Yaşam:
At ve Eşek eti satan kasaptan savunmanın böylesi!

Bayrampaşa’da 19 Ocak 2012’de Burhan Polat’ın sahibi olduğu kasap dükkânına düzenlenen baskında ele geçirilen etlerin tek tırnaklı hayvan eti olduğu tespit edildi. Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün şikâyeti üzerine Burhan Polat ve çalışanlar Abdullahbaki B. ile Murat S. hakkında ‘bozulmuş veya değiştirilmiş gıda veya ilaç ticareti suçundan 1 yıl 4 aydan 6.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

‘Lahmacuncuya satıyormuş’
İstanbul 37’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada, Abdullahbaki B., etlerin asıl sahibinin Murat isimli bir kişi olduğunu belirterek, “At, eşek eti olduğunu bilmiyordum. Lahmacunculara satıyormuş. Ben sadece iyilik yaptım. Bu etleri bir seferliğine dükkânda emanet bıraktım. Bizim köfte ve et muayenelerimiz temiz çıktı” diye savunma yaptı.

‘Ne eti olduğunu bilmem’
Kasap Burhan Polat ise, “At, eşek eti yemiş olabilirim. Ama satmadım. Etleri Murat adında biri yanımda çalışan Abullahbaki’ye bırakmış” diye konuştu. Çalışanlardan Murat S. de savunmasında, “Gündelikçi olarak çalışıyordum. Etin at eti mi başka bir hayvan eti mi olduğunu bilmem. Suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

Erteleme ve indirim yok 
Etlerin emanet olduğuna ilişkin beyanlarına itibar edilmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken mahkeme Burhan Polat’ı 2 yıl 2 ay 20 gün hapis ve bin 200 TL adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme hapis cezasında erteleme ve indirim uygulamadı. Çalışanlar Abdullahbaki B. ve Murat S. ise, satılan etlerden doğrudan gelir elde ettiklerine dair yeter, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından beraat etti. 

Anahtar Kelimeler
KASAP KOMİK SAVUNMA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

“Nevruz, yeni bir dönemin başlangıcı olsun”
Aziz Alper Biten, bütün Ortadoğu halklarının bayramı olan Nevruz’u kutladı. Biten, “Nevruz Bayramı,...

Haberi Oku