Yaşam:
Taşeronda son durum. Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? Taşeron işçilerin maaşlarına zam yapılacak mı?

Kamuda Çalışan Şirket İşçileri Derneği (KAŞİD) Genel Başkanı Adem Kuru, asgari ücrete yapılan zamma tepki göstererek, Sayın Bakan'ın veya danışma kurulundaki insanların ortaya çıkardığı rakam asgari ücret değil, sefalet ücretidir dedi. KAŞİD Genel Başkanı Adem Kuru ve derneğin yönetim kurulu üyeleri 4 kişilik bir ailenin asgari ücret ile geçinmesinin mümkün olmadığını belirterek, yeni yılda asgari ücrete yapılan zamma tepki gösterdi.

Dernek binasında düzenlenen basın toplantısında, bir ailenin mutfak harcamaları kapsamında aldığı temel gıdalar sergilenerek, hazırlanan dövizlerin üzerine ailenin temel harcamaları yazıldı. Dernek genel başkanı Adem Kuru, asgari ücretin mutfak harcamaları ve bazı temel harcamalara dahi yetmediğini belirterek, bu ücretle kredi kartı borçlarını ödeyemeyeceklerini, giysi veya ayakkabı alamayacaklarını ifade etti.

Kuru, 2013 yılında asgari ücretin 803 lira olduğunu, yapılan yüzde 5'lik zamla beraber asgari ücretin 846 liraya yükseldiğini hatırlatara, 4 kişilik bir ailenin yaptığı harcamalar, öncelikle mutfak masrafıdır. Biz bu ailenin aldığı mutfak masrafının sadece bazılarını alabildik. En ucuzu 300 lira tutuyor ve içinde et tavuk gibi gıdalar da yok. Bunlara kira, elektrik su gibi masraflar eklendiğinde rakam en düşük hesaplamayla 850 lirayı geçiyor.

Sayın Başbakan, 'Biz müreffeh bir Türkiye ortaya çıkardık, biz kredi faizlerini düşürdük, alım gücünü yükselttik, enflasyonu tek haneli rakamlara indirdik' diyor. Peki bir taşeron işçinin kredi kartı varsa, kredi kartını nasıl ödeyecek. Kredi kartını ödeyemiyor.

Bu insan ailesine bir ayakkabı, bir elbise veya taksitli harcama yaptıysa bu taksiti nasıl ödeyecek, 850 liralık harcamayı zaten yapmış. Bu daha fazla sıralanabilir. Sayın Bakan'ın veya danışma kurulundaki insanların ortaya çıkardığı rakam asgari ücret değil, kölelik düzeni içerisinde sefalet ücretidir. Bu ücret 4 kişilik aileyi tatmin edebilecek seviyede bir ücret değildir diye konuştu.
 

Taşeron işçilerin en dertli oldukları konu olan kıdem tazminatında son mutabakat gerçekleştirildi gerçekleştirilmesine, ancak şeytanın bacağı kırılamadı ve uzlaşı yine olmadı. Taşeron işçiler tasarısı şimdilik güme gitti, torba yasaya girerek Meclis'e gitse bile, yine uzlaşılamayan şartlarla taşeron işçilerin istediği olmayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından gerçekleştirilen ve vaat edilen son kıdem tazminatı toplantısı da sona erdi. Taşeron işçiler ile masaya oturan Bakan Çelik, rafa kalkan müzakereye son noktayı koydu. İnatlaşan taraflar son durumu şöyle özetledi...

Sürekli bir şekilde son kez uzlaşı toplantısı yapılacağını dile getiren Bakan Faruk Çelik, o toplantıyı gerçekleştirdi, ancak bu taşeron işçilerin uzlaşamam toplantısı oldu. Bakan Faruk Çelik'in 21 gün olsun dediği kıdem tazminatı olayında taşeron işçiler birlik oldu ve 30 günden bir gram aşağı inmediler. İşte o taşeron işçilerin kıdem tazminatındaki en son yeni gelişmesinin ayrıntıları Spothaber.com'da.


