Evrensel  Botanik EXPO'nun hazırlık süreci konuşuldu!

 

Antalya Kent Konseyi’nin düzenlediği toplantıya EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, ajans yöneticileri ve alana hazırlanan proje ile ilgili müşavirlik hizmeti veren Artı Koba Şirketler Grubu yöneticileri katıldı. Genel Sekreter Gülay ve beraberindeki yöneticiler, 2016’da açılacak Evrensel Botanik EXPO’sunun hazırlık süreciyle ilgili konsey üyelerine geniş bilgi verdi.

 

Konsey üyelerinin soruları öncesinde, ajansın Genel Sekreter Yardımcısı Ufuk Bodur, uluslararası sergiye hazırlık kapsamında bugüne kadar yapılan tüm çalışmalar ve önümüzdeki süreçle ilgili planlamaları anlatan bir sunum yaptı. Ufuk Bodur’un ardından konuşan müşavirlik firması Artı Koba Şirketler Grubu’nun yöneticisi Mehmet Şenol da 300 gün içerisinde hazırlanıp sergi alanına uygulanacak olan master planın içeriğinden bahsetti. Antalya’nın şimdiye kadar çok sayıda proje yürüttükleri ve özelliklerini iyi bildikleri bir kent olduğunun altını çizen Şenol, proje çalışmalarının alanda devam etmekte olan Aksu ve Tehnelli Çayı Islah Projesi’yle paralel gideceğini söyledi.

 

Sunumun ardından meclis üyelerinin merak ettiği soruları yanıtlayan Genel Sekreter Selami Gülay, EXPO 2016’nın Antalya için önemi üzerinde durarak herkesi bu konuda işbirliğine davet etti.

 

Bir konsey üyesinin EXPO alanı için hazırlanan projede çevre dostu kriterlere ne kadar uyulduğu yönündeki sorusuna cevap veren Gülay, “ ‘Gelecek nesiller için yeşil bir dünya’ anafikriyle kurulacak olan dünya bahçesi, çevre dostu çok sayıda tema içerecek. Aynı zamanda organizasyon kapsamında çevre konusunda panel, sempozyum, konferans gibi 20 bin etkinlik gerçekleştirilecek.” dedi. 

 

EXPO 2016 logosunun farklı dillerde hazırlanmasına ilişkin talebinin kısa sürede hayata geçirileceğini kaydeden Gülay, organizasyonun tanıtımı konusunda turizmcilerden de destek beklediğini belirtti.

 

EXPO 2016 projesinde sanata ne ölçüde yer verileceği yönündeki soruya yanıt veren müşavir firma yöneticileri, “Biz EXPO 2016’yı bir sanat eseri olarak Antalya’ya bırakacağız. Proje kapsamında hayata geçireceğimiz sanatla bütünleşmiş yüzlerce çalışma var. Doğaya, çevreye, insanlığa ve geleceğe yönelik bir dünya sergisi olan EXPO 2016, engellileri de düşünerek tamamen engelsiz tasarlanan bir projedir. ” diye konuştu.

 

2016’da açılacak Evrensel Botanik Expo’suna hazırlanırken yurt dışından destek alınıp alınmayacağı sorularını yanıtlayan Genel Sekreter Gülay, “ Daha önce dünyanın farklı yerlerinde gerçekleştirilen Botanik Expo’larında rol almış kişilerin tecrübelerinden muhakkak yararlanıyoruz. Ancak biz öncelikle kendimize güvenmeliyiz. Elde ettiğimiz başarıları göz önünde bulundurup kendi gücümüzün farkına varmalıyız. Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan EXPO’ya ev sahipliği yaparken elde edeceğimiz başarı, ülkemizin prestiji açısından da önemli bir adım olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Alana yapılacak simge kulenin yarışmayla belirlenmesi durumunda, projenin tamamına nasıl entegre edileceği konusuna açıklık getiren müşavir firma yetkilileri, yarışma tarihine kadar yapılacak çalışmalarda elde edilecek donelerin yarışmaya katılacaklara veri oluşturacağını ve böylece kulenin, projenin geneline tezat olmayacağını söyledi. 

 

EXPO’ların bölgesel kalkınma projeleri olduğuna dikkat çeken Selami Gülay, Antalya için düşünülen birçok yatırımın, kentin EXPO’ya ev sahipliği yapacak olması sebebiyle hız kazandığını belirtti. Genel Sekreter Gülay, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız ve Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Mehdi Eker, bölgeye yapılacak yatırımların kredi taleplerinin kısa sürede sonuçlanması için ilgili bakanlıklarla görüşerek süreci hızlandırdı. EXPO 2016’nın Antalya’nın öncelikli projesi olduğunu her fırsatta dile getiren Antalya Valimiz Sebahattin Öztürk de, bu organizasyonu başarıyla tamamlayabilmemiz için kentin tüm dinamiklerini iş birliğine davet etti.” açıklamasında bulundu.

 

Köprülü kavşaklar ile batı, doğu ve kuzey çevre yollarının EXPO 2016’ya yetişmesi konusundaki sorulara yanıt veren Gülay, “Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen tüm yol ve kavşak çalışmalarının, EXPO 2016 takvimine yetiştirilmesi hedeflenmektedir.” diye konuştu.

 

EXPO 2016’nın “Antalya’ya mal olan bir proje” olduğunu vurgulayarak toplantıyı noktalayan Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, uluslararası sergi ile ilgili aldıkları kapsamlı bilgiden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Başkan Kurt, EXPO 2016 sürecinin başarıyla tamamlanabilmesi için her türlü katkıya hazır olduklarını ileterek organizasyonla ilgili bilgilendirmenin devam etmesini istedi.

 

Genel Sekreter Selami Gülay, kendisini Antalya Kent Konseyi’ne davet eden Başkan Semanur Kurt’a ve konsey üyelerine teşekkür etti.

spothaber.com

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Tandoğan Meydanı'nın Adı Değişti
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Tandoğan Meydanı'nın adını Anadolu Meydanı yaparken İncek Bulvarı'na...

Haberi Oku