TV-Medya:
Dombıra dinle Uğur Işılak Dombıra ve sözleri Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti seçim müziği

AK Parti Uğur Işılak ak parti yerel seçim şarkısı dombıra DİNLE DOMBRA DİNLE DOMBRA PAYLAŞ AK PARTİ SEÇİM MÜZİĞİ DOMBİRA PAYLAŞ DOMBRA İZLE DOMBRA DİNLE DOMBİRA İNDİR DOMBRA FULL HD DOMBRA DİNLE UĞUR IŞILAK DOMBRA DİNLESENE   

Müzikolog Kaya Kuzucu, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yaşayan şarkının sahibi Arslanbek Sultanbekov’un, Ak Parti’nin şarkıyı izinsiz kullandığını duyup Türkiye’deki avukatları aracılıyla yasal işlemlere başladığını söyledi.
Ak Parti’nin dün Ankara Arena Spor Salonu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlediği ve seçim startını verdiği programda Uğur Işılak tarafından seslendirilen seçim şarkısının orijinal adının dombıra olduğu ve söz ve müziğinin Kazakistanlı Sultanbekov’a ait olduğu ortaya çıktı.
Ak Parti Dombıra dinle
Müzikolog Kaya Kuzucu, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yaşayan şarkının sahibi Arslanbek Sultanbekov’un, Ak Parti’nin şarkıyı izinsiz kullandığını duyup Türkiye’deki avukatları aracılıyla yasal işlemlere başladığını söyledi. Ak Parti’nin dün Ankara Arena Spor Salonu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlediği ve seçim startını verdiği programda Uğur Işılak tarafından seslendirilen seçim şarkısının orijinal adının dombıra olduğu ve söz ve müziğinin Kazakistanlı Sultanbekov’a ait olduğu ortaya çıktı. Doğan Haber Ajansı’na açıklama yapan müzikolog Kaya Kuzucu, AK Parti’nin yeni seçim şarkısı dombıra’nın sözlerinin değiştirilerek Başbakan Erdoğan’a uyarlandığını ve şarkının sahibi Arslanbek Sultanbekov’un “İzin alınmadı” diyerek dava açma girişimini başlattığını duyurdu. dombıra için Uğur Işılak’ın şarkının sahibi olan Arslanbek Sultanbekov’dan izin almadığını belirten Kaya Kuzucu, şunları söyledi: “Dün bu şarkıyı dinlediğimizde şok geçirdik. Aslenbek ile görüştük o da şaşkınlık yaşadı. Bu şarkıyı 2011 yılından beri Türkiye’nin dört bir tarafında düzenlediğimiz konserlerin yanı sıra 2012 yılında TRT Ayvaz kanalındaki programda seslendirdik. Bu şarkı MESAM’a kayıtlı eserler arasında ve Aslanbek Sultanbekov da MESAM üyesidir. Bir müzisyen şunu çok iyi bilir ki, eserler izinsiz veya bedel ödenmeden alınmaz ve kullanılamaz. Bu öncelikle kul hakkına girer. Ama maalesef ülkemizde gasp ve hırsızlıklara da bir de müzik hırsızlığı eklenmiş olduğu gördüm bu vesileyle çok üzüldük.” Sultanbekov adına resmi internet sitesi yöneticileri tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Arslanbek Sultanbekov ‘dombıra’ adlı eserini hiçbir siyasi partinin seçim müziği olarak kullanmasını istememiştir. Yapılan çalışmalar Arslanbek Sultanbekov’un izni dışındadır. Konu hakkında söz konusu eseri uyarlayan kişi ile görüşülecek ve hukuki süreç başlatılacaktır.” dombıra NEDİR? dombıra adı Kazak Türkleri’nin kullandığı iki telli, parmakla çalınan halk çalgısından geliyor. Cengiz Han filmi Kızıl Elma’da şarkının sahibi Arslanbek Sultanbekov tarafından seslendirilmişti. Şarkının orijinal sözleri Kazak halk çalgısı olan bağlamanın atası dombıra’ya duyulan sevgiyi anlatıyor. SULTANBEKOV KİMDİR dombıra müziğiyle türk dünyasında ünlü olmuş olan Arslanbek Sultanbekov Kuzey Kafkasya kökenli Nogay halk müziği sanatçısıdır. 