Uzun bir süredir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in son bir uzlaşı toplantısı daha deyip durduğu olay gerçekleşti. Taşeron işçilerin birlik olduğu masadan uzlaşı olmadan kalkıldı. Kıdem tazminatında 30 gün olarak direten taşeron işçiler ve Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'a karşılık Bakan Çelik 21 günde ısrarcı oldu. İşte son taşeron işçiler ve kıdem tazminatı konusu Spothaber.com'da.

İşçiler birlik oldular, kıdemde 30 gün garantisi verilmeyince 'biz bunu tartışmayız' deyip konuyu kapattılar. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, "Biz de taşeron konusunu getiririz, size de taslağı göndeririz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi ve işveren sendikaları konfederasyonlarıyla bir kez daha bir araya geldi. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren toplantının resmi gündeminde esnek çalışma, taşeron işçilik ile kiralık işçilik konuları vardı. Bakan kıdem tazminatı konusunu da açmak istedi, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Kıdem tazminatını tartışmaya açmayız. Aylık maaşın yüzde 8.3'üne denk gelecek şekilde kesintinin yani bir yıla 30 gün kıdemin değişmeyeceği garantisini verin, ondan sonra konuşalım" dedi. Ancak Bakan Çelik, işverenlerin aylık kesinti 6-6.5 olsun yani kıdemin 21 güne düşmesini istediklerini dile getirdi. Bunun üzerine işçiler "Biz 30 günün altında hiçbir öneriyi kabul etmeyiz" karşılığını verdi. Bakan Çelik de, "İnşallah başka bir toplantıda karşılaşırız" deyip konuyu kapatmış oldu.

İŞÇİLER, ORTAK TAVIR ALDILAR

Saat 13.30'da başlayacak olan Üçlü Danışma Kurulu Toplantısı, Bakan Çelik'in başka bir programının uzaması nedeniyle gecikti. Bunun üzerine Türk-İş, Hak-İş ve DİSK Başkanları ile teknik heyetler bir odaya geçip, daha önce uzlaştıkları 8 maddelik taşeron metni  üzerinde yeniden görüştüler. Saat 14.30'da Bakan Çelik'in karşısına bir kez daha 'tek ağız' olarak çıktılar.

Edinilen bilgiye göre, üç konfederasyonun sözcülüğü DİSK Başkanı Kani Beko'ya verildi. Beko, üç konfederasyonun üzerinde uzlaştığı 8 maddelik taşeron metnini bakana sunarak, "Taşeron sorununu çözmek istiyorsanız, buyurun bunun üzerinden konuşalım" dedi.

Kıdem tazminatı, taşeronluğun yaygınlaştırılması, kiralık işçilik- özel istihdam büroları, esnek çalışma düzenlemelerinin kırmızı çizgileri olduğunu belirten Beko, "2.5 milyon taşeron işçisi var. Sorunlarını gerçekten çözmek istiyorsanız elimizden geleni yaparız. Bunun yolu, bu işçilerin kamudaysa o kamu kuruluşunun, özeldeyse de asıl işletmenin kadrosuna alınmasından geçer. Sizin döneminizde taşeron işçi sayısı katlandı. Bu sayıyı artıracak, taşeronluğu daha da genişletecek tüm düzenlemelere karşıyız" diye konuştu.

KAMUDAKİ TAŞERON MESELESİ

Üç konfederasyonun ortak metninde, öncelikle 2006’da bir gece yarısı İş Kanunu'na eklenen ve o günden bu güne kamuda 700 bin taşeron işçi alımına imkan tanıyan, sorunların da baş nedeni olan; 2. maddenin 8 ve 9.fıkralarının kaldırılması yer aldı.

Ardından da Türkiye’nin de kabul ettiği, 94 sayılı ILO Sözleşmesi’nin ikinci maddesinin, 4857 Sayılı İş Kanunu’na eklenmesi önerildi. Bir başka ifadeyle kamudaki taşeron işçilerin, asıl işverenin işçilerinin ücret, hak ve çalışma koşullarının sağlanacağının yasa hükmü olmasını savundular. Bunun için Kamu İhale mevzuatının da düzeltilmesi gerektiğine dikkat çektiler.
 
