Yaşam:
Safranbolulu çiçekten rekor satış fiyatı

Ağustos ayında dikilmeye başlanan, ekim-kasım aylarında mor renkli ve hoş kokulu çiçekler açan, 15-30 santimetre uzunluğundaki safran bitkisi, Safranbolu ilçesinde 39 çiftçi tarafından 40 dönüm alanda üretiliyor. Sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce toplanan safran, kilogramı 20 bin liradan yurt içi ve dışı pazarlara gönderiliyor. Karabük Valisi İzzettin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, safran üretiminin çok uğraş isteyen ve titizlik gerektiren bir iş olduğunu, bu nedenle üretimi artırmak için çiftçilere çeşitli destekler verdiklerini söyledi.

Teşvik amacıyla üreticilerden safran satın aldıklarını belirten Küçük, şunları kaydetti: "Geçen yıl 23 kilogram mahsul alınan safran üretiminin bu yıl 27 kilograma çıkarılması için çalışmalar yaptık. 12 köyümüzde bulunan 39 çiftçimize safran üretimi konusunda uzmanlar tarafından eğitim verildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı uzmanlarımız köylerdeki safran tarlalarında çiftçilerimizle çalışıyor. Dikiminden ürün toplama anına kadar uzmanlarımız kontrol ediyor. Gerçekten çok meşakkatli bir üretim gerektiriyor. Bir önceki yıl 20 kilogram ürün almıştık. 25 kilogramı hedefledik geçen yıl ancak 23 kilogramda kaldık. Bu yıl konuya daha fazla eğilerek hedefimizi de artırdık. 27 kilogram için her türlü altyapıyı hazırladık. Tabii doğal koşulların da uygun gitmesi gerçeği var. Umarım, her şey yolunda gider ve hedeflediğimiz ürünü alırız."

Sahte safran sıkıntısı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık ise ilçede safranın doğal şartlarda üretildiğini ve toprağın elverişli olması dolayısıyla kalitenin öne çıktığını vurguladı. Kalitesinden ödün vermemek ve taklitlerinden sakınmak için "Safranbolu Safranı" olarak coğrafi işaret aldıklarını hatırlatan Ayvalık, "Türkiye'de 'Safranbolu Safranı' diye satılan sahte safranlar için önlem almaya çalışıyoruz. Ülkemizde ve bazı ülkelerde kalitesiz ve elverişsiz ortamlarda kendiliğinden yetişen safranlar "Safranbolu Safranı" gibi pazarlanıyor. Buna çok rastladık. Birçok kişi hakkında bu konuda yasal işlemler başlatıldı.  Tüketiciler buna dikkat etsinler.  Coğrafi işaret bulunmayan ürünü almasınlar" ifadesini kullandı.

Pazar sıkıntısı yok
Yazı köyünde safran üretimi yapan Recep Kartal ise aldıkları özel eğitim sayesinde üretim yapabildiklerini, üretimindeki zorluklar nedeniyle birçok kişinin bu işi yapmaya cesaret edemediğini belirtti. Yaklaşık bir dönümlük alanda safran üretimi yapabildiğini kaydeden Kartal, sözlerini şöyle tamamladı:
"Ağustos ayının ikinci yarısında soğanı dikilen safran, ekim-kasım aylarında çiçek açar. Kasım ayında sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce toplanır. 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram safran alabiliyoruz. Ekim ve toplama işlemleri tamamen insan gücü istiyor. Hassas bir bitki olduğu için elle topluyoruz. Kilogramını 20 bin liradan sattığımız safranın pazar sıkıntısı yok. Yurt içinden ve dışından sipariş alıyoruz. Ayrıca kaymakamlık da elimizdeki safranı satın alarak gerekli yerlere ulaştırıyor."


* Safran, yüksek tansiyondan solunum sistemi şikayetlerine ve Alzheimer’a kadar birçok hastalığa çare olabiliyor* Obeziteyi önlemede büyük önem taşır.* Çok iyi bir antioksidan ve anti kanserojen baharattır.* Depresyona iyi gelir.* İştahı Düzenler.* Strese karşı birebirdir. Beyindeki seratonin hormununu aktive ederek mutluluk sağlar.* Kaserli tümörü küçültücü etkisi vardır. Ayrıca tümörün yayılmasını önler.* Göz hastalıklarının ilerlemesini durdurur.* Kötü kolesterolü düşürür.* Kalbi kuvvetlendirir.* Kabızlığı giderir.* İştah açıcı özelliği vardır.* Gaz gideicidir.Safranın Zararları,Safranın Alınmasının ZararlarıFazla miktarlarda kullanılması zehirleyici etki yapar ve hayati tehli ke oluşturur.Böbreklere zarar verir. Kanamaya sebep olur. Düşük riski oluşturduğundan hamile kadınların kullanması kesinlikle sakıncalıdır.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

“Nevruz, yeni bir dönemin başlangıcı olsun”
Aziz Alper Biten, bütün Ortadoğu halklarının bayramı olan Nevruz’u kutladı. Biten, “Nevruz Bayramı,...

Haberi Oku