UĞUR IŞILAK - DOMBIRA VE SÖZLERİ
Göründüğü gibi olan / Gücünü milletten alan Recep Tayyip Erdoğan / Mazlumlara sırdaş olan Gariplere yoldaş olan / Recep Tayyip Erdoğan Ezilenlerin gür sesidir o / Suskun dünyanın hür sesidir o Göründüğü gibi olan /Gücünü milletten alan Recep Tayyip Erdoğan Halkın adamı Hak’kın aşığı / O milyonların umut ışığı Mazlumlara sırdaş olan / Gariplere yoldaş olan Recep Tayyip Erdoğan Oldu her zaman sözünün eri / Çıktığı yoldan dönmedi geri Kararlıdır davasında / Anaların duasında Recep Tayyip Erdoğan Sözü dosdoğru yoktur riyası / Zalimlerin korkulu rüyası İnandığı yolda gider / Yıllardır beklenen lider Recep Tayyip Erdoğan dombıra ORJİNAL SÖZLERİ Kara kış köyüme gelende Lapa lapa kar yere düşende Dombıramı alırım Yürek sazımı çalarım Kaygılarımı hiç söylenmem. Dombıra sazımı işiten babalar Manasına kulak veren analar İşittiğini akıl yorarak, Yürekleri titreyerek Göz yaşlarını esirgemezler. Nogayların derdi sayısız, her gününde Yiğitlerin uyumadığı günlerde Yüreklerini cesaretlendiren Savaşlarda güç veren Görüp geçirmiş dombıra

Işılak, “Biz zaten bir kişiye ait olduğunu bilsek o kişiden izin alırız veya hiç kullanmayız. Biz bu eseri anonim olarak biliyoruz, sadece biz değil yüzlerce, binlerce insanın anonim bildiği gibi anonim biliyoruz. Anonim olduğunu bildiğimiz, halka mal olan bir eser olduğunu bildiğimiz, bir Asya ezgisi olarak düşündüğümüz için biz eseri kullandık ve üzerine söz yazdık” dedi. Konunun saantkarlar arasında halledilebileceğini belirten Işılak, “Ama gerçekten bir bestekarı varsa ve Aslanbek’de bunu ispat ederse, ispat etmesinede gerek yok, yüzde yüz benimdir diyorsa; o zaman oturur konuşuruz, kendi aramızda hallederiz bir sanatkar olarak. Bunu çok abartmanın, bunun siyasi kulislerde konuşuluyor olmasının, Meclis’e taşınıyor olmasının, Meclis kavgasına sebep oluyor olmasını ben çocukça buluyorum. Basitçe bir davranış buluyorum. Biraz daha seviyeye davet ediyorum. Sanatkarlar arasında birşey olmuşsa bunu siyasi malzeme haline, sisyasi polemik malzemesi haline getirmeninde bir hoş davranış olmadığını düşünüyorum. Bıraksınlar, sanatkarlar kendi arasında halletsin bu meseleyi. Öyle bir gün gelir ki; bakarsınız Aslanbek Dombra’yı çalar, ben bu eseri yine seslendiririm. Bu noktada herkes müsterih olsun” şeklinde konuştu.
AK PARTİ SEÇİM ŞARKISI dombıra DİNLE

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

FİLM İZLE - Düğün Dernek izle Full HD film...
Düğün Dernek +30 dakika çıkmışken biz sizlere Düğün Dernek'in full hd versionunu sunuyoruz. Düğün...

Haberi Oku