler de izdiham sırasında sıkıntılı anlar yaşadı. 

 

- "Hakkımızda ferman vermişler"

 

Otobüsün içinde mikrofonla taraftarlara kısa bir konuşma yapan Aziz Yıldırım, "Sevgili Fenerbahçeliler, birbirimizi ezmeden buradan çıkalım. Bize yakışanı yapalım. Önümüzde daha birkaç gün var. Hep beraber konuşacağız, dertlerimizi anlatacağız, beraber olacağız. Hakkımızda ferman vermişler, fermana uyduk geldik. Kalemimizi kırmışlar. Fenerbahçe son kaledir teslim olmaz" ifadelerini kullandı. 

Yıldırım, kendisini karşılamaya gelen taraftarlara teşekkür ederek, "Başka kulübün taraftarları da gelmiş. Beşiktaşlıları görüyorum burada. Diğer kulüplerdeki taraftarlara da vicdanı olan herkese teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar. İyi ki varsınız. Hep beraber yürüyeceğiz bu yollarda. Bunun için rahat olun" diye konuştu. 

Yıldırım'ın konuşması, taraftarların tezahüratları ile sık sık kesildi. 

Yıldırım'ı karşılayanlar arasında Galatasaray forması giyenlerin olduğu da görüldü. 'Maltepeli Beşiktaşlılar' grubu, üzerinde Özhan Canaydın, Süleyman Seba ve Aziz Yıldırım'ın fotoğraflarının olduğu "Biz Beşiktaşız Biz Fenerbahçeyiz Biz Galatasarayız" yazılı pankart açtı. 

Bazı taraftarların bu pankarta tepki gösterdikleri de görüldü.  

 

- Yıldırım, duygusal anlar yaşadı

 

Sarı-lacivertli kulübün başkanı Yıldırım, pasaport kontrolünden sonra yöneticilerin ve sporcuların bulunduğu bekleme salonuna girdiği sırada, duygusal anlar yaşadı. 

Salonda bulunan sporcuların elini sıkan ve futbolculara sarılan Yıldırım'ın bu sırada duygulandığı gözlendi. Kendisine gösterilen ilgi üzerine duygusal anlar yaşayan Yıldırım, gözyaşlarını tutamadı.

 

- Havalimanından Bağdat Caddesi'ne

 

Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu otobüs, havalimanından 1,5 saatlik sürenin ardından ayrılarak, taraftarların beklediği Bağdat Caddesi'ne hareket etti. 

Yöneticileri taşıyan otobüsün çıkışının ardından, havalimanında yoğun trafik oluştu. 

 

- Geniş güvenlik önlemleri

 

Yıldırım'ın gelişinde, Sabiha Gökçen Havalimanı Genel Havacılık Terminali önünde, geniş güvenlik tedbirleri uygulandı. 

Terminalin dış girişinden itibaren yol bariyerlerle çevrilirken, bariyerlerin önünde çok sayıda özel güvenlik personeli görev yaptı. Yıldırım'ı karşılamaya gelen taraftarlar, terminal binasının önündeki otopark alanında bekletildi. Çeşitli mesajların yer aldığı pankartlar taşıyan taraftarlar, tezahüratlar yaparak Yıldırım'ın gelişini bekledi. 

Karşılama organizasyonu sırasında, terminale yakın birkaç noktada çevik kuvvet ekipleri de önlem aldı. 

Şike davasında Yargıtay kararını açıkladı..Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın şike ve teşvik cezasına onama kararı çıktı... Öte yandan Olgun Peker'in cezası da onandı.  Aziz Yıldırım'ın 2011 yılından bu yana süren şike davasında karar çıktı. Aziz Yıldırım için Yargıtay kararı dün akşam saatlarinde onandı. Aziz Yıldırım'ın 6 yıl 2 aylık hapis cezası onandı. Şuanda Fransa'da tatilde olan Aziz Yıldırım için Yargıtay tarafından şike davası onandıktan sonra Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe başkanlığı düşmüş oldu.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Fenerbahçe Spor Klübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 93 sanıklı şike davasında temyiz incelemesini tamamladı. Daire, onama, bozma, düşme kararları verdi.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, eksikleri tamamlaması için şike davasının dosyasını İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri göndermişti.

3'TE 2'Sİ İNFAZ EDİLECEK

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen şike davasında, 48 sanığa hapis cezası verilmişti. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a “örgüt kurmak” suçundan 2 yıl 6 hapis cezası verildi. Yıldırım, ayrıca “şike ve teşvik” suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası almıştı. Yargıtay'ın kararına göre; Yıldırım'a verilen 6 yıl 3 aylık cezanın 3'te 2'sinin infaz edileceği öğrenildi.

