Teknoloji:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesine ilişkin, "Bunu misilleme olarak değerlendirmeyi doğru bir yaklaşım olarak görmüyorum. Sınırı ihlal eden bir helikopterin uyarılmasına rağmen ihlaline devam etmesi halinde her ülkenin yapacağı bir davranışta bulunmuştur Türkiye" dedi.
Şahin, Karabük Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin, "Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında dinleme cihazının bulunduğu" iddialarına ilişkin sorusu üzerine Şahin, konuyu bir gazetenin haberinden okuduğunu, konuyla ilgili birim ve kuruluşların açıklama yapacağını söyledi.
Haberde ileri sürüldüğü gibi ciddi sayılabilecek bir yanlışlık varsa cumhuriyet savcılığının devreye gireceğini vurgulayan Şahin, "Ben bu haberi ihtiyatla karşıladım. Çünkü bizim kadın kolları yönetimine girmiş, bir başka ülke adına casusluk yaptığı ifade edilen kişilerden bahsediliyor ki bunu biraz abartılı haber olarak değerlendiriyorum. Böyle bir durumun gerçekleşme ihtimalini çok zayıf görüyorum" diye konuştu.
- Sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesi
Gazetecilerin, "sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesine" ilişkin düşüncesini sormaları üzerine Şahin, şöyle konuştu:
"Bunu misilleme olarak değerlendirmeyi doğru bir yaklaşım olarak görmüyorum. Sınırı ihlal eden bir helikopterin uyarılmasına rağmen ihlaline devam etmesi halinde her ülkenin yapacağı bir davranışta bulunmuştur Türkiye. Dolayısıyla büyütülecek, bir uluslararası mesele haline getirilecek, sorun haline getirilecek konu değildir. Konuyla ilgili hükümet sözcümüz Bülent Arınç'ın ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı açıklamaları yeterli görüyorum. Bunun dışında bir değerlendirme yapmak gereksiz."
- Demokratikleşme Paketi Değerlendirme Toplantısı
Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Demokratikleşme Paketi Değerlendirme Toplantısına ilişkin ise şunları söyledi:
"Türkiye ve Türkiye'nin geleceği, daha da demokratikleşmesi, hak ve özgürlük alanlarının daha da genişletilmesi için hangi adımların atılacağı konusu bizzat Başbakan tarafından kamuoyu ile paylaşılacaktır. Özellikle şunun altını çizmek zorundayız, 10 yılı aşkın bir süredir AK Parti iktidarları olarak demokratikleşme adını taşıyan adımları Türkiye için attık, halkımız için attık, 76 milyon insanımız için attık. Bundan sonra atılacak adımları bunlar için atarız. Bunu marjinal birtakım grupların, partilerin iddia ettiği gibi 'onların taleplerini karşılıyor' amaçlı olarak atmayız. 'Falan örgüt hükümetten şöyle bir adım atmasını istiyor' dendiği için biz şu ana kadar bir adım atmadık. Bundan sonra da atmayız. Attığımız her adım Türkiye'de tüm vatandaşlarımızı ilgilendirecek genel demokratik adımlardır."
- BM'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair raporu
Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye'de 21 Ağustos'ta meydana gelen olaya ilişkin yürüttüğü incelemelerin ardından yayınlanan raporu hakkındaki bir soruya ise Şahin, şu yanıtı verdi:
"Hem BM'nin hem de BM Güvenlik Konseyi üyelerinin çifte standart uyguladıklarını düşünüyorum. Bu konuda insan merkezli davranmadıklarını, dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun sadece insanı ele alan bir yaklaşım içerisinde bulunmadıklarını düşünüyorum. Her ülke, özellikle BM Güvenlik Konseyi üyeleri kendi çerçevesinden politika yapıyor. Amerika'nın da kendisine göre bir politikası var, Rusya'nın da. Burada politikalar çarpışıyor. Halbuki insanın kanının aktığı, gözyaşının aktığı, katliamların olduğu bir yerde ülkeler kendi politikalarını değil insan odaklı hareket etmek sureti ile 'bu kanı nasıl durdururuz, bu sorunu nasıl çözeriz' diye hareket etmelidirler.
BM'nin raporunun içeriği konusunda henüz geniş bir açıklama yapılmadı. Kimyasalların kimler tarafından atıldığı konusunda ellerinde deliller var mı onları bilmiyorum ama Türkiye olarak bizim Dışişlerimizin ve ilgili birimlerimizin bizzat Şam yönetimi tarafından kimyasal silahların kullanıldığı şeklinde açıklamaları oldu. Bakalım nasıl bir rapor ortaya konacak. Benim BM ve BM Güvenlik Konseyi üyelerinin yaklaşımları ile ilgili kuşkularım var."
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

En uygun ASUS notebooklar ucuzuburada.com! Asus...
En ucuz Asus notebooklar nereden ve nasıl alınır? Ucuzuburada.com size yine muhteşem bir fiyat ile Asus X...

Haberi Oku