İşçilerin 8 maddelik önerisi TİSK tarafından kabul görmedi. Bunun üzerine Türk-iş teknokratlarından bir isim, Bakan Çelik'e "Şunu bilin ki TİSK bakanlığın tüm önerilerine de karşı" çıkışı yaptı.

TEŞARON TASLAĞI YOLDA

İşçilerin kıdem tazminatı, taşeron ve kiralık işçilik konusundaki tavırlarına karşın Bakan Çelik, "Madem işçi-işveren uzlaşamıyorsunuz o zaman taşeron konusuyla ilgili bir metin hazırlayıp size gönderelim" dedi. Çelik'in bu tavrı, "Siz uzlaşsanız da uzlaşmasanız da biz taşeron konusunu çözmekte kararlıyız. Yasa taslağını size göndeririz, ardından da hızlıca hükümet tasarısı olarak Meclise sevk ederiz" şeklinde yorumlandı.  Hükümetin, taşeron taslağının yanı sıra  'kiralık işçilik' düzenlemesini de getireceği tahmin edilirken, işçi konfederasyonları buna da itiraz ediyorlar. Hak-İş, “Türkiye’nin bu konuyla ilgili 181 sayılı ILO sözleşmesini imzalamadan bizim bu düzenlemeye evet, dememiz mümkün değil” tavrını sürdürüyor.
 

Neredeyse aylardır taşeron işçilerin meselesini gün be gün takip ediyoruz. Son yapılan toplantıdan da uzlaşı çıkmadı ve artık tüm gözler, bir şeyler yapması beklenen Bakan Faruk Çelik'te. Ocak ayında hazırlanacak olan yeni demokratikleşme paketinde yer alması beklenen taşeron işçiler, Ekim ayından beri bu yasayı bekliyor.

Taşeron işçiler konusunda son yapılan mutabakatlardan uzlaşı çıkmadı. Bu zaten beklenen bir durum. 10 Kasım'dan beridir taşeron işçi meselesi uzadıkça uzuyordu. Ocak ayında Meclis'teki torba yasaya getirilmesi beklenen Taşeronlar tasarısı ile kıdem tazminatı belki de açıklığa kavuşabilir.

Taşeron işçiler mevzusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan bir açıklama ve toplantı beklenirken, yepyeni bir haber az önce NTV'deki uzmanlardan geldi. Üçlü Danışma Kurulu'nun taşeron işçi mevzusunda uzlaşması durumunda, yeni tasarı Ocak ayında Meclis'e getirilecek. Aynı zamanda, maaşların da işçilerin çalışma riskine belirlenmesi planlanıyor.

1 milyon 'taşeron'a kıdem umudu!

Kıdem tazminatı konusunda uzlaşma sağlanamadı. Bir milyon taşeron işçiyi ilgilendiren düzenleme Meclis'e getiriyor. Torba Yasa'da kamuda yaklaşık 700 bin, özel sektörde de 400 bine ulaşan taşeron işçiye kıdem tazminatı yolunu açan düzenleme yer alacak. Kiralık işçi düzenlemesi de yeniden Meclis'e gelecek. Daha önceki düzenlemede 1 yıl olan geçici çalışma süresi de 6 (3+3) ayı geçemeyecek. İşveren 6 aydan uzun süren işler için işçi kiralama yöntemine başvuramayacak. 

Üçlü Danışma Kurulu'nda uzlaşılırsa taşeron işçiler tasarısı Ocak ayında Meclis'e gidecek.

Maaşın işin tehlike durumuna göre ayarlanması planlanıyor. Çok riskli işyerleri için daha çok, az riskli işyerleri için daha az maaş öngörülüyor.