AZİZ YILDIRIM NE KADAR HAPİS YATACAK?

Şike davasında Yargıtay'dan karar çıktı. Aziz Yıldırım'a verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.  Aziz Yıldırım ile birlikte Olgun Peker'in şike davasında ki cezası da onandı.

Şike davasında Yargıtay kararını açıkladı: Kısmen onandı, kısmen düştü, kısmen bozuldu. Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in örgüt suçlarından cezası onandı. Aziz Yıldırım'ın birden fazla maçta şike ve teşvik primlerinden suçları onandı.

Şike davasında Yargıtay kararını açıkladı: Kısmen onandı, kısmen düştü, kısmen bozuldu. Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in örgüt suçlarından cezası onandı. Aziz Yıldırım'ın birden fazla maçta şike ve teşvik primlerinden suçları onandı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Fenerbahçe Spor Klübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 93 sanıklı şike davasında temyiz incelemesini tamamladı. Daire, onama, bozma, düşme kararları verdi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın şike ve teşvik cezasına onama kararı çıktı.
 

Şike davasında Yargıtay kararını açıkladı..Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın şike ve teşvik cezasına onama kararı çıktı... Öte yandan Olgun Peker'in cezası da onandı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Fenerbahçe Spor Klübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 93 sanıklı şike davasında temyiz incelemesini tamamladı. Daire, onama, bozma, düşme kararları verdi. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, eksikleri tamamlaması için şike davasının dosyasını İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri göndermişti.

3'TE 2'Sİ İNFAZ EDİLECEK

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen şike davasında, 48 sanığa hapis cezası verilmişti. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a “örgüt kurmak” suçundan 2 yıl 6 hapis cezası verildi. Yıldırım, ayrıca “şike ve teşvik” suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası almıştı. Yargıtay'ın kararına göre; Yıldırım'a verilen 6 yıl 3 aylık cezanın 3'te 2'sinin infaz edileceği öğrenildi.

'BAŞKANLIĞI DÜŞECEK'

Bu kararla birlikte Aziz Yıldırım'ın başkanlığı düşecek ve bir daha vakıf ve derneklerde yönetici olamayacak.

ADALI VE HAVUTÇU İÇİN KARAR

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, İstanbul 16. Ceza Mahkemesi'nin verdiği cezaların neredeyse tamamına yakınını onadı. Aziz Yıldırım'ın yanı sıra futbolcular İbrahim Akın, Mehmet Yıldız, Gökçek Vederson, Ümit Karan ile Beşiktaş eski yöneticisi Serdal Adalı ve Beşiktaş'ın eski hocası Tayfur Havutçu'nun cezaları da onandı.

'ADALI İÇİN VERİLEN KARAR BOZULDU'

Beşiktaş'ın eski asbaşkanı Serdar Adalı'nın avukatı Ömer Durak,  NTV Spor'a yaptığı açıklamada Serdar Adalı hakkında Yargıtay'ın bozma kararı verdiğini açıkladı. Durak "Verilen mahkumiyet kararı bozulmuş. Bu bir kafa karışıklığı yaratıyor. Kararı bu şekilde inceledim. Şu anda net vereceğim bilgi, verilen karar bozulmuştur. Yaptığımız itirazın incelenmediği belirtilmiş. Erteleme talebinin değerlendirilmediği tartışılmadığı belirtilmiş, bu nedenle karar bozulmuş" dedi.

'HAVUTÇU İÇİN USULEN BOZMA KARARI VAR'

NTV Spor'a canlı yayına bağlanan Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Tayfur Havutçu'nun avukatı Nail Gönenli, "Kamuoyunda çıkan onama kararı gerçek değil. Bunun için yayına bağlandım. Tayfur Havutçu için bozma kararı var. Bunun yüzde 100 olumlu olarak algılanması söz konusu değil. Şu an usulen bozma var. Şike suçu oluşmadığı yönünde çok güçlü argümanlar yok. Basit anlatımla; usül hükümlerin uygulanmamasından dolayı Yargıtay böyle bir karar vermiştir" dedi.

GÜMÜŞDAĞ BERAAT ETTİ

TFF Eski Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ hakkında Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne yardım etmek ve 1 Mayıs 2011?de oynanan FB-İBB maçında şike yapmak suçundan "yeterli ve her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı kanıtlara ulaşılamadığı ve bu suçların sanık tarafından işlendiğinin sabit olmamasıö nedeniyle beraat kararı verildi.

