Çerkesler Nazım'da bir araya geldi

Şeşen’den Kafe’ye birbirinden güzel dansları sahneleyen Elbruz Halk Dansları Topluluğu izleyenleri büyüledi. Gösterinin açılış konuşmasını yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Kafkasya’nın bir gün tam bağımsız olması hayalini bende sizlerle birlikte paylaşıyorum” dedi. Gösteriyi Yaşar’ın yanı sıra kendisi de Çerkes olan Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Eski CHP Milletvekili Hakkı Süha Okay, Eski Kafkas Dernekleri Federasyon Başkanı Cihan Candemir de izledi.

 

Hep birlikte eğlendiler

 

Bir yıl boyunca canla başla çalışan Ankara Çerkes Derneği üyeleri, hazırladıkları yılsonu gösterisiyle Nazım Hikmet Sanat ve Kongre Merkezi’nde sahne aldı. Gösteriyi izlemek için gelen vatandaşlar saatler öncesinden salonu doldurmaya başladı. Adını en yüksek Kafkas dağından alan Elbruz Dans Topluluğu sergiledikleri dans performanslarıyla izleyenleri büyüledi. Misafirler, Çerkes ezgileriyle eğlenceli dakikalar yaşadı.

 

Yaşar’a Çerkes Kaması hediyesi

 

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, gösteri de yaptığı konuşmasında “Rus işgaline, sürgünlere, acılara asimilasyon politikalarına rağmen kimliklerinden, onurlarından, tarihlerinden ve medeniyetlerinden vazgeçmeyen Çerkes dostlarım vatanlarını asla unutmamış ve kalplerinde taşımışlardır. Kafkasya’nın bir gün tam bağımsız olması hayalini bende sizlerle birlikte paylaşıyorum. Sürgünler sonrası Türkiye’ye göç eden yarım milyon Çerkes halkı öz vatanlarının hasretini çekmişler ancak kalplerinin yarısını da Türkiye’ye ayırmışlardır. Kendi öz vatanlarına bağlı oldukları kadar, Türkiye Cumhuriyetine ve Atatürk ilke ve devrimlerine de sahip çıkmışlardır. Sizlerle olmaktan gurur ve onur duyuyorum” dedi.

 

Çerkes Derneği’ne park müjdesi

 

Yaşar daha sonra misafirlere, Çayyolu Yaşamkent’te Ankara Çerkes Derneğine tahsis edilen parkın onaylandığı müjdesini verdi. “Hep birlikte orada Çerkes kültürünü ve yemeklerini yaşatacağız” diye konuşan Yaşar’ı misafirler dakikalarca ayakta alkışladı. Anakara Çerkes Derneği Başkanı Yenal Kozok, Yaşar’a vermiş olduğu desteklerden dolayı Çerkes Kaması hediye etti. Bir yıl boyunca emek isteyen bu eşsiz dansı sahnelemek için dernek üyelerini çalıştıran dans hocalarına Önder Sav, Fethi Yaşar, Hakkı Süha Okay, Cihan Candemir ve Aslan Arel çiçek verdi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Tandoğan Meydanı'nın Adı Değişti
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Tandoğan Meydanı'nın adını Anadolu Meydanı yaparken İncek Bulvarı'na...

Haberi Oku