Ankara Festivali Kıpır Kıpır!

Atatürk Kültür Merkezi (Eski Hipodrom)  alanında devam eden yüzlerce etkinlik günün ilerleyen saatlerinde yoğunluk kazanırken Ankaralılar büyük konser öncesinde yurt dışından gelen grupların akrobasi ve folklor gösterileriyle coşku dolu anlar yaşıyorlar.

 

         Birbirinden değişik onlarca etkinlik, yüzlerce değişik alışveriş ve yiyecek standı, gösteriler, konserler ve her yaşa yönelik eğlencelerle dolu “Büyük Ankara Festivali”, dördüncü gününde de iki muhteşem gösteriye ev sahipliği yaptı.

 

 

 

         “ÇİN ASLANLARI”NDA BÜYÜK HEYECAN

 

         Başkentliler, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Çadırı’nın yanında bulunan “küçük sahne”de Çin’in kuzeyinden yer alan Hebei eyaletinde bulunan küçük bir kasabadan gelen “Çin Aslanları” adlı akrobasi grubunun gösterilerini büyük bir ilgi ile izlediler. 3-4 yaşlarından itibaren sadece jimnastik ve akrobasi ağırlıklı bir eğitimle zorlu bir spor eğitimine başlayan 14-15 yaşlarındaki gençlerden kurulu Çin akrobasi ekibinin zorluk derecesi yüksek gösterilerini Ankaralılar büyük bir ilgi ve heyecanla izlediler.

 

Daha önce Fransa, İspanya Rusya ve Amerika’da da gösteriler yapan ve neredeyse tüm hayatları akrobasi olan grup 5 kız ve 6 erkekten oluşuyor. Grubun kurduğu merdiven gösterisi sırasında Ankaralılar büyük bir heyecan yaşadılar.

 

 

 

“NALMES” UNUTULMAYACAK

 

Büyük Ankara Festivali’nde unutulmayacak bir gösteriye imza atan diğer grup da Rusya Federasyonu’na bağlı Kuzey Kafkasya’da bulunan Adige Cumhuriyeti’nden gelen ve 1936 yılında kurulmuş olan dünyaca ünlü “Nalmes Devlet Halk Dansları Topluluğu” oldu.

 

Nalmes grubu Selamlama Dansı, Diaspora, Ritim Dinletisi, Apsuwa, İslamey ve Wuç Kurey adlı gösterileri ile büyük beğeni topladılar. Topluluğun “Kama Dansı” ise fuar alanında  unutulmayacak gösteriler arasında adını ilk sıralara yazdırdı.

 

 

 

EĞLENDİRİCİ GÖSTERİLER DE VAR

 

Gecede sihirbazların ve akrobatların eğlendirici gösterileri de yer aldı. Ukrayna’dan gelen Sihirbaz Vlad ve yardımcısı Yana gösterileri ile hem eğlendirdi hem de sihirbazlık gösterileri özellikle çocukların büyük ilgisini çekti.

 

Baloncu Mişa’nın tek kişilik akrobatik gösterisi de geceye damgasını vurdu. Balonla yaptığı gösteride balonu vücudunda hareket ettiren Mişa son olarak balonun içine girerek gösterisini tamamladı.

 

Gecede Ankara Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun “Sıra Geceleri” konseri de seyircilere doyumsuz bir Halk Müziği müzik ziyafeti yaşattı. Pazar ve Perşembe günleri sahneye çıkan koro, Urfa, Diyarbakır ve Kerkük yörelerinden türküler seslendirdi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Tandoğan Meydanı'nın Adı Değişti
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Tandoğan Meydanı'nın adını Anadolu Meydanı yaparken İncek Bulvarı'na...

Haberi Oku