BERAAT EDEN İSİMLER

Şike soruşturmasında adı geçen Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ile birlikte Asbaşkan Nevzat Şakar beraat etti. Mahkeme ayrıca davada adı geçen isimlerden Zeki Mazlum, Zafer Önder İpek, Göksel Gümüşdağ'la birlikte Hikmet Karaman'ın da beraatına karar verdi.

AKIN'A 3 MAÇTA ŞİKEDEN 1 YIL 6 AY

Teknik Direktör Hikmet Karaman, 21 Şubat 2011?de oynanan Manisa-Trabzonspor maçında teşvik suçundan beraat etti. Futbolcu İbrahim Akın, Süper Lig'de 1 Mayıs 2011?de oynanan Fenerbahçe- İBB, 15 Mayıs 2011?de oynanan Trabzon-İBB ile Türkiye Kupası finalinde oynanan Beşiktaş-İBB maçlarında şike yapmak suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis ve 83 bin 320 TL adli para cezası ile cezalandırıldı. Akın'ın spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyet icra eden tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanmasına da karar verildi.

EMENİKE İLE İLGİLİ KARAR VERİLMEDİ

Öte yandan Fenerbahçeli futbolcu Emmanuel Emenike hakkında 8 Mayıs 2011 şike iddiasıyla dava açıldığını belirten Mahkeme, CMK'nın 10. maddesi uyarınca Emenike'nin dosyasının ayrılmasına hükmedildi. Bu durumda, Emenike ile ilgili dosya ayrılıp yeni bir dava üzerinden devam edecek.

VEDERSON'A TEŞVİKTEN 5 AY

Futbolcu Gökçek Vederson'un 17 Nisan 2011'de oynanan Trabzon-Bursa maçının sonucunu etkilemek için teşvik suçunu işlediğini belirten Mahkeme, Vederson'u 5 ay hapis ve 30 bin 3 yüz 20 YL adli para cezası ile cezalandırdı. Vederson'un, spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyet icra eden tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanmasına da karar verildi. Vederson, 6222 sayılı Kanun'un 18. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını seyirden de yasaklandı. Ancak mahkeme seyir yasağının, mahkeme kararının kesinleşmesi (Yargıtay'ın onaylaması) ile birlikte uygulanmasına hükmetti

AZİZ YILDIRIM KİMDİR?

Aziz Yıldırım, 2 Kasım 1952’de Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde dünyaya geldi.. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Düzce'de yapmıştır. Düzce'de amatör futbol (Hamidiyespor Kulübünde) oynamıştır. Acar Yıldırım adında bir kardeşi vardır. Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’ne giren Yıldırım, buradan inşaat mühendisi olarak mezun oldu.

NATO Altyapı ihalelerine de katılan Maktaş Mühendislik firmasının sahibi olan Aziz Yıldırım, 1990-1992 yılları boyunca Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Metin Aşık başkanlığındaki yönetimde görev aldı. 1991-1992 sezonunda ise Futbol Şubesi sorumluluğunu üstlenen Yıldırım, yıldız futbolcu Tanju Çolak’ın Galatasaray takımından Fenerbahçe'ye transferini gerçekleştirdi.

15 Şubat 1998 tarihinde yapılan Fenerbahçe Genel Kurultayı’nda başkanlık için aday olan Yıldırım, rakibi Vefa Küçük'ü 1 oyla geçerek seçimi kazandı. Yıldırım, 469 oy alarak, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 52. Başkanı oldu.

Aynı yıl 14 Haziran’da yapılan seçimde 655 oy alan Yıldırım, 1 Temmuz 2001’de verilen oyların 1069’unu topladı. Fenerbahce Şükrü Saracoğlu Stadının 52.000 kapasiteye ulaşmasında en çok katkıyı sağlayan kişi olan Yıldırım, Fenerbahçe’nin bir marka haline gelmesinde büyük katkılar sağladı.

20 Şubat 2000'deki başkanlık seçiminde 2 bin 657 oy, 3 Mart 2002'de yapılan seçimde ise 2 bin 175 oy alarak Fenerbahçe’deki görevini sürdürmeye devam eden Yıldırım, Türkiye çapında 45 şubesi bulunan Fenerium Mağazalarını açtı.

52.500 Fenerbahçe kartı satıldı ve 100. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle yıl sonuna kadar bu satış rakamının 100.000’e ulaşması hedefleniyor. Bu kartların satışından beklenen ortalama gelir ise yaklaşık 20 milyon dolar.

