Medya, terör haberlerini sunarken, ceset görüntüleri, kan izleri vb. yayınlayabilmektedir. Haberleri çocukların da izleyebileceği dikkate alınırsa, bu görüntüler toplumun ruhunda çok derin yaralar açabilir. Toplumu korkuyla "hipnoz" ederek duyarsızlaştırabilir ve karamsar hale getirebilir. Gelişmiş ülkeler filmlere yaş sınırlamaları getirmişlerdir. Sorumlu yayıncılar televizyonlarda belli bir saatten önce şiddet içerikli ne bir film ne de bunun reklamını yayınlamaktadırlar.
Medyanın bir diğer özelliği de hassas operasyonlara katılan görevliler hakkında gerek görüntü, gerekse yazılı olarak geniş bilgi sunmasıdır. Terör örgütleri de bu tür operasyonlara katılan bireyleri er geç kendilerine bir hedef olarak seçmektedirler.
Medya "zanlıların masumiyeti ilkesi"ni ihlal etmektedir. Bir insan terörist bile olsa mahkeme tarafından yargılanmadan, medya tarafından yargılanarak adeta cezası verilmektedir.
Bazı ülkelerde "sanığın masumiyeti" ilkesi gereği basına görüntü yasağı getirilmiştir. Hiçbir basın mensubu ne tv kamerasıyla ne de fotoğraf kamerasıyla mahkeme içerisinde görüntü alamamakta ve yalnızca el çizimi, farazi resim yayınlayabilmektedir.
Terör haberlerinin sürekli medyada yer alması ve özellikle güvenlik güçlerinin hatalarının abartılarak verilmesi sonucunda, güvenlik güçleri demoralize olabilir ve kendilerini değersiz görebilirler.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65