ASKİ'nin gözü kulağı Scada sistemi

ASKİ, Yönetsel Denetim ve Veri Elde Etme Sistemi (SCADA) ile Başkent’in farklı noktalarında bulunan tesisleri tek merkezden kontrol ediyor. ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, 1 milyon 700 bin abonesi bulunan ASKİ’nin, Başkentlilere en iyi hizmeti vermek için gelişen teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak yeni sistemleri devreye soktuğunu bildirdi.

 

Başkent’in içme suyunu temin ederken kesintisiz, kaliteli ve güvenli hizmet vermek için şebekenin ve tüm tesislerin tek merkezden kontrol altında tutulmasının önemli olduğunu belirten Kaya, SCADA sistemi ile işletmelerde meydana gelebilecek herhangi bir arızaya anında müdahale edilerek, sorunların kısa sürede çözüme kavuşturulup olası maddi kayıpların da önüne geçildiğini kaydetti.   

 

 

 

-“24 SAAT KESİNTİSİZ HİZMET”

 

SCADA sistemi sayesinde su kaçakları ve şebeke arızalarının anında tespit edildiğini, suyun kalitesinin sürekli aynı düzeyde tutulduğunu ifade eden Kaya, “Ankara genelindeki 108 su deposu, 60 pompa istasyonu, 13 ölçüm noktası SCADA sistemine bağlıdır. Dağınık bir şekilde bulunan birimlerimiz, kurulan haberleşme sistemi ile SCADA merkezi’nde toplanmakta ve tüm birimler buradan yönetilmektedir” dedi.

 

ASKİ Genel Müdürü Kaya, tesislerin ve içme suyu şebekesinin SCADA sistemiyle sürekli gözlem altında tutulduğunun altını çizerek, pompa istasyonları, su depoları, arıtma tesisleri, su dağıtım şebekesi ve yardımcı işlerde kullanılan yan tesislerin güvenliğinin de SCADA ile sağlandığını kaydetti.

 

Farklı yerlerde bulunan tesislerin tek elden kontrolünün sağlanmasının gerekliliğine değinen Kaya, şunları söyledi:

 

“Tesislerin sağlıklı işletilmesi ve meydana gelebilecek arızalara anında müdahale ile zararın en aza indirilmesi açısından tesislerin ve şebekenin 24 saat boyunca izlenmesi gerekiyor”

 

 

 

 

 

-ASKİ İŞLETMELERİ İLE KESİNTİSİZ BAĞLANTI…

 

SCADA sisteminin, Ana Kontrol Merkezi ile sürekli bağlantı halinde olan dış istasyonlardan oluştuğunu belirten İrfan Kaya, “ASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan SCADA Ana Kontrol Merkezi, gelişmiş bilgisayarlarla donatılmış, özel bilgisayar yazılımları ile desteklenmiştir. Vardiya sistemine göre 24 saat kesintisiz hizmet verilen merkezde, 3 operatör sürekli bilgisayar başında bulunarak, dış istasyonlardan gelen verileri alıp değerlendirmektedir” dedi.

 

Kaya, pompa istasyonları, su depoları ölçüm noktaları ve arıtma tesislerinin de ölçümler yapan elektronik cihazlarla donatıldığının altını çizerek, bu cihazların yaptıkları ölçümler iletişim sistemi üzerinden ASKİ Kontrol Merkezi’ne ulaştırdığını bildirdi. Burada yapılan değerlendirmelerin ardından, merkezdeki bilgisayarlardan, vanalar ve pompalara komutlar (kapama, açma ve çalıştırma, durdurma gibi) gönderilerek, bu ekipmanlara merkezden müdahale edildiğini kaydeden ASKİ Genel Müdürü Kaya, “Dış istasyonlarda yapılan ölçümlerin tamamı Kontrol Merkezi’nde anlık olarak izlenmektedir. Anlık olarak görülen bu değerler ise bilgisayarlara tarihsel olarak kaydedildiği için istenildiği zaman bu değerlere de ulaşmak mümkün olmaktadır” diye konuştu.

 

 

 

-DIŞ İSTASYONLARDA NELER YAPILIYOR?

 

ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, dış istasyonlarda ve arıtma tesislerinde yapılan ölçümlerin anında Kontrol Merkezine iletildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

 

“Pompa istasyonlarında giriş ve çıkış, su basıncı, her zona ait anlık su akımı değerleri, vana pozisyonları, her bir pompaya ait akım, gerilim ve güç değerleri, pompa istasyonu giriş klor değerleri, pompa istasyonu güvenlik ve su baskını alarmı ölçümleri yapılıyor. Su depolarımızda ise depodaki su seviyeleri, vana pozisyonu, güvenlik ve su baskını alarmı anında belirleniyor. Arıtma tesislerinde de barajlardan gelen su debisi, tesislerden şehre verilen su debisi, arıtma tesislerindeki depolardaki su seviyesi ölçümleri yapılıyor. Bu sayede şehirdeki tüm tesislerimiz kontrol altında tutuyor, herhangi bir sorun yaşanması halinde anında müdahale ederek, yaşanan arızayı gideriyoruz. Böylece Ankara’da içme suyu dağıtımının sürekliliğini sağlamış oluyoruz”

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Tandoğan Meydanı'nın Adı Değişti
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Tandoğan Meydanı'nın adını Anadolu Meydanı yaparken İncek Bulvarı'na...

Haberi Oku