5 Mart 2006’da yapılan Fenerbahçe Kulübü Olağan Genel Kurulu'nda tek aday olan Aziz Yıldırım, 3 bin 676 oyla 7. kez başkanlığa seçildi. Yıldırım'ın yeni yönetim kurulu ise 3 bin 665 oy aldı. Değişen tüzük gereği, 2009 yılının Mayıs ayına kadar görevde kalacak olan Aziz Yıldırım sonuçların açıklanmasının ardından şöyle konuştu:

        
Bize verilen bu oylardan güç alarak Fenerbahçe için en iyisini yapmaya çalışacağız. Fenerbahçe'nin isteklerini biliyoruz. Ben ve arkadaşlarımız idrak ediyoruz. Yapacağımız çalışmalarla 3 yıl sonra inşallah Fenerbahçe'yi dünya devlerinden birisi yapacağız.

Aziz Yıldırım, 7 Mart 2004 tarihinde yapılan bir önceki seçimlerde aldığı 3 bin 555 oyu geçerek, 3 bin 676 oyla bugüne kadarki en fazla oyunu almış oldu.

Fenerbahçe Başkanı olarak 8 yıldır görev yapan Yıldırım, yeniden başkanlık görevine seçilmesiyle, 16,5 yıl ile şimdiye kadar en uzun süre başkanlık görevinde kalan Şükrü Saracoğlu'nun ardından, üst üste en uzun süre görev yapan 2. başkan olacak.

Aynız amanda Yıldırım’ın başkanlığı sırasında Fenerbahçe takımı birçok teknik direktör ile çalıştı. Bunlar: Otto Bariç, Joachim Löw, Rıdvan Dilmen, Zdenek Zeman, Turhan Sofuoğlu, Mustafa Denizli, Werner Lorant, Oğuz Çetin, Tamer Güney, Christoph Daum ve son olarak Temmuz 2006’dan beri Brezilya’lı teknik adam Zico Aragones ve Aykut Kocaman'dır.

Aziz Yıldırım şike davası kapsamında 3 Temmuz 2011'de "Ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" ve "Şike yapmak" iddiasıyla gözaltına alındı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yaklaşık 1 yıl Metris Cezaevinde tutuklu kaldı. Şike davasında 23. duruşma sonunda hüküm giymesine rağmen tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak 2 Temmuz 2012 tarihinde tahliye edildi.

Mahkeme, Aziz Yıldırım hakkında "Spor kulüplerinde ve federasyonlarda görev yapmaktan yasaklama" ve "Stadyumlara giriş yasağı" kararları verdi. Eğer bu kararlar Yargıtay tarafından onanıp kesinleşirse, Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığı tüzük gereği düşecektir. Ancak Yargıtay henüz bir karar vermediğinden ve de Aziz Yıldırım TFF tarafından yapılan sportif yargılamada aklandığından dolayı şu anda hala Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığına devam etmektedir.

Aziz Yıldırım aralıksız 15 yıldır görev yapıyor. Sarı-lacivertli futbol takımı, Yıldırım döneminde 5 kez Süper Lig şampiyonluğu, 1 kez Türkiye Kupası şampiyonluğu, 2 kez de TFF Süper Kupa şampiyonluğu yaşadı. Şampiyonlar Ligi’nde 1 kez çeyrek finale yükselme başarısı gösteren Fenerbahçe, 2013 yılında aynı başarıyı Avrupa Ligi’nde tekrarladı. Yıldırım, 15 yıllık süreçte 7 olağan, 3 kez de olağanüstü kongre yaşarken, 10 kez başkanlığa getirildi.

İlk kez 14-15 Şubat 1998'de seçilerek başkanlık görevine gelen Yıldırım, aradan geçen yaklaşık 16 yıllık sürede aday olduğu 11. kongrede de koltuğu bırakmadı. 3 kasım 2013 tarihinde yapılan Fenerbahçe Kulübü'nün olağanüstü genel kurulunda 11. kez başkan seçilen Aziz Yıldırım, görev süresinin ilk yılında, kulüp tarihinde en uzun süre başkanlık görevini yürüten isim olacak.

Aziz Yıldırım, 7 Nisan 2010 tarihinde 30 yıllık eşi Yıldız Yıldırım'dan boşanmıştır. 2 kız çocuğu vardır. Daha sonra 12 Mayıs 2011 tarihinde Gonca Çelikkıran (d.1972) ile evlenmiştir. 23.09.2013 tarihinde Yaz ismini verdikleri bir kızı olmuştur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Kardemir Karabükspor-İstanbul Başakşehir...
KARABÜK (AA) - Kardemir Karabükspor, Spor Toto Süper Lig'in 2. haftasında lig  tarihinde 6 defa karşılaştığı İstanbul...

Haberi Oku