Hamamönü esnafına Ramazan bereketi
Geleneksel Türk yemekleri Hamamönü’nde bir başka güzel
 
Hamamönü’nün her akşam on binlerce Ankaralıyı ağırladığını söyleyen işletme sahipleri, Altındağ Belediyesi’nin düzenlediği Ramazan etkinlikleriyle işlerin daha da arttığını dile getirdi. İftarda geleneksel Türk yemeklerinin tercih edildiğini aktaran işletmeciler, Türk kahvesi, lokma tatlısı, güllaç ve Osmanlı macununun da büyük ilgi gördüğünü kaydetti. İşletme sahipleri, özellikle iftar saatlerinde Hamamönü’nün dolup taştığını ifade ederek yediden yetmişe tüm vatandaşları ağırlamaktan mutluluk duyduklarının altını çizdi.
 
“1 hafta öncesinden rezervasyon yaptıranlar var” 
 
Hamamönü’ne sadece Altındağlıların değil Ankara’nın dört bir tarafında oturan vatandaşların da geldiğine dikkat çeken işletmeci İrfan Namal, özellikle iftar saatlerinde yer bulmanın zor olduğunu söyledi. Namal, bazı işletmecilerin iftar saatinde rezervasyon harici müşteri kabul edemediklerine işaret ederek “Vatandaşlar, Ankara’nın en güzel yerinde oruçlarını açmak istiyor. 1 hafta öncesinden rezervasyon yaptıranlar var. Hatta birkaç saat öncesinden gelip oturanları bile görebilirsiniz.” diye konuştu.” 
 
Modern Altındağ’ın silueti
 
2 yıldır Hamamönü’nde tezgâh açtığını kaydeden ballı lokma ustası Ömer Usta, bölgenin giderek turistik bir hal aldığını söyleyerek, Hamamönü’nde hem işletme sahiplerinin hem tezgah sahiplerinin yüzlerinin güldüğünü aktarıyor. 
 
Hamamönü’ne Çankaya’da gelen Şeyma Yıldız ise her akşam Hamamönü’ne çay içmeye geldiklerini belirterek “Ailecek bir arada oluyoruz. Bazen, parkta termosla evden getirdiğimiz çayı içiyoruz. Bazı zamanlarda ise kafelerde otuyoruz. Hamamönü, her geçen gün daha modern bir görünüme kavuşan Altındağ’ın silueti konumunda.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Tandoğan Meydanı'nın Adı Değişti
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Tandoğan Meydanı'nın adını Anadolu Meydanı yaparken İncek Bulvarı'na...

Haberi Oku