Melih Gökçek Yenimahalle teleferik açıklaması
 
Türkiye’de en çok ağaç dikilen kentin Ankara olduğunu vurgulayan Başkan Gökçek, “Kişi başına düşen yeşil alan miktarı en yüksek kent olan Ankara’da, Büyükşehir Belediyesi’ne kimse yeşillendirme çalışmalarına ilişkin ders veremez” dedi.
 
Büyükşehir Belediyesi’nin “çevre dostu” projeleri arasında da yer alan teleferik yapımı için çalışmalara başlandığını kaydeden Başkan Gökçek, “Bu kapsamda 4 istasyondan bir tanesinin inşa edileceği Akın Caddesi ve Ragıp Tüzün Caddesi kesişimindeki Yunus Emre Kavşağı’nda bulunan 37 ağaçtan genç olan 20 tanesinin nakledilmiş. 17 tanesi ise taşıma olanağı bulunmadığı için sökülmüştür” bilgisini verdi. 
 
Türkiye’de en çok ağaç dikilen kentin Ankara olduğuna dikkat çeken Başkan Gökçek, şöyle konuştu:
 
“Ben Belediye Başkanı olduğumda Ankara’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2 metre kare idi. Aradan 19 yıl geçti. Şu anda yeşil alan miktarı kişi başına 19 metrekareye çıktı. Bu arada nüfusun 19 yıl içinde 2 kat büyüdüğünü de düşünecek olursak yeşil alanın aslında 38 metrekareye çıktığını açıkça söyleyebiliriz. Bu da demektir ki Ankara Büyükşehir Belediyesi, son 19 yılda, her sene daha önceki 71 yıllık Cumhuriyet tarihinde dikilen ağaç kadar ağaç dikmiştir. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı en yüksek kent olan Ankara’da, Büyükşehir Belediyesi’ne kimse yeşillendirme çalışmalarına ilişkin ders veremez.”
 
 
 
- AOÇ’YE 150 BİN AĞAÇ DİKİLİYOR
 
Atatürk Orman Çiftliğinde yürütülen proje kapsamında rekor düzeyde yeşillendirme yapacaklarını da vurgulayan Başkan Gökçek, “Kaldı ki sadece Atatürk Orman Çiftliği’ne 6 ay içinde dikilen ve dikilecek olan ağaç sayısı 150 bin, bitki sayısı ise 500 bin adet olacaktır” dedi.
 
Zorunlu olan hallerde her zaman öncelikle ağaçların nakledilmesi için çaba sarf ettiklerini kaydeden Başkan Gökçek, şunları söyledi:
 
“Kimsenin şov yapmasına gerek yok. Her işi bahane edip eylem yapmayı adet haline getiren bazı kişilere sormak isteriz, ‘Acaba hayatınız boyunca bir tane ağaç diktiniz mi?’ Bu kişiler, bizim yeşile verdiğimiz önem ve çalışmalarımız nedeniyle teşekkür edecekleri yerde şov yapmayı bıraksınlar. Başkentteki çalışmaları engellemesinler.”
Anahtar Kelimeler
Dev Dalga

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Tandoğan Meydanı'nın Adı Değişti
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Tandoğan Meydanı'nın adını Anadolu Meydanı yaparken İncek Bulvarı'na...

Haberi Oku