Hamamın arkası önünü aratmıyor!

Yapılan çalışmaların neticesinde, Hamamarkası cafe ve restoranların da bir numaralı tercihi oldu. Bölgede birbiri ardına açılan müzelerin ve iş yerlerinin ardından, açılış maratonuna cafe, pastane ve restoranlar da eklendi.

 

Gezginlerin buluşma noktası: Açık Mavi

 

Hamamarkası’nda açılan ilk cafelerden biri olan Açık Mavi, dünyanın her yerinden gezginleri Hamamarkası’nda buluşturmayı hedefliyor. Kampçı, dağcı, bisikletçi gibi macera ve gezi tutkunlarının Ankara’daki buluşma noktası olmayı amaçlayan Cafe Açık Mavi’nin sahibi Can Çavuş, “Burası tarihi ve gerçek Ankara olduğu için gezgin ve macerasever arkadaşlarımızı buluşturmayı amaçlıyoruz. Dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimize tarihi Ankara’yı tanıtacağız.” dedi. “Hamamönü ve Hamamarkası bölgesini çok cazip ve turistik buluyorum.” diyen can Çavuş, cafeyi bu nedenle bu bölgede açmayı tercih ettiğini söyledi.

 

Samsun aşığı balıkçının enfes balıkları da artık Hamamarkası’nda

 

Hamamarkası’nda herkese ve her keseye hitap eden mekanlar bulmak mümkün… Samsunlu balıkçı Kayhan Kaya da, Karadeniz lezzetlerini Hamamarkası’na taşıdı. Karadeniz’e özgü tüm lezzetleri Altındağ’a taşıyan Kaya ve ailesi, nezih restoranlarında misafirlerini ağırlama hazırlanıyor. Hamamönü ve Hamamarkası’nı Ankara’nın yeni cazibe merkezi olarak tarif eden Kayhan Kaya “Karadeniz’in tüm lezzetlerini Altındağ’a getirdik. Samsunlular başta olmak üzere tüm Karadenizlileri restoranımıza bekliyoruz.” dedi.

 

Çikolata ve tatlının adresi: Lo-Çi

 

Tatlı, pasta, lokum ve çikolataseverlerin adresi ise Hamamarkası’nda kısa bir süre önce açılan Lo-Çi… İçecek ve tatlı servisiyle günün her saati misafirlerini ağırlayan Lo-Çi, geleneksel Türk tatlılarının yanında birbirinden renkli şekerler ve lokumların da satışını yapıyor.

 

Özel imalat pastalarıyla da dikkat çeken Lo-Çi, şimdiden Hamamarkası’na gelenlerin müdavimi oldu.

 

Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi ziyaretçilerini bekliyor

 

Hamamarkası’nın önemli değerlerinden biri de “Somut Olmayan Kültürel Miraz Müzesi”. Altındağ Belediyesi ve Gazi Üniversitesi işbirliği ile açılan müzede Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Bölümü öğrencileri Ankara’ya özgü gelenek ve görenekleri sözlü olarak sizlere anlatıyor. Ebru sanatı ve ıhlamur baskı yapımı, gölge ve kukla oyunları, masal anlatan "masal ana", gelin odasında bebeğine ninni söyleyen gelin, muhabbet meclisinde hikâye anlatan "hikayeci", "mangala" ve "beş taş" oynayan çocuklar, müzede sergilenen kültürel miras örnekleri arasında yer alıyor.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Tandoğan Meydanı'nın Adı Değişti
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Tandoğan Meydanı'nın adını Anadolu Meydanı yaparken İncek Bulvarı'na...

Haberi Oku