Yaşam:
Kar ne zaman yağacak? Hava durumu 26 Ocak 2014 Bugün hava nasıl İstanbul-Ankara kar yağacak mı?

Kar ne zaman yağacak? İstanbul'a kar ne zaman yağacak? Şu günlerde bahardan kalma bir hava yaşıyoruz fakat İstanbul ve Ankara için şiddetli kar uyarısı yapıldı. Ankara'ya kar ne zaman yağacak 2014. Bahardan kalma havalar çok yakında yerini kar ve yağmura bırakacak. Uzmanlar uyardı Ankara ve İstanbul'a kar geliyor. Ankara ve İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden havalardan sonra Türkiye Soğuk hava dalgasının içine giriyor. Peki İstanbul'a kar ne zaman yağacak. Uzmanlar uyardı işte detaylar... İşte Kar ne zaman geliyor haberimizin detayıTürkiye Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine kapılacak. Çarşamba'dan itibaren ülke genelinde yağışlar başlayacak; Pazar ve Pazartesi İstanbul'da kar yüzünü gösterecek. Yağışlar Şubat ayında da etkisini gösterecek. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havaya etkisini gösterecek. Çarşamba günü yurt genelinde hafif yağmurlar başlayacak. İç bölgelerde, karla karışık yağmur ve kar yağışı olacak. Ülke genelinde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerine çıkan sıcaklık, ortalama 10 derece düşerek, mevsim normallerine gelecek. Ankara'da 12 ila 13 dereceye yükselen sıcaklığın, 2 ila 3 dereceye kadar düşecek.Yağışların Çarşamba gününden itibaren kıyı kesimleri hariç, karla karışık yağmur ya da kar şeklinde olacağını belirten uzmanlar, hafta sonuna doğru Ankara, Bursa, Kocaeli, Konya, Erzurum'da kar yağacağını söylediler. İstanbul'da ise Pazar ve Pazartesi günü yer yer kar ve karla karışık yağmur beklendiğini bildirdiler.

İL İL HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN

Meteorologlar, Balkanları donduran kar yağışının bu akşam bölgeyi terk edeceğini ve Türkiye yönünde ilerleyeceğini bildirdi. Kar yağışı nedeniyle Bosna Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ'ın büyük bir kısmı beyaza bürünürken, hava sıcaklıklarında da önemli düşüşler yaşandı. Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da kar kalınlığı 10 santimetreye yaklaşırken, hava sıcaklığı ise eksi 3 dereceye kadar düştü.

Bosna Hersek Federasyonu Meteoroloji Kurumundan edinilen bilgiye göre, kar yağışı gün sonuna kadar etkisini sürdürecek ve bu akşamdan itibaren yurdu terk edecek.
 

Yapılan son hava durumu değerlendirmelerine göre yurt genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Kuzey Ege'nin iç kesimleri ve İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların; Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de kuvvetli (21-50 kg/metrekare), Muğla ve Antalya çevrelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/metrekare) ve yer yer şiddetli (76-100 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor. Doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

İL İL HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan hava durumu tahminlere göre, hava sıcaklığının güney kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı bekleniyor. Rüzgar, genellikle güney ve batı, kuzey kesimlerde kuzey ve doğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi ve Karadeniz kıyılarında kuvvetli (30-60 km/saat), İzmir ve Aydın'ın kıyı kesiminde yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/s) esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu ve yağmurlu, kuzey ilçelerinin yüksekleri karla karışık yağmurlu 10

İstanbul: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 15

İzmir: Çok bulutlu, kuvvetli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 14

Adana: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı 17

Antalya: Çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların; kuvvetli ve çok kuvvetli yer yer şiddetli olması bekleniyor) 14

Samsun: Çok bulutlu, öğle saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 14

Trabzon: Çok bulutlu, akşam saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 13

Erzurum: Çok bulutlu, öğleden sonra kar yağışlı 2

Diyarbakır: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra yağmurlu (Sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor)

HAFTA İÇİ YAĞIŞ YOK

Meteorolog Damir Santiç, yaptığı açıklamada, kar yağışı ve soğuk havanın sadece Bosna Hersek'te değil, tüm Balkan ülkelerinde etkili olduğunu belirterek, bu akşamdan itibaren yurdu terk etmesi beklenen soğuk hava ve kar yağışının Türkiye yönünde ilerleyeceğini ifade etti.

Santiç, ülkede hafta içerisinde yağış beklemediklerini ancak gelecek hafta sonu kar yağışı ve soğuk havanın yeniden etkili olacağını belirtti.

Bu arada, dün akşamdan beri etki olan kar yağışı nedeniyle, Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki İzaçiç sınır kapısının kamyon ve tırlara kapatıldığı bildirildi.

Öte yandan, Bosna Hersek Otomobil ve Motosiklet Birliğinden yapılan açıklamada, ülkenin orta kesimlerinde Olovo-Kladany ve ülkenin kuzeybatısındaki Bosanski Petrovac-Bihaç güzergahlarında sürücülerin zincir takmaları uyarısında bulunuldu.

ZAGREB'DE 20 SANTİMETREYE ULAŞTI

Hırvatistan'ın kuzey kesimlerinde dün akşamdan itibaren etkili olan kar yağışı yerini soğuk havaya bırakacak. Başkent Zagreb'de yaklaşık 20 santimetreye ulaşan kar kalındığının, yüksek kesimlerde 44 santimetreye kadar ulaştığı bildirildi.

Hırvatistan Meteoroloji Kurumundan yapılan açıklamada, bugün öğleden sonra etkisini azaltan kar yağışının yerini dondurucu soğuklara bırakacağı ve bu gece hava sıcaklığını eksi 11 dereceye kadar düşmesinin beklendiği bildirildi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Yeni bir fay hattı ortaya çıktı
Dün gece Burdur'un Ağlasun İlçesinde yaşanan depremle yeni bir fay hattı ortaya çıktı…

Haberi Oku