Teknoloji:
Balinalara elektronik koruma
ABD'nin San Francisco Koyu'nda gemi çarpmaları sonucu meydana gelen balina ölümlerini azaltmak amacıyla kolları sıvayan bilim adamları, yeni bir "akıllı telefon" uygulaması geliştirdi.
Balinaların bulunduğu yer konusunda daha eksiksiz bilgi alma imkanı sağlayan "Whale Spotter (Balina Belirleyici)" adlı akıllı telefon uygulaması sayesinde, denizciler, balıkçılar ve deniz bilimcileri, bu sevimli deniz memelilerinin bulundukları yerleri interaktif harita üzerinde görme imkanına kavuşacak. Bu şekilde çıkarılan haritalar daha sonra ABD'deki federal denizcilik makamlarınca gemilere farklı geçiş yolları tavsiyesinde bulunmak amacıyla kullanılacak.
Nakliye şirketleri, hükümet yetkilileri ve bilim adamlarınca ortak yürütülen çalışmalar sonucu geliştirilen akıllı telefon uygulamasına ilişkin test çalışmaları, ABD federal yetkililerince San Francisco Koyu'nda yürütülüyor.
Zengin besin kaynaklarına sahip olması nedeniyle balinaların önemli uğrak alanlarının başında gelen San Francicso Koyu dışındaki kıta sahanlığı boyunca uzanan bölgede, bu yıl içinde meydana gelen çok sayıda balina ölümünün gemi çarpması sonucu olduğu sanılıyor

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

En uygun ASUS notebooklar ucuzuburada.com! Asus...
En ucuz Asus notebooklar nereden ve nasıl alınır? Ucuzuburada.com size yine muhteşem bir fiyat ile Asus X...

Haberi Oku