Bakanlık, Valilik ve Belediye okullar için imzaladı

 

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Bakan Avcı ve Başkan Gökçek’e Valiliğe gelişinde “Hoşgeldiniz” plaketi verdi.
Protokol töreninde bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara’nın eğitimin de başkenti olduğuna dikkat çekerek,  Büyükşehir Belediyesi’nin protokolden önce de Milli Eğitim Bakanlığı’nın en güçlü paydaşlarından olduğuna vurgu yaptı.

Protokolle bu paydaşlığın, işbirliğinin daha da ileri aşamalara taşınacağını belirten Bakan Avcı, “Bu protokolle Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarımızda öğrenim görecek öğrencilerimizin sosyal, kültürel, sportif faaliyetler başta olmak üzere daha rahat, daha güzel ortamlarda eğitim alabilmeleri için Ankara Büyükşehir Belediyemizle işbirliğine gidiyoruz” dedi.

Bakan Avcı başta Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olmak üzere emeği geçen herkesi kutlayarak, “Protokolün çocuklarımıza Başkentimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu protokolün düzenlenmesindeki ve evsahipliğindeki katkılarından dolayı Sayın Valimize ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza kişisel olarak eğitime gösterdikleri gayretler için de teşekkür ediyorum” diye konuştu.
VALİ YÜKSEL: “UMARIM DİĞER İLLERE DE ÖRNEK OLUR”


Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de Başkan Melih Gökçek’in  eğitime verdiği desteği övdü. Vali Yüksel, “Bu protokol, ‘Benim görevim sadece müşterek ve mahalli mahiyetteki hizmetleri tanzim ve tesviyeden ibarettir, ben başka hiçbir şeye bakmam’ demeyip, ‘ben bu şehirde bütün hizmetlerde varım’ diyen bir belediye başkanının protokolünü ifade ediyor” dedi.
Ankara’da hizmet veren 2 bin okulun çatısının onarımından, boyasından badanasına, bahçesinin tanziminden, spor tesislerinin tanzimine kadar bütün işlerin bu protokolle gerçekleştirileceğini kaydeden Vali Yüksel, “Umarım bu protokol diğer illerimize de örnek olur” diye konuştu.

BAŞKAN GÖKÇEK: “İNŞALLAH EN GÜZEL MİLLİ EĞİTİM -BELEDİYE İŞBİRLİĞİ ÖRNEĞİ ANKARA’DA OLACAK”

“Ben belediye başkanı olduğumdan bu yana kanuni statüye zoraki de olsa uydurmak suretiyle hep okullara hizmet ettik” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Gökçek, yeni Belediye Kanunu’na özellikle okullara belediyelerin her nevi katkıda bulunması için pek çok maddeler konulduğunu hatırlattı.
“Bu bizim elimizi çok daha serbestleştirdi” diyen Başkan Gökçek, “Artık güzel bir protokole ihtiyaç duyuldu. İnşallah bu protokolle okullarımızın pek çok ihtiyacını Ankara Büyükşehir Belediyesi muntazam olarak karşılamaya devam edecek” dedi.
Başkan Gökçek, sadece iki yıl içerisinde Ankara’daki okullara verdikleri desteğin 30 milyon TL olduğunu ifade ederek, protokolle de okulların çok ciddi anlamda ihtiyaçlarını karşılamış olacaklarını kaydetti. Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Sayın Bakanımızın bize bu konuda vermiş olduğu talimat ve bizi cesaretlendirmesine teşekkür ediyorum, Sayını Valimizin ve Milli Eğitim Müdürümüzün bize itimadından dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah Türkiye’de en güzel okul-belediye işbirliği örneği Ankara olacak. Bilindiği gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi yıllardan beri Gazi Üniversitesi ile BELTEK kurslarını yürütüyor, dünyanın en büyük meslek edinme kursları bizde, şimdi de inşallah dünyadaki belediye-milli eğitim işbirliğinin en güzel örneğini burada vermiş olacağız” diye konuştu.
BÜYÜKŞEHİR’İN EĞİTİME DESTEKLERİ

Sadece son 2 sene içerisinde şu ana kadar Büyükşehir Belediyesi’nin okullara yaptığı hizmetlerin ve yardımların kısa bir özetini veren Başkan Gökçek, şunları açıkladı:
“-2012 yılında 160 okulun, 2013 yılında 71 okulun çevre düzenlemesi, (oyun grupları, kamelya, piknik masası, dekoratif objeler, spor aletleri, çöp kovası, ağaç, çalı çim, mevsimlik çiçek) yapıldı.
-114 okulun bahçesine 58 bin 232 ton asfalt dökümü yapıldı.
-196 okula toplam 28 bin 913 kg. boya yardımı yapıldı, Ayrıca okula basketbol potası, çimento, kilit taş, bordür, tretuvar, temizlik malzemesi, beton, demir, elektrik malzemesi, bayrak direği malzemeleri yardımı yapıldı.

-Sadece geçen yıl okullara 2 trilyona yakın yardım yaptık, okul bahçelerine geleneksel oyun alanı çizimleri devam etmekte olup, 369 okula 4 bin 408 oyun alanı çizildi.
-150 çift basketbol potası, 50 kale direği, 50 voleybol direği ile 20 bayrak direği talep doğrultusuna dağıtılacak.
-Engellilere yönelik eğitim veren 34 okuldan toplam 4 bin 100 öğrencinin öğle yemeği belediyemizce karşılandı.

- 15 çocuk kulübünden 110 bin 250 çocuk, 16 gençlik merkezinden 50 bin genç, sosyal, kültürel, eğitim sağlık ve spor faaliyetlerinden faydalanıyor.
-Feza Gürsey Bilim Merkezimizden sadece son iki yılda otobüslerle getirip okullarına geri bıraktığımız 150 bin 359 çocuk yararlandı.
-Türkiye’de bir ilke imza attığımız, belediyelere örnek olan Çocuk Meclisi’mize 100 okuldan 303 öğrencinin katılması sağlandı.

-Son iki yılda okullarında başarılı olarak takdir ve teşekkür belgesi alan 2 bin 307 öğrenci Balıkesir Akçay Eğitim ve Dinlenme Tesislerimizde birer haftalık tatile götürüldü.
-2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılında 106 bin 642 adet kaban, 110 bin 424 çift bot, 109 bin 275 adet çanta ve kırtasiye malzemesi dağıtımı yapıldı.
-2012-2013 Eğitim Öğretim Yılında her okula ansiklopediler ve kitaplar dağıttık.
-2013 yılında da okullarımıza çocuk oyunları seti ve eğitim setleri dağıtılacak.”

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Tandoğan Meydanı'nın Adı Değişti
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Tandoğan Meydanı'nın adını Anadolu Meydanı yaparken İncek Bulvarı'na...

Haberi Oku