Yaşam:
Büyükşehir Belediyesi, Ankara'da uygulanan cenaze defin hizmet bedellerine ilişkin açıklamada bulundu

 Başkent’teki defin ücretlerine ilişkin bazı gazetelerde yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Tüm cenaze hizmetlerini Büyükşehir Belediyesi olarak ücretsiz yerine getiriyoruz. Sadece fakir ve kimsesiz vatandaşlar hariç, cenazenin bağlı bulunduğu ilçe belediyelerine toprak mezarlar için 200, beton mezarlar için ise 400 TL yatırılıyor. Bu bedeller de 3 yıldır değişmiyor” açıklamasını yaptılar.

         Başkentlilerin her anında yanında olabilmek adına sayısız hizmete imza atan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları acılı günlerinde de yalnız bırakmıyor. Yakınlarını kaybeden vatandaşların ücretsiz Alo 188’i aramasının ardından, defin anına kadar yanında olan Büyükşehir Belediyesi, tüm hizmetleri ücretsiz olarak karşılıyor.

         Başkent’te uygulanan defin işlemlerine ilişkin çıkan haberlerin gerçek dışı olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, konuya ilişkin şu açıklamada bulundular:

“Cenaze taşıma, yıkama, kefenleme ve dini vecibelerin yerine getirilmesi gibi tüm hizmetleri ücretsiz olarak yerine getiriyoruz. 188 ücretsiz cenaze hattının aranmasının ardından cenaze evden alınıyor ve araçta bulunan hoca tarafından dini vecibeler yerine getiriliyor. Ayrıca ölüm raporu da görevli doktorumuz tarafından hazırlanıyor.

Ardından bu hazırlanan ölüm raporu ile vefat eden kişinin bağlı bulunduğu ilçe belediyesine gidilerek burada toprak mezar için 200, beton mezar için 400 TL yatırılıyor. Bu ücretler Yeni açılan Ortaköy Mezarlığı’nda ise toprak mezar için 100, beton mezar için 200 TL olarak belirlendi.  Ödeyemeyeceğini bildirenlerden ise herhangi bir ücret alınmıyor.

İşlemlerden sonra yine vefat eden kişinin yakınlarının eşliğinde cenaze yıkanıyor, kefenleniyor ve Alo 188 cenaze merkezi araçlarıyla dini vecibelerin yerine getirileceği camiye, ya da yakınları için bekletilmesi gerekiyorsa mezarlıklar içindeki tesislerde bulunan morglarda bekletiliyor. Cenaze daha sonra  dini vecibelerin yerine getirilmesinin ardından defin alanına götürülüyor. Burada Büyükşehir Belediyesi’nin görevlileri tarafından dualar eşliğinde defini gerçekleştiriliyor.

Mezar ücretleri dışındaki tüm bu hizmetler ücretsiz olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanıyor.

Kamuoyunun bilgisine sunarız…”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Yeni bir fay hattı ortaya çıktı
Dün gece Burdur'un Ağlasun İlçesinde yaşanan depremle yeni bir fay hattı ortaya çıktı…

Haberi Oku