Teknoloji:
Erdoğan-Şerif görüşmesi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile Suriye'yle ilgili gelişmeleri ve bölgedeki son durumu değerlendiklerini belirterek, Türkiye ile Pakistan'ın bu noktada fikir birliği içerisinde olduğunu gördüklerini söyledi.
Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülke arasında özellikle ticari ilişkiler ve enerji alanındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik ne gibi adımlar atabileceklerini müzakere etme fırsatı bulduklarını belirtti.
Toplantıda ortaya konan stratejik vizyonu ortak açıklamalarına da yansıttıklarını dile getiren Erdoğan, görüşmelerde güvenli ticari ilişkiler tesis edilmesi, ticaret hacminin yeterli olmadığı ve bunun çok daha ilerilere taşınması gerektiği konusunda fikir teatisinde bulunduklarını ve mutakabatlarını ifade ettiklerini anlattı.
Erdoğan, ülkeler arasındaki ticaret hacmini en kısa sürede 2 milyar dolar seviyesine çıkarma hedeflerini teyit ettiklerini vurgulayarak, "Özel sektör ortaklıklarının ve yatırımlarının teşviki noktasında da ortak bir siyasi kararlılığa sahip olduğumuzu müşahede ettik. Tabii ki ticaretimizin artırılmasıyla birlikte ulaşım imkanlarını da çeşitlendirmeyi öngörüyoruz" diye konuştu.
Türk Hava Yolları'nın gerek İslamabad gerek Karaçi gerekse Lahor'a yapacağı seferleri artırmayı hedeflediklerini dile getiren Erdoğan, "Gerek işadamlarının gerek halkımızın, halklarımızın karşılıklı gidiş gelişleriyle aramızdaki birlikteliğin, aramızdaki kaynaşmanın çok daha iyi bir noktaya geleceğine inancımız tamdır. Ülkelerimiz arasında demiryolu ve havayolu taşımacılığının geliştirilmesi, denizcilik alanında da iş birliği imkanlarının artırılması üzerinde durduk" dedi.
-"Suriye konusunda fikir birliği içerisindeyiz"
Bölgede yaşanan gelişmeler konusunda da fikir alışverişinde bulunduklarına işaret eden Erdoğan, Suriye ile ilgili gelişmeleri de değerlendiklerini aktardı.
Erdoğan, Türkiye ile Pakistan'ın bu noktada bir fikir birliği içerisinde olduğunu gördüklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
"Terör konusunda gerek Pakistan'ın gerekse Türkiye'nin uzun yıllara dayalı sıkıntıları var. Bunları aramızda görüştük. Terör nedeniyle ciddi acılar yaşamış bu iki ülkenin, müşterek neler yapabilir, terörle mücadelede ne gibi birlikteliklerimiz olabilir, başlattığımız çalışmaları bundan sonra nasıl geliştirebileceğimizi de görüştük."
Toplantı çerçevesinde enerji, ticaret, ulaştırma, güvenlik, kültür, çevre ve şehircilikle buna yönelik kentsel gelişim ve belediye hizmetleri alanlarında iş birliğine yönelik 13 anlaşma imzaladıklarını belirten Erdoğan, böylelikle yüksek düzeyli iş birliği konseyi çalışmaları kapsamında Türkiye ile Pakistan arasında imzaladıkları belge sayısının 40'ı aştığını bildirdi.
-Kasım'da iade-i ziyaret
Erdoğan, geniş bir yelpazede imzalanan bu anlaşmaların, çok yönlü ikili ilişkileri, kurumsal ve ahdi bir zemine oturtarak, etkin şekilde geliştirme yönündeki ortak iradeyi de açıkça ortaya koyduğunu söyledi.
Yapılan görüşmelerin ve imzalanan anlaşmaların Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğine inancının tam olduğunu vurgulayan Erdoğan, Navaz Şerif'in yarın da İstanbul'da girişimciler ve işadamlarıyla gerek ikili gerekse heyetler arası çalışmalarının olacağını kaydetti.
Başbakan Erdoğan, kasım ayının ilk yarısında iş adamlarıyla Pakistan'a iade-i ziyarette bulunacaklarını da belirtti.
(Sürecek)
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

En uygun ASUS notebooklar ucuzuburada.com! Asus...
En ucuz Asus notebooklar nereden ve nasıl alınır? Ucuzuburada.com size yine muhteşem bir fiyat ile Asus X...

Haberi Oku