Teknoloji:
CÜ'de
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Nanoteknoloji Merkezi Yürütücüsü Prof. Dr. Sezai Elagöz, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) desteğiyle yürüttükleri 3. nesil güneş pili üretim çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Elagöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güneş pillerindeki temel amacın, yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş ışınlarından enerji elde etmek olduğunu belirtti.
Güneş ışınlarından elde edilen enerjinin LED teknolojisinin gelişmesiyle yaygın olarak kullanılmaya başlandığını dile getiren Elagöz, "Güneş pilleri daha çok silikon tabanlı olup çok yaygın olarak kullanılıyor. Bunlara 1. nesil güneş pilleri diyoruz. Bunlardaki verim yüzde 20 civarında. Bu tip güneş pillerinde verimi artırmak istediğiniz zaman alanı oldukça büyütmeniz gerekir. Dünya üzerinde stratejik önemi olmayan bir uygulamada çok büyük güneş panelleri kurabilirsiniz" diye konuştu.
Askeri alanlarda ve uzay çalışmalarının yapıldığı yerlerde büyük alan kaplayan güneş panellerinin kullanılamayacağını ifade eden Elagöz, bu alanlar için küçük alanlı güneş pillerinin yapılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
"İşte bu araştırma bizi 3. nesil güneş pilleri arasında Tandem Güneş Pilleri adıyla anılan bir gruba getiriyor. Bu grupta farklı malzemeler kullanılabilir ancak temel fikir şu: Birden fazla güneş pili eklemini üst üste büyütmek suretiyle, aynı anda 2 ya da 3 ayrı güneş ışığı dalgasından elektrik enerjisi elde etmektir. Durum böyle olunca daha küçük bir alanda daha çok enerji elde etmiş oluyorsunuz. İkincisi, güneş şiddetini yoğunlaştırdığınız zaman, örneğin bu güneş pilinin üzerine büyük mercekle ışığı toplayıp da yüksek düşünürseniz o zaman doğal olarak elde ettiğiniz elektrik enerjisi de buna göre artacaktır."
3. nesil güneş pillerinin yüksek sıcaklığa dayanan bir yapıda olduğunu belirten Elagöz, bunların üzerine ışık yoğunlaştırıcılar konularak hem alanının küçültülebildiğini hem de çok daha etkin şekilde enerji elde edilebildiğini söyledi.
Proje üzerinde 2 yıldır çalıştıklarını ifade eden Elagöz, "Amacımız yüzde 40'a varan enerji verimliliğini yakalamaktır. Türkiye'de sadece CÜ'de bulunan Metal Organik Kimyasal Buhar Biriktirme Kristal Büyütme Laboratuvarında AsP tabanlı büyütme yapılarak 3'üncü nesil güneş pili üretimi çalışmaları sürüyor. Bu proje 3 tabakada yapılıyor. Biz şu an 2. tabakayı büyüttük. Son tabakayı büyüterek projemizi gelecek yıl sonlandıracağız" diye konuştu.
3. nesil güneş pillerinin maliyetinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Elagöz, bu pillerin askeri uygulamalar ve uzay çalışmalarında kullanılabileceğini söyledi.
Projenin TÜBİTAK destekli olduğunu ifade eden Elagöz, sonuçların başarılı olması ve verimliliğin artırıldığının kanıtlanması durumunda uygulama için ilgili birimlere teklif götüreceklerini belirtti.
Elagöz, proje kapsamında ODTÜ'nün de altyapısının kullanılacağını dile getirerek, "Bu 3. nesil güneş pili her alanda kullanılabilir. Verimliliği yüzde 50'leri aşan boyutlara geldiğinde seri üretime geçilip ucuzlatılabilir ve evlerde de kullanılabilir. Böylece elektrikten çok daha fazla tasarruf sağlanmış olur" dedi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

En uygun ASUS notebooklar ucuzuburada.com! Asus...
En ucuz Asus notebooklar nereden ve nasıl alınır? Ucuzuburada.com size yine muhteşem bir fiyat ile Asus X...

Haberi Oku