Taşeron işçilerden alt işverenler yanında, asıl işverenler de sorumlu oluyor. Asıl işveren, müteahhit taşeron işçisinin maaşını ödememişse, kendisinin bizatihi maaşları ödemedi gerekiyor. Kamuda bir problem var. Kamuda kadroya getirilmek isteyen taşeron işçiler için, uzmanlar şuanda Hükümetin böyle bir şeyi düşünmediğini dile getirdi. Risk Değerlendirmesi konusu 1 yıldır gündemde. Tehlike durumu farketmeksizin bütün işyerlerinde risk analizinin yapılması gerekiyor. Eğer bir denetleme söz konusu olursa, ilk sorulacak olan rizk analizi raporu olacak.

Taşeron işçisinin ücretine tehlike sınıfı ayarı geliyor

Taşeron istihdamıyla ilgili olarak Çalışma Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalarda sona geliniyor. İşyerleri tehlike sınıfına göre “az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli” olarak üç sınıfa ayrılacak ve taşeron işçi ücretleri buna göre belirlenecek


SORU: Hocam, taşeron konusunda son durum nedir? Yasa çıkacak mı?       
Sertaç Demir

CEVAP: Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sona geliyor. Üçlü Danışma Kurulu bugün-yarın toplanacak. Taşeron düzenlemeleri İş Kanunu’ndaki değişikliklerle mümkün olacak. Kurulda ortak bir tutum olursa, tasarı ocakta Meclis’e gelecek.
Kamuda taşeron işçisi olanların kadroya geçip geçmesi konusu gündemde değil. Bakanlar Kurulu’nda bu konuda adım atılmayacağı neredeyse kesin gibi.
Taslaktaki ilginç bir çalışma da şu; kamuda çalışan taşeron işçileri için ücret skalası oluşturulacak. Konu, işçi ve işveren taraflarına sunuldu. Bakanlık günümüzde taşeron işçilerinin neredeyse yüzde 95’inin asgari ücretten bildirildiği gerçeği karşısında, taşeron işçi ücretlerinin işyerlerinin tehlike sınıfına göre farklılaşmasını sağlayacak bir formül üzerinde duruyor. İşyerleri İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca (1) az tehlikeli, (2)tehlikeli ve( 3) çok tehlikeli” olarak sınıflandırılacak.
İşveren tarafı ücretle ilgili görüşe katılmıyor, eğer böyle bir düzenleme yapılırsa ikinci bir asgari ücret düzenlemesi gibi yanlış bir uygulamanın ortaya çıkacağını ileri sürüyor. Taşeron çalışanlarının hiçbir zaman iyi bir ücret seviyesi yakalayamadığı ortada. Ücret skalası bu bakımdan olumlu olabilir.

 

Gerçek ücreti göstermeyen işveren 3 yıl hapis alabilir
SORU: Bir araba galerisinde satış temsilcisi olarak çalışıyorum. İşverenim beni asgari ücretten gösteriyor. Ne yapabilirim?
Can Oflu

CEVAP: Çalışanların neredeyse dörtte biri asgari ücretten SGK’ya bildiriliyor ancak bu kişiler gerçekte daha yüksek ücret alıyor. İşverenler daha az prim ödeyebilmek için bu yolu tercih ediyor çalışanlar da ‘işimden olurum’ endişesiyle seslerini çıkarmıyor. Ancak kaybeden hem devlet, hem de çalışanın kendisi oluyor. Gelecekte alacağı emekli aylığı düşüyor.
İşveren eğer bu şekilde bir uygulamaya girmişse, yakalandığı takdirde sonuçları çok ağır olabiliyor. İdari para cezası kısmı dışında daha önemli olan tarafı hapis cezasının olması. Ücret bordrolarının gerçeği yansıtmaması, ücret bordrosunu ‘yanıltıcı belge’ durumuna sokuyor. Bunun cezası ise işverene 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezası hükmedilmesi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Yeni bir fay hattı ortaya çıktı
Dün gece Burdur'un Ağlasun İlçesinde yaşanan depremle yeni bir fay hattı ortaya çıktı…

Haberi Oku